Buenos Aires, Arjantin‘in başkenti ve São Paulo’dan sonra Güney Amerika‘nın ikinci büyük kenti. İspanyolca ‘Güzel Havalar’ anlamına gelen ve Arjantin’in en büyük kenti olan Buenos Aires’in, çoğunluğu İspanyol ve İtalyan kökenli olan nüfusunun azımsanmayacak oranı Arap, Musevi, Gürcü, Ermeni, Çinli ve Korelilerden oluşuyor. Resmi dili İspanyolca olan bu şirin şehir büyüleyici mimarisi, hareketli sosyal yaşam ve cıvıl cıvıl gece hayatıyla rengarenk bir Latin Amerika kenti.

Buenos Aires’te şehrin trafikten arındırılmış caddeleri Florida ve Lavalle‘yi gezip ardından eski şehir merkezi San Telmo’nun tarihi yapılarını ve kültür kokan sokaklarını turlayabilirsiniz. La Boca’nın rengarenk evlerinin hikayesini dinleyip günümüzde kentin en modern bölgesi olan ve bir liman semti olarak bilinen Puerto Madero’yu keşfedebilirsiniz.

Buenos Aires Gezilecek Yerler

Buenos Aires Gezilecek Yerler

Buenos Aires, sabahlara dek süren gece hayatı, her gece çoğu kulüpte verilen tango eğitimleri, sayısız kültür sanat etkinlikleriyle Arjantin’in Avrupa esintileri taşıyan başkenti olarak biliniyor. Buenos Aires gezilecek yerlerden ilk adres, şehrin merkezi olarak kabul edilen Plaza Del Mayo’da yer alan başkanlık sarayı Casa Rosada. Sömürge döneminden kalan Cabildo Binası, Neoklasik stilde yapılan Cathedral Metropolitana ve kolonyal döneminde kullanılan yapılarla Gobierno Evi hemen listenizin ikinci sırasında gelmeli.

Şehir dışındaki doğal alanlar ise Reserva Ecologica ile UNESCO tarafından Doğal Dünya Mirası kabul edilerek koruma altına alınan Patagonya Nahuel Huapi Milli Parkı ve Iguazú Şelalesi, Arjantin’in en turistik yerlerinden. Arjantin tarafından, küçük bir trenle ulaşılan Şeytan Boğazı denilen yer, üç taraftan düşen şelalelerin en iyi izlenebildiği yer. Buenos Aires’in kuzey ve güney bölgeleri, Santa Fe ve Cordoba Pampalar da turistler için en cazip noktalar. Latin müziği ve tango sevenlerin mutlaka uğraması gereken bu rengârenk semt olan La Boca ve Kristof Kolomb Opera Binası ise mutlaka görülmeli.

1. Avenida de 9 Julio

Avenida de 9 Julio (9 Temmuz Bulvarı), 16 şeritten oluşan caddesi ve 140 m’lik genişliğiyle dünyanın en geniş bulvarı. Avenida 9 Julio, adını Arjantin’in bağımsızlığa kavuştuğu tarihten alan bulvar, kentin 400. kuruluş yıl dönümü anısına mimar Alberto Prebisch’in planlarına sadık kalınarak inşa edilmiş bir alan.

2. La Boca ve El Caminto Sokağı

La Boca, Buenos Aires

Buenos Aires’in 47 şehir semtinin en ünlüsü olan La Boca, Riachuelo-Nehri’nin Río de la Plata’ya açıldığı ağızda yer alıyor. Orijinal evleri ile ünlü olan La Boca’da batık ve eski gemilerin saçlarından inşa edilen bu evler, tekne boyası ile alaca renkli boyanan birer sanat eserine dönüşmüş. Birçok sanatçının eserlerinin yer aldığı Caminito Sokağı’nın kaldırımları capcanlı ve rengarenk.

