ÇavuşinKapadokya bölgesinin en eski yerleşimlerinden biri. Nevşehir’in Avanos ilçesine bağlı bir köy olan Çavuşin sınırları içerisinde, Kapadokya’nın en ünlü vadileri olan Kızılçukur Vadisi, Güllüdere Vadisi, Meskendir Vadisi, Zindanönü Vadisi, Kılıçlar Vadisi, Peri Bacaları Vadisi ve Ak Vadi yer alıyor.

Göreme-Avanos yolu üzerinde, Göreme’ye 2 kilometre uzaklıkta bulunan Çavuşin Köyü, kaya içine kurulu, kaya kütlelerine oyulmuş bir bölge olarak sol yakada yer alıyor. Köyde Hristiyan papazlarına ait sayısız ev ve kilise bulunuyor.

cavusin-kapadokya

1950 depreminde büyük hasar görerek bugün bulunduğu düzlüğe taşınan Çavuşin’de ilk yerleşim MS 56’da, Hristiyanlığın bölgede yayılmasıyla başlıyor. Bölgeye yerleşerek Hristiyanlığı yaymaya çalışan keşişler, kayaları oyarak kilise ve yaşam alanlarına dönüştürmüşler. 60 milyon yıl önce Erciyes, Hasandağı ve Güllü Dağ’ın püskürttüğü lav ve küllerin su ve rüzgâr erozyonuyla şekillendirdiği Kapadokya bölgesinde yer alan Çavuşin, dünyada eşi benzeri olmayan peri bacaları ve kaya oluşumlarıyla efsunlu bir coğrafya.

cavusin-koyu-avanos

Çavuşin Gezilecek Yerler

Çavuşin gezilecek yerler deyince öne çıkan Kızılçukur ve Güllüdere Vadileri’nde on iki kilise yer alıyor. Avanos’a bağlı olan Çavuşin sınırından başlayan bu vadilerde günümüzde artık fazla kullanılmayan güvercinlikler, üzüm bağları, meyve bahçeleri ve pek çok kilise ile manastır bulunuyor.

1. Eski Köy

vaftizci-yahya-kilisesi
Vaftizci Yahya Kilisesi

Eski Köy, Çavuşin’de, MS 334’te Doğu Roma İmparatorluğu’nun Hristiyanlığı resmi din olarak kabul etmesiyle manastır hayatına geçilen ilk yer. Kapadokya’nın ilk geniş hacimli kilisesi olarak inşa edilen Vaftizci Yahya Kilisesi’nin Eski Köy’de olması, daha sonra köyde ve civarındaki vadilerde çok sayıda kilise ve manastırın yapılmasını sağlamış. Eski Köy’ün en önemli yapıları ise, Vaftizci Yahya ve Çavuşin Kiliseleri.

Vaftizci Yahya Kilisesi, Kapadokya’nın eski ve ilk geniş hacimli kilisesi. Göreme ve Uçhisar’dan da görülecek şekilde yapılan ve Çavuşin’de yer alan en eski yapı olan Vaftizci Yahya Kilisesi, 964-965’da yapıldığı tahmin edilen kilisenin ön cephesi erozyon nedeniyle yıkılmış durumda. Kaya içine oyulmuş girişin arkasında Vaftizci Yahya’ya adanmış üçlü bir bazilika bulunuyor. Hz. İsa’nın vaftizini gerçekleştiren Yahya’nın öldürülmesine neden olan ve Salome’nin Dansı’nı tasvir eden duvar resimleriyle ünlü olan kilise, Bizans Dönemi’nde Aziz Hieron’a ait kutsal emanetlerin saklanmasıyla da ünlü.

Nicephorus Phocas Kilisesi olarak da bilinen Çavuşin Kilisesi, Avanos-Göreme yolu üzerinde, Göreme’ye 2 km uzaklıkta yer alıyor. Bozulmuş olan ön cephelerine karşın içerisinde yer alan Hz. İsa’nın yaşamına dair kesitlerin bulunduğu önemli bir kilise olan Çavuşin Kilisesi’nin, 964-965 yılları arasında yapıldığı tahmin ediliyor. Büyüklüğü ve freskleri ile bölgenin en önemli kiliselerinden olan Çavuşin Kilisesi’nin duvarlarında işlenen konular diğer kaya kiliselerinde olduğu gibi İncil ve Hz. İsa’nın hayatından alınmış.

2. Güllüdere Vadisi

Güllüdere ve Kızılçukur Vadileri başta olmak üzere, Çavuşin sınırları içerisinde çok sayıda kilise, manastır ve eski yerleşim yeri bulunuyor. Peribacası oluşumlarını en iyi izleyebileceğiniz ve trekking için Kapadokya’nın en çok rağbet gören parkur olan Güllüdere Vadisi, dört kilometrelik uzunluğa sahip. Yalnızca yürüyerek kat edilebilen vadide farklı dönemde yapılmış çok sayıda kilise ve manastırın bulunduğu vadi iki kola ayrılıyor. İnzivaya çekilen keşişlerin tercih ettiği birinci kolda keşiş hücreleri, ikinci kolunda ise Üç Haçlı Kilise ile Ayvalı Kilise yer alıyor. Zengin bitki örtüsü, sakladığı küçük kiliseleri, bahar aylarında çiçeklenen badem ve kayısı ağaçlarıyla büyüleyen Güllüdere’de, günümüzde kullanılmayan çok sayıda güvercinlik de bulunuyor.

