Avustralya’daki en güzel manzaraya sahip yollardan biri Büyük Okyanus Yolu (Great Ocean Road). Eğer Melbourne’i ziyaret ediyorsanız Büyük Okyanus Yolu’nu da seyahat planınıza eklemeyi unutmayın. Bazı turistlere göre Büyük Okyanus Yolu dünyanın en iyi manzaraya sahip yollarından biri ve Avustralya’da gidilecek en güzel destinasyon.

Büyük Okyanus Yolu, Birinci Dünya Savaşı’nda hayatını kaybedenleri anma amacıyla inşa edilmiş. Yol, Torquay’dan Warrnambool’a uzanan 243 km’lik bir uzaklığı kapsıyor ve Avustralya’daki en büyük savaş anıtı olduğu söyleniyor. Büyük Okyanus Yolu uzun okyanus manzarası sebebiyle hem Avustralyalılar hem de diğer ülkelerden gelen ziyaretçiler için popüler bir destinasyon.

Büyük Okyanus Yolu’nda Görülmesi Gerekenler

1. Torquay

Torquayi Australia

Eğer Büyük Okyanus Yolu’na Melbourne kentinden geliyorsanız Melbourne’ün yaklaşık 75 km güneybatısında yer alan Geelong şehrine doğru sürmeniz gerekiyor. Daha sonra Geelong kentinin yalaşık 21 km güneyinde kalan Torquay kasabasına yönelmelisiniz.

Avustralya’nın sörf merkezi olan Torquay, hem Melbourne’e yakın oluşu hem de dünyaca ünlü plajları ile sörf severlerin ve tatilcilerin uğrak noktalarından. Sörf Müzesi’nde sörfle ilgili geniş bir sergi yer alıyor. Torquay kasabasında çocuklar için birçok piknik alanı ile oyun alanları bulunuyor. Alışveriş yapmak istiyorsanız Torquay ana caddede bulunan Rip Curl, Quiksilver ve Piping Hot gibi ünlü mağazalara göz atabilirsiniz.

Torquay’in kent merkezinde birçok dükkan, restoran, banka ve marketler bulunuyor. Sörfle ünlü bu kasabada plajlar ve Point Danger (Tehlike Noktası) dikkat çeken yerlerden. Büyük Okyanus Yolu bu kasabadan başlıyor.

2. Bells Plajı

Büyük Okyanus Yolu

Torquay’dan başlayan Büyük Okyanus Yolu güneybatı Viktorya kıyısını takip ediyor. Torquay kent merkezinde sadece birkaç km uzaklıkta Viktorya bölgesinin en iyi sörf noktalarından ünlü Bells Plajı yer alıyor. Okyanus dalgaları ile büyük köpüklerin manzarası muhteşem. Burada kışın bile cesur sörfçüler dondurucu soğukta dalgalarla dans ediyor.

Bells Plajı her yıl dünyanın en uzun soluklu sörf etkinliği Rip Curl Pro’ya (daha önceki adıyla Bells Beach Surf Classic) ev sahipliği yapıyor. Sörf yarışmasının kazananı “Çan (Bell)” ödülünün sahibi oluyor.

3. Anglesea

Anglesea, Australia

Bells Plajı’ndan Büyük Okyanus Yolu boyunca devam ettiğinizde Anglesea kasabasına ulaşıyorsunuz. Anglesea kış ayları boyunca sakin bir kasabayken Noel ile Yılbaşı döneminde tatilcilerin uğrak noktalarından birisi oluyor. 1983 yılında çıkan ve Güney Avustralya’yı yıkıp geçen kontrol edilemeyen bir yangında Anglesea ve Büyük Okyanus Yolu’ndaki birçok ev yok olmuş.

Anglesea kent merkezinde Büyük Okyanus Yolu’na bakan sıra sıra dükkanlar bulunuyor. Ayrıca hem yerlilere hem de turistlere hizmet veren birçok restoran, kafe, pastane, bar ve mağazalar yer alıyor. Yakındaki Anglesea Nehri’nin okysanusla buluştuğu noktaya Anglesea Rivermouth deniyor. Bu kasabada yapabileceğiniz eğlenceli aktivitelerden bazıları kano sporu, botla veya tekneyle, vücut sörfü ve nehir kenarında balık tutmak.

4. Aireys Koyu

Aireys, Australia

Anglesea kasabasından Aireys Koyu’na doğru yol aldıkça okyanus manzarası daha da muhteşem görüntüler sunuyor. Aireys, Anglesea jasabasının güneybatısında yer alan bir kıyı koyu. Bu koydaki kasaba küçük bir nüfusa ve birkaç yerel dükkana sahip. 1891 yılında inşa edilen ve 34 metre yüksekliğe sahip Split Point Deniz Feneri bu küçük kasabada en çok ilgi çeken yerlerin başında geliyor.

White Lady (Beyaz Elbiseli Kadın) olarak da bilinen deniz feneri büyük okyanus ile Eagle Rock Marine Sanctuary’e (deniz sığınağı) bakıyor. Fenerin dar merdivenlerinden en üste çıkarak nefes kesici manzaranın keyfini çıkarmak isteyenler için rehberli turlar bulunuyor. Aireys kasabasında yapılabilecek diğer etkinlikler arasında yelken kanat sporu, at binme, kano sporu ve şnorkelle yüzme yer alıyor.