3. Caminito Boyalı Evleri

Caminito Boyalı Evleri, La Bocalı sanatçı Benito Quinquela Martin’in 1950’de idaresini üstlendiği bir mahalle. Arjantin’in en ünlü ressamlarından biri ve mahallenin önemli bir hayırseveri olan ressam, El Caminto Sokağı’nı mahallede oturan göçmenleri toplayarak evlerini parlak renklere boyamaları için onları teşvik etti. Martin sayesinde hükumetin açık hava müzesi ilan ettiği sokak, günümüzde renkli oluklu demir evleri ve sanatçı stüdyolarına ev sahipliği yapıyor. Burada alışveriş yapabilir, kafelerinde dinlenirken, açık havada yapılan tango gösterilerini izleyebilirsiniz.

4. Mar del Plata

Mar Del Plata, Buenos Aires

Buenos Aires’te yer alan ve Arjantin aristokrasinin uğrak yeri olan Mar del Plata, her yıl 10 milyona yakın turistin ziyaret ettiği bir bölge. Yaz aylarında en yoğun dönemlerini yaşayan Mar del Plata, aynı zamanda Güney Amerika’nın da en popüler bölgelerinden. Plajlarının yanı sıra her gece dans partileriyle de ünlü olan Mar del Plata’yı ziyaret etmek için en ideal aylar Aralık, Ocak ve Şubat.

5. Fundacion Proa

Fundacion Proa, bir zamanlar harap bir konak iken, yenileme çalışmalarının ardından 1996’da açılmış bir çağdaş sanat galerisi. Uluslararası tanınmış bir kültür merkezi olan Fundacion Proa, 2008’deki son restorasyonun ardından, günümüzde 4 sergi salonu, multimedya oditoryum, bir kitapçı, bir kafe ve terasa ev sahipliği yapıyor.

6. La Recoleta Mezarlığı

La Recoleta Mezarlığı, (Cementerio de la Recoleta) Neo-Klasik tarzı kapısının uzun Yunan Dor usulü sütunlarıyla oldukça ünlü ve etkileyici bir mezarlık. Buenos Aires’in Recoleta Mahallesi’nde yer alan ve düzeni, Fransız mühendis Próspero Catelin tarafından tasarlanan La Recoleta’da, çoğu tarihi eser kabul edilmiş yüzlerce mozole bulunuyor. Eva Perón ve ailesi, Napoléon Bonaparte’ın torunu ve birçok ünlü Arjantinlinin mezarının bulunduğu mezarlık, 08.00 ila 17.30’a dek gezilebiliyor. Mezarlığın dışında yer alan Pilar Kilisesi‘ni de ziyaret edebilirsiniz.

7. Puerto Madero

Puerto Madero, Buenos Aires

Puerto Madero, otantik ve modern bir stile sahip eski bir tersane. Kanal boyunca yer alan sanat galerileri, butikleri ve restoranlarıyla şehrin renkli noktalarından biri olan Puerto Madero, mimar Calatrava’nın yaptığı tasarım harikası Puente de la Mujer Köprüsü, renove edilmiş otelleri, loft tarzı evleri, harika restoran ve barlarıyla görülmeye değer.

8. Kristof Kolomb Opera Binası

Kristof Kolomb Opera Binası (Teatro Colon), muazzam akustiği nedeniyle dünyanın en iyi 5 konser mekânı arasında gösteriliyor. 9 Temmuz Bulvarı üzerinde yer alan opera, açıldığı 1857’den beri pek çok ünlü sanatçıyı ağırlayan opera binasında Arjantin Ulusal Senfoni Orkestrası’nın performanslarını izleyebilirsiniz.

9. Hayalet Kulesi

Hayalet Kulesi (La Torre del Fantasma) bir 19. yüzyıl yapısı. Buenos Aires kent merkezindeki Wenceslao Villafane Caddesi üzerinde yer alan Katalanca ve Art-Nouveau mimar stile sahip kule, ünlü mimar Guillermo Alvarez tarafından tasarlandı.

10. Museo de Bellas de La Boca

Museo de Bellas de La Boca

Museo de Bellas de La Boca, Arjantin’in en önemli sanatçılarından biri olan Benito Quinquela Martin adına düzenlenmiş bir müze. Aldığı resim eğitiminin ardından Avrupa ve Amerika’ya giden sanatçının eserlerini Riachuelo Nehri üzerindeki rıhtımda ve gemilerde görülebilir, birçoğunu da bu müzede ziyaret edebilirsiniz.

