BulgaristanKaradeniz kıyısında bir Balkan ülkesi. Balkan Dağları ve Rodop Dağları’nın ayırdığı bölgelerden oluşan ülke, Avrupa’nın güneydoğusunda bulunuyor. Avrupa‘nın en eski ülkesi Bulgaristan’ın tarihi, MS 681’e uzanıyor. Kurulduğu günden beri adı değişmeyen nadir ülkeler arasındaki yer alan ülke, Avrupa’nın en büyük 16. ülkesi olarak biliniyor.

Tuna Nehri’nin içinden geçtiği ülkelerden biri olan Bulgaristan kuzeyde Romanya, batıda Sırbistan ve Makedonya Cumhuriyeti, güneyde Yunanistan, güneydoğuda Türkiye ile komşu. Yüzyıllardır kültür ve ekonomi merkezi olmaya devam eden ülke özellikle 380 kilometre kıyı şeridiyle turistlerin ilgisini çekiyor.

Bulgaristan-Hakkinda-Bilgi

Bulgaristan Hakkında Bilgiler

Bulgaristan nüfusu

Yerleşimin tarih öncesi çağlarda başladığı Bulgaristan uzun yıllar boyunca Traklar, Yunanlar ve Romalılara ev sahipliği yaptı. 681 yılında kurulan 1. Bulgar Devleti 1018 yılına kadar varlığını sürdürdü. 1185 yılında kurulan 2. Bulgar Devleti kurulduktan kısa bir süre sonra Osmanlı tarafından fethedildi. Yaklaşık 500 yüzyıl boyunca Osmanlı hakimiyetinde kalan Bulgaristan, 1908 yılında bağımsız bir çarlık oldu. Soğuk Savaş Dönemi’nde Varşova Paktı‘nın arasında yer alan ülkede 93 Harbi’den sonra 3. Bulgar Devleti kuruldu.

Günümüzde Avrupa’nın 16. büyük ülkesi olarak gösterilen Bulgaristan, yaklaşık 7 milyon 154 bin nüfusa sahip. 110 bin 994 kilometre karelik bir alana yayılan ülke 28 ilden oluşuyor. 1999’dan bu yana NATO üyesi olan Bulgaristan, 2007 yılından beri de Avrupa Birliği üyesi. Bulgaristan Cumhuriyeti’nin resmi dili Bulgarca. Ülkede başta Türkçe olmak üzere diğer Balkan dilleri de konuşuluyor.

Bulgaristan Ortodoks Kilisesi, en eski Slav Ortodoks kilisesi olarak hala varlığını sürdürüyor. Nüfusun büyük çoğunluğunun Ortodoks Hıristiyanlar’dan oluştuğu ülkede 6,5 milyon Ortodoks, 966 bin Müslüman, 43 bin Katolik, 42 bin Protestan ve diğer dinlere mensup 15 bin kişi yaşıyor.

Bulgaristan-Hakkinda-Bilgiler
Nessebar, Bulgaristan

Gelirin çoğunun hizmet sektöründen karşılandığı Bulgaristan’da hizmetler sektörünü %29 oranla endüstri, %14 oranla tarım faaliyetleri izliyor. Tarım faaliyetlerinin büyük bölümünün üzüm bağları, şarap üretimi ve gül endüstrisine ayrıldığı ülke, dünyanın gül yağı ihtiyacının yüzde 85’ini karşılıyor.

Başkent Sofya, yüzyıllardır ülkenin kültür ve ticaret merkezi olarak varlığını sürdürüyor. Ülkenin en önemli tarihi ve turistik merkezlerinden olan ve Karadeniz’in incisi olarak adlandırılan Nessebar, Burgaz Yarımadası’nda yer alıyor. 3 bin yıllık tarihe sahip açık hava müzesi Nessebar ziyaretçilerini adeta büyülüyor.

Bulgaristan kültürü

Büyük Balkan, Rodop ve Rila Dağları’nın yüzey şekillerini belirlediği Bulgaristan’da bu sıradağlar arasında 2 binden fazla mağara bulunuyor. Ülkenin turistik merkezleri çoğunlukla Karadeniz sahil kesiminde yer alıyor. İçinde Balkanların en yüksek noktası olan Musala Tepesi’ni bulunduran ülke, 54 doğa koruma alanı, 11 doğa parkı ve 3 milli parka ev sahipliği yapıyor.

Roma Dönemi’nden beri kaplıcalarıyla ünlü olan Bulgaristan’da 700’den fazla doğal maden suyu ve kaplıca bulunuyor. %35’inin orman sahalarıyla kaplı olduğu Bulgaristan’ın bu alanları içinde geyik, ayı, kurt, tilki, çakal ve hatta vaşak gibi hayvanlar yaşam sürüyor. Sütten yoğurt yapmak için kullanılan Lactobacillus Bulgaricus bakterisi, adını ilk ortaya çıktığı ülke olan Bulgaristan’dan alıyor. Bakteri fermantasyon yaparken yoğurda benzersiz lezzet ve kıvam veriyor.

Bulgaristan’ın 9 tarihi yapısı UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alıyor. Bu eserler arasında 8.yüzyıldan kalma kaya kabartması Madara Binicisi, 13.yüzyıldan kalma kilise, şapel ve manastırlardan oluşan İvanova Kaya Kiliseleri, Bulgaristan’ın en büyük ve en popüler Doğu Ortadoks Manastırı olan Rila Manastırı, dünyanın en eski altın hazinesinin bulunduğu Varna Nekropolü, Antik Bulgar Takvimi, M, Sveshtari Trakya Mezarı ve Kazanlak Trakya Mezarı bulunuyor.

Doğal alanları, milli parkları, upuzun kıyı şeridi ve köklü tarihiyle Bulgaristan, Balkanlar’da keşfedilmeyi bekliyor.

2 YORUMLAR

  1. Bulgaristan bana Türkiye’nin bir şehri gibi geliyor. Kime sorsam Bulgaristan’la bir bağı çıkıyor ama gezilecek yerleri hakkında bilgim yoktu.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here