Üç Haçlı Kilise, Güllüdere Vadisi’nin ilk kolunda yer alan ve yedinci yüzyıla ait bir yapı. Freskleri onuncu yüzyıla tarihlenen Üç Haçlı Kilise, üzüm bağları ve kayısı ağaçları arasında yeşillik bir alanda yer alıyor. Üç Haçlı Kilise’nin ilk dikkat çeken unsuru tavandaki haç oymaları. Üç haçtan oluşan bu oymaların yanı sıra kilisenin freskleri de görülmeye değer. Haçlı Kilise aynı zamanda Müslüman Arapların akınlarına karşı savunma amaçlı olarak da kullanılmış.

Aziz Jean Kilisesi, Güllüdere Vadisi’nde Gülşehir ilçe merkezi girişinde yer alan iki katlı bir yapı. Alt katında şarap mahzenleri, su kanalları ve mezarların bulunduğu Aziz Jean’ın üt katında ise duvarları İncil’den alınmış sahnelerle süslenmiş kilise bölümü bulunuyor. Oldukça iyi korunan ve 1995’te restore edildikten sonra bugünkü haline kavuşan yapı dokuzuncu yüzyıla tarihleniyor.

3. Kızılçukur Vadisi

kizilcukur-vadisi-kapadokya

Kızılçukur Vadisi, Çavuşin köy merkezine 5 kilometre mesafede yer alıyor. Bölgede nadir bulunan kızıl tüf kaya oluşumlarını barındıran Kızılçukur Vadisi, güneş batarken büründüğü göz alıcı kızıllıkla müthiş bir görsel şölen sunuyor. Uzunluğu yaklaşık üç kilometreyi bulan ve Göreme ile Ortahisar arasında bulunan Kızılçukur Vadisi, bölgenin en dik ve dar kanyonlarından birisine sahip. Ancak yürüyerek veya bisikletle hareket edebileceğiniz vadi, motor, araç ve at girişini imkânsız kılıyor. Su savlaklarının arasından, dar patika yolları izleyerek gezebileceğiniz vadi içerisinde eski yerleşkeleri, güvercinlikleri görebilir, kiliseleri ziyaret edebilirsiniz. Yılda 20 bine yakın turistin güneşin batışını görmek için geldiği Kızılçukur Vadisi’nde yer alan Haçlı Kilise, Meryem Ana Kilisesi, Kolonlu Kilise ve Cemalların Kilise görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Meryem Ana Kilisesi, Kuşluk Kilisesi adıyla da biliniyor. Kızılçukur Vadisi’nin en güzel yapılarından biri olan kilise, Kılıçlar Vadisi’nin başladığı yamaçta, Tokalı Kilise’nin arkasında yer alıyor. Dokuzuncu yüzyılın başlarında yapıldığı tahmin edilen kilisede, aziz figürleri ve İncil siklusunun dört sahnesi olan Beytüllahim’e yolculuk, doğum, İsa çarmıhta, Meryem’in ölümü yer alıyor.

4. Meskendir Vadisi

meskendir-vadisi-kapadokya

Meskendir Vadisi, yaklaşık 4,5 kilometre uzunluğunda, oldukça dik bir iniş ile ulaşılabilen, sedir ağaçları ile kaplı bir vadi. Göreme-Ortahisar yolunda bulunan Meskendir Vadisi, Kızılçukur Vadisi ve Güllüdere Vadileri ile birleşerek, Çavuşin Köyü’nde son buluyor. Meskendir, şekilleri, peri bacaları, dehlizler, tüneller ve muhteşem bitki örtüsü içerisinde keyifli bir trekking parkuruna sahip.

Üzümlü Kilise, Kızılçukur Vadisi’nin girişinde, yoldan yaklaşık 250 metre içeride yer alıyor. Patikaları takip ederek ulaşılabilen kilisenin ithaf yazısında Aziz Nichitas’ın adı geçtiğinden Aziz Nichitas Kilisesi adıyla da biliniyor. Kiliseye ismini veren üzüm resimleriyle kaplı olan kilise, fresklerinin ikonoklast öncesi döneme ait olmasıyla Kapadokya’daki ender örneklerden biri. Bezemeleri ikonoklastik dönemden önce yapılan Üzümlü Kilise’nin apsisinin önündeki duvarda çarmıhtaki İsa’nın cübbeli resmedilmiş olması ise ilginç bir durum. Kilisenin oyulduğu peri bacasının üst bölümünde Aziz Nichitas’ın uzun yıllar boyunca inzivaya çekildiği bir hücre, kilisenin hemen yanında bir şapel, karşısında ise küçük bir şarap yapım evi bulunuyor. Bir çan kulesine sahip olan yapı, Ayastefanos Antlaşması gereğince, Osmanlılar tarafından savaş tazminatı karşılığında Sultan Abdulmecid döneminde yapılmış. Kilisenin yapılışında Selçuklu mimarisinden etkilendiği belirtiliyor. Diğer yandan Üzümlü Kilise, her yıl Mayıs ayında Fener Rum Patriği Bartemelos’un da katıldığı bahar ayinine ev sahipliği yapıyor.

