Büyük Gize Piramidi’nin görkemini ve büyüklüğünü kelimelere dökmek oldukça zor. Piramitler, yapımı ve tarihine dair gizemini günümüzde halen koruyor. Büyük Gize Piramidi yalnızca Mısır’ın değil, aynı zamanda dünyanın en bilinen yapıları arasında.

Büyük Gize Piramidi, Kahire

Büyük Gize Piramidi, Mısır’ın başkenti Kahire’nin Gize bölgesinde yer alıyor. Gize, eski imparatorluk döneminin başkenti Memfis’in nekropol bölgesi olarak da biliniyor.

Büyük Gize Piramidi, Kahire

Yaygın olan inanışın aksine, Gize’deki üç piramit değil, yalnızca Büyük Gize Piramidi Dünyanın Yedi Harikası listesinde yer alıyor. Büyük Gize Piramidi’nin tarihi MÖ. 2560’a kadar uzanıyor. O yıllardaki Mısır Firavunu Khufu, bu piramidi öldükten sonra kendisine mezar olması için inşa ettirmiş.

Büyük Gize Piramidi’nin tarihi tam olarak bilinmese de, gizemi hala çözülmemiş olsa da, piramidin 20 yıllık bir süreçte tamamlandığı düşünülüyor. İlk başta zemin uygun bir duruma getirildikten sonra, taş bloklar taşınmış ve piramit şeklini zamanla almış. Her biri iki ton ağırlıkta olan taş blokların nasıl taşındığı bilinmiyor. Bir teoriye göre, taş bloklar üzeri çamur kaplı spiral bir rampa aracılığıyla üst üste dizilmiş. Başka bir teoriye göre ise, dev taş blokların kaldırılmasında manivelalar kullanılmış.

Büyük Gize Piramidi, Kahire

Diğer piramitlerin de yer aldığı Gize’deki müzede, 1954 yılında varlığı keşfedilen Khufu Gemisi ya da Güneş Gemisi olarak adlandırılan gemi görülebiliyor. Bu geminin, ölümünden sonra Firavun Khufu’yu Nil Nehri üzerinden piramide taşıyıp son yolculuğuna uğurladığına inanılıyor.

Büyük Gize Piramidi Hakkında Bilgiler

Büyük Gize Piramidi’nin inşa edildiği dönemde 145 metre uzunluğunda olduğu tahmin ediliyor. Zaman içerisinde yüksekliğinden 10 metre eksilen piramit, görkeminden ödün vermemiş. Piramit, 19. Yüzyıla kadar yeryüzünün en büyük yapısı olma özelliğini korumuş.

Great Pyramid of Gize, Kahire

Piramidin bir diğer çarpıcı özelliği de, 20 yıl gibi kısa bir sürede tamamlanmış olmasına rağmen, her biri iki ton olan 2 milyon taş bloğundan oluşması. Gize’de yer alan üç piramidin taşlarıyla, tüm Fransa sınırını çerçeveleyecek uzunlukta bir duvar oluşturulabileceği, yapının boyutuna dair ipucu veriyor.

Büyük Gize Piramidi’nin girişi, piramidin kuzeye dönük kısmında yer alıyor. Giriş sonrasında Firavun’un mezarına giden birçok koridor ve oda bulunuyor, ancak hangi amaca hizmet ettikleri konusunda net bilgiler mevcut değil.

Gize Piramitleri’nin var oluş sebebi ile ilgili tarih boyunca yeni teoriler öne sürülmüş. Piramitlerin astronomik gözleme hizmet ettiğinden, tapınak olarak kullanıldıklarına kadar birçok inanış mevcut. Ancak tarihsel ve bilimsel kanıtlar, piramitlerin zamanın büyük hükümdarlarını günümüze kadar taşıyacak yapıtlar olarak inşa edildiğine işaret ediyor.

Piramitler sayesinde Khufu, Khefre ve Menkaure gibi büyük firavunlar ölümden sonraki hayatlarına Nil’in batısındaki bölgedeki bu şahane yapılarda geçiş yapmış ve isimlerinin binlerce yıl sonrasında bilinmesini sağlamayı başarmış.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here