Bursa, Milattan Önce 700’lü yıllara uzanan köklü tarihi, doğal güzellikleri ve sanayi alanındaki dev firmaları ile Türkiye’nin en büyük ve en önemli şehirlerinden biri. Hafta sonu kaçamağı yapmak isteyenlerin yanı sıra kültür turizmi meraklıları için de oldukça etkileyici bir coğrafya olan Bursa, gürül gürül akan şelaleleri, şifa dağıtan kaplıcaları ve mimarisiyle büyüleyen köyleri ile gezginlerin ve turistlerin seyahat planları arasında yer almayı fazlasıyla hak ediyor.

Bursa Çevresinde Gezilecek Yerler

19. Trilye

Bursa-da-Gorulmesi-Gereken-Yerler
İstanbul’dan kaçıp küçük bir haftasonu kaçamağı yapmak isteyenlerin ilk duraklarından biri olan Trilye, Rumlardan kalma eski bir balıkçı kasabası. Eski adı ‘Zeytinbağı’ olarak geçen günümüzde ise Mudanya ilçesinin şirin bir beldesi olan bu yerleşim yeri, muhteşem doğası ve Rum evleriyle büyüleyici bir görünüme sahip.

18. Gölyazı

Golyazi Bursa Gezilecek YerlerNilüfer ilçesinde, Uluabat Gölü kıyısında kurulan eski bir balıkçı köyü olan Gölyazı, Rum evleriyle çevrili sokaklarından leyleklerin eksik olmadığı bir doğa harikası. 2300 yıllık köklü geçmişiyle bilinen Gölyazı’da, Apollon Tapınağı gibi pek çok tarihi yapının yer aldığı adaları gezdikten sonra meşhur Turna balığının tadına bakmayı ihmal etmeyin.

17. Cumalıkızık

Cumalikizik Bursa Gezisi

Uludağ’ın eteklerine kurulu beş Kızık köyünden biri olan Cumalıkızık, taş sokakları ve Osmanlı dönemi sivil mimarisini günümüze dek taşıyan renkli ve şirin evleri ile ünlü. Bursa’nın Yıldırım ilçesine bağlı turistik bir bölge olan Cumalıkızık, günübirlik gezilerin vazgeçilmez duraklarından biri olmayı sürdürüyor.

16. Oylat Kaplıcaları, İnegöl

Oylat Kaplicalari Inegol
Oylat Kaplıcaları
‘nın, sinir ağrıları, sinir iltihabı, felç, çocuk felci gibi hastalıklara şifa olduğu söyleniyor. Rivayete göre Bizans döneminde bölgeye hakim olan Tekfur’un kızı, dermansız bir hastalığa yakalanır ve hekimler kızı bu kaplıcaya getirir. ‘Öl-Yat’ deyip orada bıraktıkları kız iyileşip, evine döner. Bu nedenle kaplıca, yöre halkı tarafından Ölyat adıyla da anılıyor.

15. Dudaklı

Dudakli-Bursa-Civarinda-Gezilecek-YerlerBursa’nın Kestel ilçesine bağlı bir köy olan Dudaklı, 1200 yıllık dev çınar ağacı ve dillere destan güzellikteki doğası ile filmlere konu olmuş bir yerleşim yeri. Köyün adının ise zamanında köyde yetişen dut ağaçlarından geldiği söyleniyor. Lezzeti dutları sebebiyle halk arasında ‘dudu tatlı’ denilen köy, zamanla Dudaklı adıyla anılır olmuş.

14. İznik

Iznik-Bursa-Civarinda-Gezilecek-YerlerTarihi ve kültürel güzellikleri, dünyaca ünlü çinileri ve bereketli toprakları ile adından söz ettiren İznik, tarih boyunca hem Osmanlı hem de Roma İmparatorluğu için oldukça önemli bir şehir oldu. Günümüzde bir açık hava müzesi haline dönüşen bu tarihi ilçe, Osmanlı döneminde pek çok alim ve ulemanın yetiştiği medreseleri nedeniyle ‘Ulema Yuvası’ olarak anılıyordu.