Meskendir Kilisesi, Meskendir Vadisi’nin bitiminde, Kızılçukur Vadisi’nin girişinde yer alıyor. Üzümlü Kilise’nin bulunduğu peri bacasının, keşişlerin yaşadığı manastır kompleksi gibi oyulmasıyla oluşturulan kilise, bu peri bacasının alt kısmında yer alıyor. Üst kısımda ise tavanında kabartma haç olan kabartma bir tavanın bulunduğu yapı ithaf yazısına istinaden, Aziz Nichitas Kilisesi olarak da anılıyor. Meskendir Kilisesi’nin yedi ila dokuzuncu yüzyıllara ait olabileceği düşünülüyor.

Saklı Kilise, adını 1957’de keşfedilmiş olmasından alan yapının asıl ismi Aya Jones Kilisesi. El Nazar Şapeli’nin hemen yakınında yer alan Saklı Kilise, Göreme Müze yolu üzerinde, sağda bulunuyor. Dikdörtgen planlı ve üç apsisli olan yapının tavanı haçlarla ve geometrik süslemelerle bezeli. Kiliseyi süsleyen resimler ise, sıva üzerine değil, doğrudan ana kaya üzerine işlenerek, yapının oldukça sağlam durumdaki resimlerinde ise kırmızı renk hakim. Mezopotamya kilise mimarisi özelliklerini taşıyan yapı on birinci yüzyılın ikinci yarısına tarihleniyor.

5. Kılıçlar Vadisi

kiliclar-vadisi-kapadokya

Kılıçlar Vadisi, Göreme Vadisi ile Aktepe arasında yer alan, yürüyüş sporu bakımından Kapadokya’nın en güzel vadilerinden biri. Yalnızca yürüyerek gezilebilen ve motorlu taşıtlarla girmenin yasak olduğu Kılıçlar Vadisi, Göreme Açık Hava Müzesi’nden sonra ikinci bir kilise grubunu içinde barındırıyor. Beyaz tüf kayalardan oluşmuş, içinden su yolu geçen peri bacaları, tüneller ve ilginç biçimli kayalıklar ile etkileyici bir görünüme sahip olan Kılıçlar’da meyve ağaçları ve üzüm bağlarının yanı sıra faklı bitki örtüsünün yarattığı sarı-kızıl tonlar, fotoğrafçılar için de eşsiz kareler oluşturuyor.

Kılıçlar Kilisesi, Kılıçlar Vadisi’nde, Göreme Açık Hava Müzesi’nin yaklaşık 600 metre kuzey doğusunda yer alıyor. Oldukça zengin fresklerle süslü yapı, uzun bir İncil siklusunu içeriyor. Dokuz ila onuncu yüzyıllar arasında yapıldığı düşünülen kilisede, Hz. İsa’nın görünümü, müjde, ziyaret, Yusuf’un Meryem’i suçlaması, doğum, Yusuf’un rüyası, Mısır’a kaçış, vaftiz, İsa ve Zakkeus, kör adamın iyileştirilmesi, ayakların yıkanması, ihanet gibi sahneler yer alıyor.

Çavuşin’e nasıl gidilir

Çavuşin, Avanos ile Göreme arasında kalan, Kapadokya’nın en eski yerleşim yeri. Göreme-Avanos yolu üzerinde, Göreme’ye 2 kilometre uzaklıkta bulunan Çavuşin’e gelmek için en yakın havalimanları olan Kapadokya Havalimanı veya Kayseri Havalimanı’na İstanbul’dan direkt uçuşlar bulunuyor. Nevşehir-Ürgüp karayolunun dördüncü kilometresinden sonra, Uçhisar yolundan 10 kilometre daha ilerleyerek Çavuşin’e ulaşabilirsiniz.

Özel aracınız ile Çavuşin’e gelmek için Nevşehir merkezden Göreme-Avanos istikametine ilerlemeniz gerekiyor. Göreme-Avanos istikametinde Çavuşin, Göreme’ye 2, Avanos’a ise 5 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Kapadokya bölgesi, doğu ve batıyı birbirine bağlayan Kayseri ile Aksaray arasında bulunduğundan, Türkiye’nin hemen hemen her ilinden direk otobüs seferinin düzenlendiği avantajlı bir konuma sahip. İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bodrum, Çanakkale, Edirne, Kayseri, Adana, Mersin, Alanya, Anamur ve Eskişehir gibi pek çok ilden her gün düzenli olarak otobüs seferleri bulunuyor.

Çavuşin, en güzel yürüyüş rotalarına sahip vadileri ile Kapadokya’nın öne çıkan bölgesi. Avanos’a bağlı küçük bir köy olan Çavuşin’de, Çavuşin KilisesiVaftizci Yahya Kilisesi ve Bizans İmparatoru adına yapılan Güvercinlik Kilisesi yer alıyor.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here