Mars’ın yüzey özelliklerine sahip dünyadaki iki yerden biri olan Salda GölüTürkiye’nin büyüleyici güzelliklerinden. Burdur‘un Yeşilova ilçe merkezine yaklaşık 4 km mesafede bulunan göl, 44 kilometrekarelik bir alana yayılıyor. Yeşilova ilçesi, Doğanbaba ve Kayadibi köyleriyle çevrili olan Salda Gölü, 184 metreye varan derinliğiyle Türkiye’nin en derin gölleri arasında yer alıyor.

Karaçam ormanlarıyla kaplı bir alan içinde bembeyaz kumu ve masmavi suyuyla dikkat çeken göl, Türkiye’nin Maldivleri olarak anılıyor. Bakir doğasının yanında çok sayıda canlıya da ev sahipliği yapan Salda Gölü, 1989 yılından beri ‘Doğal Sit Alanı’ olarak korunuyor. Muhteşem yapısıyla dünyanın nadir doğal güzelliklerinden biri sayılan göl, doğa ile baş başa kalmak isteyenler ve yeni rotalar arayanlar için harika bir alternatif.

Salda Gölü Nerede

Salda Gölü 

Türkiye’nin en temiz gölü özelliğini taşıyan Salda Gölü, Burdur-Denizli-Antalya şehirlerinin tam ortasında konumlanıyor. Göller Bölgesi içinde yer alan göl, stromatolik kayaçlar adı verilen kireçtaşına benzer bir yapıdan oluşuyor. Mars’ın yüzeyinde de görülen bu kayaçlar gölün yapısında magnezyum üretmesini sağlıyor. Bu yüzden gölün dibi de kıyıları da beyaz bir renge sahip.

Tektonik bir krater gölü olan Salda Gölü’nün suyu ve kumunun yapısında soda, kil ve magnezyum bulunduğu için bunlar bazı cilt hastalıklarına iyi geliyor. Yaz aylarında suların çekilmesiyle gölün ortasından görülmeye değer 7 beyaz ada ortaya çıkıyor. Gölün arka kısmında kalan karaçam ormanı tavşan, tilki, keklik gibi canlılara ev sahipliği yapıyor. Bu da tabiat alanını daha da güzelleştiriyor. Türkiye’nin en temiz dünyanın en temiz beşinci gölü olarak gösterilen Salda 1989’dan beri koruma altında bulunuyor.

Salda Gölü Ulaşım

Salda Gölü’nde neler yapılır

Doğanın muhteşem manzarasını ayaklarınıza getiren Salda Gölü kıyısında gün doğumu/batımını izleyebilir, piknik yapabilir ya da tercihinizi yürüyüş yapmaktan yana kullanabilirsiniz.

Gölde yüzmeye gelince, göl aniden derinleşebildiği için sadece  Yeşilova Belediyesi Halk Plajı, Doğanbaba Halk Plajı, Salda Orman Bakanlığı Tabiat Parkı gibi belirlenmiş alanlarda göle girilebiliyor. Yüzme bilgisine güvenmeyenler ve yüzme bilmeyenlerin göle girmemesinde yarar var.

Ayrıca Yeşilova Belediyesi Halk Plajı veya Doğanbaba Halk Plajı’nda kamp yapma imkanı da var. Ancak sadece Yeşilova Belediyesi Halk Plajı’nda ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz ya da bungolov kiralayabileceğiniz bir tesis bulunuyor. Göl ve gölün çevresi sit alanı olduğu için bu iki yer dışında herhangi bir yerde kamp yapmak ise yasak.

Bunun yanında Salda Gölü’nün etrafı düz olduğu için buraya bisikletlerinizle de gelebilirsiniz. Ancak gölün çevresindeki mesafe uzun olduğu için bisiklet seçeneği herkes için uygun olmayabilir.

Salda Gölü nerede

Burdur’un Yeşilova İlçesi’ne bulunan Salda Gölü, Burdur merkeze yaklaşık 76 km uzaklıkta yer alıyor. Bir doğa harikası olan göl Isparta merkeze 107 km, Denizli merkeze 100 km mesafede konumlanıyor.

Salda Gölü Nasıl Gidilir

Salda Gölü’ne nasıl gidilir

Türkiye’nin muhteşem doğal güzelliği Salda Gölü Burdur, Denizli, Isparta ve Antalya illerine yakın bir konumda bulunuyor. Bu dört şehire de Türkiye’nin dört bir yanından kalkan şehirlerarası otobüslerle ulaşılabiliyor. Ayrıca Denizli ve Antalya ilçelerinde birer havalimanı da bulunuyor. Göle araçsız ulaşmak isterseniz Burdur veya Isparta’ya otobüsle gelip otogardan Salda yönüne giden otobüslere binebilir ya da Antalya veya Denizli’ye uçakla gelip Salda Gölü yönüne giden minibüslerine binebilirsiniz.

Doğaseverler, kampçılar ve bisikletlilerin oldukça seveceği bir doğal güzellik olan Salda Gölü Tabiat Parkı, muhteşem doğasıyla keşfedilmeyi bekliyor!

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here