Arkeolojik ve sahil kısmını çıkarttığınız zaman Capmania ziyaretçiler tarafından duydukları hikayeler yüzüden pek fazla tercih edilmeyen bir bölge – ve bu gerçekten çok üzücü bir durum. Capmania’nın güzelliklerini düşündüğünüzde büyük bir kayıp.

Campania İtalya’nın batı kıyısında, çizmenin kıvrılmaya başladığı kısmın kuzey tarafında kalıyor. Lombardy’den sonra İtalya’nın popülasyon bakımından en yüksek bölgesi ve Pompeii ile Amalfi Kıyısı gibi çok popüler iki turistik bölgeye de sahip.

Campania, Italya

Campania hakkında bilgiler

– Campania hem İngilizce hem İtalyanca da bu isimle biliniyor. Kahm-Pahn-Yah şeklinde okunur.

– Campania’nın başkenti Napoli’dir.

– Campania’nın komşuları Lazio, Molise, Puglia ve Basilicata’dır.

– Bölgede tam 5 adet UNESCO Dünya Mirasları Bölgesi bulunuyor. Napoli’nin tarihi merkezi; Amalfi Kıyısı; Pompeii Arkeolojik bölgesi, Herculaneum ve Torre Annunziata; Caserta Kraliyet Sarayı v eiçinde Paestum, Velia ve Certosa di Padula’nın da bulunduğu Cilento ve Valdiano Ulusal Parkı.

– Campania’ya sık sık gelen ünlüler arasında opera sanatçısı Enrico Caruso, yönetmen Dino De Laurentiis, şarkıcı Renato Carosone ve çok sevilen İtalyan aktör Toto bulunuyor.

– Campania’da yaşayan insanlara “campani” denir.

Campania

Campania’da yapılacak şeyler

Campania iki etkinliğiyle çok meşhur – Amalfi kıyısında güneşlenmek ve Pompeii’de zamanda geçmişe gitmek. Fakat bu kadar büyük bir bölgede yapılabilecek şeyler bunlarla sınırlı değil.

Uzun sahil şeridi Campania için denizin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Günümüzde dahi liman şehirleri halen Akdeniz sularında ki gemilere hizmet vermesinin yanında tarihi bir liman olarak endüstride de oldukça önemli bir yere sahip.

Pompeii’nin tarih arenasındaki önemi tüm dünyaca aşikar ve tüm bölge Pompeii gibi Roma İmparatorluğu dönemine dayanıyor. Salerno’nun güneyinde ki Ulusal Park’da bulunan üç Yunan harabesine ek olarak muhteşem şekilde iyi korunmuş olan Pompeii ve Herculaneum kalıntıları da Napoli’de bulunuyor.

Campania’da gezilecek yerler

Bölgeye giriş noktası Napoli ancak şehrin biraz kötü olan ünü sebebiyle genelde ziyaretçiler hızlı bir şekilde hemen Amalfi Kıyılarına yada Pompeii’ye gitmek istiyor. Ancak her ne kadar en popüler yerler Amalfi Kıyısı ve Pompeii olsa da aralarında Napoli’nin de bulunduğu gidilebilecek başka yerler de bulunuyor.

Aşağıdaki listede Campania’da ziyaret etmek isteyebileceğiniz bir kaç yer bulunuyor.

Napoli – Campania’nın başkenti, pizza’nın doğdu yer, İtalya’nın en mükemmel arkeoloji müzesinin bulunduğu şehir.

Amalfi Kıyısı – Meşhur kıyı bölgesinde Positano, Amalfi, Ravello gibi kasabalar bulunuyor

Capri, Ischia, Procida adaları – Campania kıyılarına yakın bu üç adaya günübirlik gezileri hem Napoli’den hem Amalfi’den yapabilirsiniz.

Amalfi Kıyıları, Campania

Sorrento – Amalfi kıyısına bağlı değil ancak hem Napoli’ye hem Amalfi’ye günübirlik rahatça gidip gelebileceğiniz kasaba Napoli körfezinin hemen karşısında bulunuyor.

Salerno – Amalfi kıyısının güneyindeki ana şehir. Paesum yada Cilento ve Valdiano Ulusal Park’ını ziyaret edecekler için güzel bir ortak nokta.

Caserta – Buranın en meşhur etkinliği 18.yy Kraliyet Sarayı ve bahçeleri

Paestum – Salerno’nun hemen yanında bulunan ve çok iyi korunmuş tapınakların bulunduğu Yunan şehrinin harabelerini burada bulabilirsiniz.

Vezüv Dağı – Pompeii ve Herculaneum’un küller altında bırakan ve halen aktif olan yanardağ. Krater’e çıkmak isteyenler için bir yürüyüş yolu da bulunuyor.

1 YORUM

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here