Roma’da bulunan ve Capitoline Müzeleri (Musei Capitolini) olarak da bilinen müzeler 15.yyda inşa edilmiş. İçerisindeki Roma dönemine ait arkeolojik ve sanat eserleri ziyaretçilere tarihin dokusunu hissettirmeyi başarıyor. İki farklı yerde bulunan ve yeraltı tüneliyle birbirine bağlanan bu eşsiz müzelerin tasarımcısının Michelangelo olduğunu söylemek bile ziyaret için bir sebep. Bu yeraltı tüneli ile tarihi Tabularium’u da ziyaret edebilirsiniz.

Capitoline Müzeleri, Roma

Geçmişi Papa Sixtus IV‘un 1471 yılında Roma halkına hediye ettiği antik bir bronz koleksiyonunun müzede saklanmaya başlamasına dayanıyor. O günden bu güne Roma dönemine ait pek çok heykel ve eseri koleksiyonuna katarak büyümeye devam etmiş. Bununla birlikte mücevher, dönemin madeni paraları, Rönesans ve Ortaçağ’a ait pek çok sanat eserini de barındıran müzeler, devlete ait.

Müzelerin bulunduğu meydanın ortasında Marcus Aurelius’a ait bir heykel bulunuyor. Heykelin orijinali halen sağlam durumda olsa da buradaki bir kopyası. İmparator Constantine’in şehrin dinini Hristiyanlık olarak resmileştirmesi nedeniyle kilisenin bu heykeli yok etmediği düşünülüyor.

Musei Capitoline, Rome

Müze oldukça geniş bir heykel yelpazesine sahip. En meşhur ve bilinen iki tanesi ise MÖ. 5.yy’da yapılan “She-Wolf” ile MS. 1. yy’da yapılmış olan “Spinario” adındaki bronz heykel. Müzede ayrıca 16. ve 17. Yüzyıllara ait geniş bir resim sergisi de bulunuyor.

Palazzo Nuovo

Michelangelo tarafından Palazzo dei Conservatori ile uyumlu olması için 17. Yüzyılda dizayn edilen Palazzo Nuovo, içinde sayısız Roma dönemine ait heykel, büst, lahit ve mozaik gibi eserlerin bulunduğu 2 katlı bir yapı.

Capitoline Müzeleri’nin bu bölümünde orijinali “Discobolus” olan Yunan heykelinin bir kopyası olan “Dying Gaul” ve İmparator Marcus Aurelius’un orijinali gibi çok önemli heykelleri görmeniz mümkün.

Musei Capitoline, Palazzo Nuovo

Congiunzione galerisi iki müzeyi bir yeraltı tüneliyle birbirine bağlıyor. Tünel içinde bir grup yazıtın sergilendiği Lapidaria galerisi de bulunuyor. Bu galeri aynı zamanda eski Roma’nın resmi kayıtlarının tutulduğu Tabularium Galerisine’de giriş sağlıyor.

Orta Çağ dönemindeki Senato binası tam olarak Tabularium’un üzerinde bulunuyordu. Geçmiş döneme ait bu mabedin bazı kısımları halen ziyaretçileri kabul ediyor. Senato binası 13. ve 14. Yüzyıllar arasında inşa edildi. Çift merdivenleri Michelangelo, çan kulesi Martino Longhi ve ön cephesi de Girolamo Rainaldi ile Giacomo della Porta tarafından tasarlanmış. Tabularium ziyaretçilere Roma’daki o tarihi kararların alındığı toplantı odalarının atmosferini yeniden yaşatıyor.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here