11. Antiguo Puente Trasbordador de Nicolas Avellaneda

Antiguo Puente Trasbordador de Nicolas Avellaneda, Güney Amerika’da ayakta kalan türünün tek örneği olan demir köprü. Dünya üzerinde bu türe kalan sekiz köprüden biri köprü, 1874-1880 yılları arasında Riachuelo Nehri üzerinde yapıldı. Ulusal anıt ilan edilerek koruma altına alınan köprü, 40 m uzunluğunda.

12. La Bombonera Stadyumu

La Bombonera Stadyumu (Estadio Alberto J.Armando), 1940’ta açılan ve takımın renkleri olan mavi-sarı boyalı burası dünyaca ünlü Boca Juniors takımının stadyumu. 49 bin kişi kapasiteli olan stadyumun ismi (Bombonera) ‘şeker kutusu’ anlamına geliyor. Burası aynı zamanda Diego Maradona hayranları için bir tapınak gibi niteliğine sahip.

13. Casa Rosada

Buenos Aires Gezilecek Yerler

Casa Rosada (Başkanlık Binası), Pembe Ev olarak da bilinen yapı, Mayıs Meydanı’nın doğu tarafında yer alıyor. Juan ve Eva Peron’un ünlü konuşmalarını yaptıkları binanın inşası 1898’de tamamlandı ancak 1938’de bir bölümü yıkıldı. Günümüzde devlet başkanlarının çalışma ofisi olarak kullandıkları tarihi yapının içerisinde Arjantin’in eski yöneticilerine ait koleksiyonların sergilendiği bir tarih müzesi faaliyet gösteriyor.

14. Catedral Metropolitana

Catedral Metropolitana (Buenos Aires Şehir Katedrali), San Martin ve Rivadavia Caddeleri’nin kesiştiği noktada yer alıyor. Catedral Metropolitana, ilk olarak 16. yüzyılda inşa edilmişse de günümüzdeki halini 1791’de elde etti. Kentteki Katolik topluluğun ibadet yeri olarak kullandığı katedralde İspanya’ya karşı verilen bağımsızlık savaşının lideri General Jose de San Martin’in mezarı bulunuyor.

15. Palermo

Palermo Buenos Aires

Palermo, Buenos Aires’in kuzeydoğusunda yer alan, kentin en büyük semti. Bölgede, sanatseverlerin hoşuna gidecek galeriler, alışveriş tutkunlarını memnun edecek mağazalar, gastronomi meraklılarının tercih edebileceği kafeler ve restoranlar bulunuyor. Mimari açıdan oldukça modern yapıdaki yerleşim yeri ayrıca Dekoratif Sanatlar MüzesiPalermo OrmanıJapon Bahçesi gibi oldukça hoş mekânları barındırıyor.

16. Japon Bahçesi

Japon Bahçesi (Jardin Japones), Casares ve Adolfo Berro adresindeki Palermo Mahallesinde yer alıyor. 1977’de peyzaj mühendisi Yasuo Inomata tarafından tasarlanan bu bahçe, 1967’de Japon imparatoru Akihito ve eşi Michiko tarafından açılmış. Bitki türlerinin çeşitliliği, sazan balıkları, bir ada ve birkaç kemerli ahşap köprü ile Japon kültürüne ait heykeller bulunuyor.

Buenos Aires’e nasıl gidilir

Buenos Aires Nasıl Gidilir

Buenos Aires’e Türkiye’den, Türk Hava Yolları’nın direkt uçuşları bulunuyor. Bunun yanında British Airways, Qatar Airways, Alitalia, Malaysia Airways ve Lufthansa ile aktarmalı olarak da kente uçabilirsiniz. Uçuş süresi ise 18 ile 27 saat arasında değişiyor.

Atlas okyanusu kıyısında geniş plajları, tango dansı ve renkli gece hayatıyla ünlü bir Güney Amerika kenti olan Buenos Aires, Arjantin‘in en büyük yerleşimi ve başkenti. İspanyol ve Latin kökenlilerin yanı sıra Osmanlı imparatorluğu zamanında Lübnan gibi Ortadoğu ülkelerinden gelen ve Turcos (Türkler) denilen etnik grupların da yaşadığı kentte yabancılık hissetmeyeceksiniz.

2 YORUMLAR

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here