13. Suuçtu Şelalesi

Suuctu-Selalesi-Bursa-CivarindaBursa’nın Çataltepe mevkiinde, Muradiyesarnıç Köyü yakınlarında bulunan Suuçtu Şelalesi, Bursa’nın Kemalpaşa ilçesine 18 kilometre uzaklıkta yer alıyor. İlçenin su ihtiyacını da karşılayan şelalenin etrafı kayın ağaçlarından oluşan bir ormanla çevrili. Şelalenin etrafına kurulan piknik alanı ise bölgede yaşayan insanların en gözde kaçamak adresleri arasında.

12. Sadağı Kanyonu, Orhaneli

Sadagi-Kanyonu-OrhaneliBursa merkezine 60, Orhaneli ilçesine ise yaklaşık 6 kilometre uzaklıktaki Sadağı köyü sınırlarında yer alan Sadağı Kanyonu, Sansarak’tan sonra şehrin ikinci büyük kanyonu olarak biliniyor. Sadağı Kanyonu içerisinde, Roma İmparatoru Hadrianus’un karısı için yaptırdığı söylenen kaya hamamı, bölgenin en çok ilgi çeken noktalarından biri.

11. Saitabat Şelalesi

Saitabat-Selalesi-Bursa-CevresiBursa’nın Kestel ilçesinin Saitabat Köyü içerisindeki Saitabat Şelalesi, Uludağ eteklerinde yer alan inanılmaz bir doğa harikası. Çevresinde piknik alanları ve restoranların da bulunduğu şelale, doğa sporlarıyla ilgilenenlerin de gözdesi. Gürül gürül akan suları ve tertemiz havası ile büyüleyici bir atmosfere sahip olan şelale, Bursa seyahatinde görülmeye değer bir yer.

10. İznik Gölü Bazilikası

Iznik-Golu-Bazilikasi-GeziBursa Belediyesi’nin yaptığı çalışmalar sırasında tesadüf eseri keşfedilen İznik Gölü Bazilikası‘nın bir benzeri de yine İznik’te bulunan Ayasofya Kilisesi olarak biliniyor. İznik Gölü’nün 20 metre açığında ve suyun 1-2 metre altında kalan bazilikanın, Aziz Neophytos adına yapıldığı belirtiliyor. 1500 yıl önce inşa edilen bazilikanın Milattan Sonra 740 yılındaki depremle sular altında kaldığı düşünülüyor.

9. Oylat Mağarası, İnegöl 

Oylat-Magarasi-Inegol-Bursa-Civari665 metre uzunluğu ile Türkiye’nin üçüncü büyük mağarası olan Oylat Mağarası, muazzam güzelliği ile dikkat çekiyor. Bursa’nın İnegöl ilçesine 17 kilometre uzaklıktaki Hilmiye köyü yakınlarında bulunan mağara, içerisindeki sarkıt ve dikitler ile ihtişamlı bir görünüme sahip ancak mağaraya gidildiğinde, nem sebebiyle kayganlaşan merdivenlere dikkat etmek gerekiyor.

8. Alaçam Şelalesi

Alacam-Selalesi-Bursa-GezisiDoğa yürüyüşü tutkunlarının vazgeçilmez noktalarından biri olan Alaçam köyünde bulunan Alaçam Şelalesi, çevresinde yer alan kanyon ve yürüyüş parkurları ile kendine hayran bırakıyor. Şelalenin yaklaşık 10 metre yükseklikten dökülen suları, kış boyunca Uludağ’ı çevreleyen karların erimesiyle daha coşkulu bir görünüme kavuşuyor.

7. Dokuzlar Şelalesi, Kıranköy

Dokuzlar-Selalesi-Kirankoyİnegöl ilçesine bağlı Kıranköy’de yer alan Dokuzlar Şelalesi, yöre halkı tarafından ‘Yeşil Havuzlar’ adıyla da anılıyor. Yayladan inen kar sularının birleştiği bir dere üzerinde akan sular dokuz küçük şelale meydana getirdiği için bu bölgeye ‘Dokuzlar Şelalesi’ adı verilmiş. Yakın çevresinde piknik alanı ve yürüyüş parkurları da bulunan şelale, muhteşem doğasıyla etkileyici bir doğa harikası.

