Cebelitarık, Akdeniz‘in girişindeki İber Yarımadası’nın güney ucunda, İngiltere’nin denizaşırı toprağı olan bir bölge. Estetik ve doğanın bir arada bulunduğu Botanik Bahçesi, bölgeye adını veren büyük kaya parçasında yaşayan Berberi makakları, doğa koruma alanında olan St. Michael Mağarası, ilginç yapısı ve muhteşem manzarasıyla Mağribi Kalesi, savaşın tüm soğukluğunu hissettiren kuşatma tünelleriyle, Cebelitarık bambaşka bir coğrafya.

Cebelitarık Gezilecek Yerler

1. Casemates Meydanı

Casemates-Meydani-Cebelitarik

Casemates Meydanı, tarihi şehir merkezinde yer alan halka açık en büyük meydan. Birbirinden güzel kafe ve restoranlarla çevrili meydan, sayısız idamın gerçekleştiği bir merkez olsa da günümüzde açık hava konserleri, ulusal gün kutlamalarına ev sahipliği yapıyor.

2. Ana Cadde

Cebelitarik-Ana-Cadde

Ana Cadde, trafiğe kapalı bir alışveriş merkezi konumunda. KDV’den muaf satış yapan mağazaların bulunduğu caddede, eski bir cami olan Gotik St. Mary Roma Katolik Kilisesi ile Mağribi tarza sahip Anglikan Katedrali’ni ve şehrin simge yapılarından olan Vali Konağı’nı gezebilirsiniz.

3. Botanik Bahçesi

Cebelitarik-Botanik-Bahcesi

Botanik Bahçesi, Ana Cadde’nin güney ucunda, farklı türlerde subtropik bitki örtüsünün bulunduğu, pek çok bölümden oluşan bir park. Burada ayrıca Alameda Vahşi Yaşam Koruma Parkı da yer alıyor.

4. Doğa Koruma Alanı

Cebelitarik-Doga-Koruma-Bolgesi

Doğa Koruma Alanı, bilinen adıyla Cebelitarık Kayası, doğal ve tarihi öneme sahip çok sayıda önemli nokta barındırıyor. Buraya ulaşımın en keyifli yolu ise, manzaranın tadını çıkararak Botanik Bahçesi’nden St. Michael Mağarası yakınlarına dek teleferikle çıkmak.

5. Mağribi Kalesi

Magribi-Kalesi

Mağribi Kalesi, Cebelitarık’ın batı yakasına hâkim bir noktada yer alıyor. Son derece sade bir mimariye sahip kaleden körfezin maviliğini görmek son derece heyecanlı bir deneyim sunuyor.

6. Kuşatma Altındaki Şehir

Kuşatma Altındaki Şehir, 18’inci yy’da İngilizlerin inşa ettiği yapılara ev sahipliği yapıyor. Cephanelik ve mermi yapmaya yarayan bir laboratuvar olarak kullanılan bu yapılar, o yılların atmosferini yaşatıyor.

7. Büyük Kuşatma Tünelleri

Cebelitarik-Tunelleri

Büyük Kuşatma Tünelleri, Akdeniz’in en muazzam askeri yapıları. 1779-1783 arasında İngilizlerin 1.5 ayda inşa ettiği labirentler, 2. Dünya Savaşı’nda 51 km’lik tünel ağına ulaşmış.

8. Berberi Makakları

Cebelitarik-Makaklari

Berberi makaklarını, Büyük Kuşatma Tünelleri’nin girişinde görebilirsiniz. Avrupa’nın doğal ortamda yaşayan tek primat topluluğu olan bu makakların, ne zaman ve nasıl buraya geldiği bilinmiyor.

9. St. Michael Mağarası

St-Michael-Magarasi

St. Michael Mağarası, yarımadada bulunan 150 mağaranın en büyüğü. Muhteşem görünümlü sarkıt ve dikitleriyle, MS 45’te yerleşimin başladığı mağaranın 400 kişilik bir konser ve gösteri alanı ile katedral gibi bölümleri bulunuyor.

10. O’Hara Bataryası

Ohara-Bataryasi-Cebelitarik

O’Hara Bataryası, 425 m ile Cebelitarık’ın en yüksek noktası. Nefes kesen bir manzaraya sahip olan O’Hara’dan havanın açık olduğu zamanlarda Afrika kıyılarını bile görmek mümkün.

Doğal ve tarihi açıdan zengin bir çeşitlilikle karşılaşacağınız Cebelitarık’tan sonra, Afrika kıyılarına feribotla geçip Fas’ı ziyaret edebilirsiniz.

1 YORUM

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here