Castel Sant’Elmo’yu ziyaret etmelerinin en büyük sebeplerinden biri 360 derecelik panoramik muhteşem bir şehir görüntüsüne sahip olması ve tepeden körfezin görüntüsü buraya gelmek için yeterli bir sebep.

Napoli’nin dört kalesinin en küçüğü olan bu yıldız şeklindeki askeri kale Vomero Tepesinde inşa edilmiş ve Napoli’nin gökyüzüne hakim bir görüntüye sahip. Vesuvius yin ise Vomero da yang’dır. Castel Sant’Elmo San Martino’ya tepeden bakan görüntüsüyle oldukça ihtişamlı.

Napoli’nin meşhur kireçtaşının içine kazınmış olan 14.yy Angevins kalesi yerine günümüze gördüğümüz altı uçlu yıldız şeklindeki bina yapılmış. Vomero’nun tepesinde sanki bir kral tacı gibi durmasıyla 16.yy askeri mimarisine kusursuz bir örnek teşkil ediyor. Mimarı ise askeri mimarlar olan Viceroy Don Pedro Alvarez de Toledo ile Pedro Luis Escriva.

Castel Sant’Elmo, Napoli

Bu tasarımın amaçların dan biri de kalenin üstünün tamamen açık bir teras şeklinde olmasıydı. Tamamen savunma amaçlı yapılmış bir yer olsa da bugün kalenin en önemli artısı konumunda. Ziyaretçilerin

Ziyaret için en uygun saat öğleden sonra 4’den sonra. Bu saatlerde kaleye giriş ücretsiz ve şehrin doğu tarafı çok daha güzel gözüküyor.

Eğer bu sizi cezbetmeye yetmiyorsa, Piazza d’Armi de Napoli Novecento Müzesini bulun. Mart 2010’da açılışı yapılan müze Carcere Alto hapishanesinde bulunuyor ve 20.yy modern sanatına dair olağanüstü bir koleksiyona sahip. Piazza d’Armi’nin çıkışında gözden kaçırmanızın imkansız olduğu dev metal heykel Luna e Laltra yada diğer ismiyle Mimmo Paladino bulunuyor. Bu iki sanat bölümü şehrin yerel sanatçıları tarafından Sant’Elmo kalesine bağışlanmıştır.

Castel Sant’Elmo, Napoli

Castel Sant’Elmo Napoli Müze ağının bir parçası ve Capodimonte Müzesinin dostu olan Amici di Capodimonte tarafından destekleniyor. Bu müzelere desteğin dışında Amici di Capodimonte üyeliğinde özel indirimler, turlar ve daha bir çok şey de bulunuyor. Üyelikler öğrenciler için 30€ yetişkinler için ise 80€.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here