6. Kösehoroz Şelalesi, Mustafakemalpaşa

Kosehoroz-Selalesi-MustafakemalpasaMustafakemalpaşa ilçesindeki Kösehoroz Köyü yakınlarındaki Değirmendere üzerinde bulunan Kösehoroz Şelalesi‘nin suları, yaklaşık 18 metre yükseklikten dökülüyor. Mustafakemalpaşa ilçe merkezine ortalama 20 kilometre uzaklıkta yer alan bu görkemli şelale, görünümü ile göz dolduran kaya göletiyle de doğaseverlerin gözdesi.

5. Haydar Kaplıcası

Haydar-Kaplicasi-GeziBursa’nın şifa dağıtan kaplıcalarından biri olan Haydar Kaplıcası, Bursa şehir merkezine 76, Keles ilçesine ise 14 kilometre uzaklıkta. Doğayla iç içe olmayı sevenler için oldukça keyifli bir gezi imkanı sunan Haydar köyü içerisinde bulunan kaplıca, soğuk ve sıcak suları ile bölgeye gelenlere hizmet vermeye devam ediyor.

4. Deliktaş Mağarası

Deliktas Magarasi, Bursa-TuruKadriye ve Üçpınar mahalleri çevresinde yer alan etkileyici bir doğal oluşum olan Deliktaş Mağarası, çevresinde bulunan doğal su kaynakları ve yeşilin en güzel tonlarını görebilme imkanı bulacağınız doğasıyla göz alıyor. Etrafı bisiklet ve yürüyüş parkurlarına uygun olarak düzenlenen mağara, yerel halkın yanı sıra bölgeye gelen turistlerin de uğrak noktalarından biri.

3. Kurşunlu Köyü, Karacabey

Kursunlu-Koyu-Karacabey-TuruMarmara Bölgesi’nin gizli cenneti olarak da söz edilen Kurşunlu köyü, Bursa’nın Karacabey ilçesi sınırlarında kalan inanılmaz bir doğa harikası. Osmanlı döneminden kalma bir Rum köyü olan Kurşunlu’nun adının bölgede yer alan kurşun madenlerinden aldığı söyleniyor. Marmara sahiline kıyısı olan köy, özellikle yaz aylarında tatilcilerin akınına uğruyor.

2. Kocayayla, Keleş

Kocayayla-Keles-Bursa1050 metrelik rakımıyla Marmara bölgesinin en yüksek yaylası olarak bilinen Kocayayla, Bursa’nın geçmişi oldukça eskilere dayanan Keles ilçesinde bulunuyor. Bozulmamış doğası ve muhteşem atmosferi ile özellikle kamp ve karavan meraklılarının gözde duraklarından olan Kocayayla, yaz döneminde pek çok festival ve şölene de ev sahipliği yapıyor.

1. Cennet Kanyonu

Cennet-Kanyonu-Gorulecek-YerlerYenişehir ilçesine bağlı Günece ve Yarhisar köyleri arasında bulunan Cennet Kanyonu, Osmanlı kaynaklarında da bu isimle anılıyor. Kanyon hakkında, hemen girişte yer alan Girdaplı Göl’ün insanları yuttuğu şeklinde bir efsane yayıldığı için yöre halkı yıllarca bu bölgeden uzak durmuş. Bugün hala bakirliğini koruyan kanyonun turizme kazandırılması için yapılan çalışmalar ise son birkaç yıldır hız kazanmış durumda.

Bursa’nın doğallığı ile göz dolduran noktalarını keşfederek, seyahatinizi renkli bir hale dönüştürürken, doğayla iç içe kalıp, huzurun ve sakinliğin tadını çıkarabilirsiniz.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here