5. Lorne

Lorne, Australia

Büyük Okyanus Yolu’ndaki bir diğer görülecek yer, yine tatilcilerin uğrak yerlerinden olan Lorne kasabası. Kasabada nefis yemekler, spa, butik ve galeriler bulabilirsiniz. Kasabaya gelen ziyaretçiler sörften kanoya, yüzmeden golfa ve balık tutmaya kadar birçöok etkinliğin tadını çıkarabilir. Lorne kıyısında çocuklar için bir macera parkı ile yüzme havuzu da bulunuyor. Yakındaki parkta Avustralya’ya özgü bir papağan olan kakaduları görebilirsiniz. Lorne’de he yıl Falls Müzik ve Sanat Festivali düzenleniyor. Büyük Okyanus Yolu Maratonu ise Mayıs ayında düzenleniyor ve Lorne’den Apolla Koyu’na kadar olan yolu kapsıyor.

Lorne’nin yalnızc abirkaç km dışında şelaleler bulunuyor. Otway’deki şelaleler arasında en yükseği olan Erskine Şelalesi en popüler olanlarından biri.

6. Apollo Koyu

Apollo Bay, Australia

Büyük Okyanus Yolu’nda, Viktorya’nın güneybatı ucuna yakın Apollo Koyu yer alıyor. 1800’lerde Apollo Koyu bölgesinde balina avlama istasyonu ile kereste fabrikası bulunuyormuş. Apollo Koyu’nda her yıl düzenlenen etkinlikler ile festivaller bu küçük küçük ve sakin kasabayı canlandıran şeyler arasında.

7. Great Otway Milli Parkı

Great Otway Milli Parkı
Maits Rest Rainforest Walk

Büyük Okyanus Yolu, Apollo Koyu’ndan sonra Great Otway Milli Parkı’na uğruyor. Uzun ağaçları, zengin bitki çeşitliliği, ılıman yağmur ormanları ile Great Otway Milli Parkı, Melba Gully bölgesindeki ateş böcekleri dahil birçok yabani türe ev sahipliği yapıyor. Otway Fly Treetop Walk (havada, ağaçlar üzerinde yürüyüş) yerden 25 metre yükseklikte yağmur ormanlarının muhteşem kuşbakışı manzarasını görme fırsatı veriyor. Cape Otway Lightstation, Avustralya’nın en eski deniz feneri. Spiral merdivenlerden yukarıya çıkarak okyanus manzarasını seyretmek isteyen ziyaretçiler için rehberli turlar bulunuyor.

8. Port Campbell

Port Campbell’den kıyı manzarası özellikle ilk kez gelenler için nefes kesici. Port Campbell Milli Parkı, dünyaca ünlü Twelve Apostles (Oniki Havari) kayalıkları da dahil birçok turistik mekana ev sahipliği yapıyor. Milli parkta yer alan dikkat çekici diğer yerler  Loch Ard Gorge, London Arch, The Grotto ve Gibson Steps. London Arch, kemerin bir kısmı 1990 yılında doğal erozyon sonucu okyanusa düşmeden önce London Bridge olarak adlandırılıyormuş. Okyanusa düşen ve Twelve Apostles kayalıklarını oluşturan parçalar da zamanla yıkılmış. Bugün oniki kayalıktan yalnızca sekiz tanesi ayakta kalmış ancak okyanusta bulunan bu ünlü kayalıkların manzarası tek kelimeyle büyüleyici.

Kıyı şeridi, Moonlight Head’den Port Fairy’e uzanan 130 km’lik Shipwreck Kıyısı’nın bir parçası. Hırçın deniz ve tehlikeli kıyılar yüzyıllardır birçok gemiyi ağırlamış. Bu bölgede bilinen 600 gemi kazası meydana gelmiş ancak bunlardan yalnızca 240 tanesi keşfedilmiş. 50’nin üzerinde gemi kazası Historic Shipwreck Trail isimli bölgede anılmış.

9. Warrnambool

Warrnambool, Australia

Büyük Okyanus Yolu, Warrnambool kentinin 10 km doğusundaki Allansford kasabasında son buluyor. Kıyı şeridindeki en büyük şehir olan Warrnambool, ilk Avrupalılar bölgeye yerleştiğinde bir liman keytiymiş. Warrnambool kenti Büyük Okyanus Yolu’nda yer almamasına rağmen sahip olduğu okyanus manzarası sayesinde turistler arasında oldukça popüler bir destinasyon. Kentte ayırca balina gözlemle turları da düzenleniyor. Avustralya’nın en büyük çocuk festivali olan Fun4Kids Festival kışın bu kentte düzenleniyor. Görülecek diğer yerlerden bazıları savaş anıtı, deniz feneri ve denizcilik müzesi.

İstanbul’dan Melbourne’e direkt uçuş bulunmuyor. Qatar Airways ile Doha aktarmalı olarak Melbourne Havalimanı’na uçabilirsiniz. Qatar Airways, İstanbul Sabiha Gökçen ve Atatürk Havalimanı’ndan dünyanın bir çok noktasına uçuyor. Qatar Airways dışında Singapore Airlines ile Singapur aktarmalı, Etihad ile Abu Dhabi aktarmalı olarak Melbourne gidilebilir.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here