Campo de Fiori, Navona Meydanı‘nın birkaç sokak güneyinde yer alan, Roma’nın en güzel meydanı olarak geçen kare şeklinde bir meydan. 24 saat canlılığını koruyan bu alanı daha da canlı kılan ise, Roma’nın en büyük sokak pazarının Fiori’de kuruluyor olması.

Pazar günleri hariç her gün 08.00-14.00 saatleri arasında kurulan Campo de’Fiori’de, meyve, sebze, balık, peynir, makarna, baharat gibi çok çeşitli gıda ürünlerinin tezgâhları bulunuyor.

Campo Dei Fiori Meydanı

Roma’nın diğer meydanları gibi, hem modern dünyanın tüm nimetlerinin yer aldığı, hem de tarih ve zengin bir kültürel gelişimin izlerinin sindiği, adı gibi güzel, çiçek gibi geceleri ayrı gündüzleri ayrı renge bürünen bir meydan Fiori.

Meydanda yer alan filozof Giordano Bruno Heykeli’nin hikâyesi ise, evrenin merkezinde güneşin yer aldığını iddia ettiğinde, ne yazık ki engizisyonun kararıyla Campo de’ Fiori’de diri diri yakılmış olması. Heykeltıraş Ettore Ferrari ise 1887’de Bruno’nun heykelini idam edildiği yere dikerek Giordano Bruno isminin uzun yıllar yaşamasını sağlamış. Geçmişinde idamlara sahne olan bu meydanın günümüzde çiçeklerle anılıyor olması ise sevindirici.

Giordano Bruno Heykeli

Adres: Piazza Campo dei Fiori
Ulaşım: 40, 46, 62, 64, 70, 81, 116, 492, 628 No’lu otobüsler, 8 No’lu tramvay hattı
Yakın yeler: Navona Meydanı, Pantheon

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here