Buenos Aires, Paris’e benzeyen bulvarları, La Boca ve San Telmo’da hissedebileceğiniz İtalyan ruhu ve canlı gece hayatında hissedebileceğiniz İspanyol eğlencesiyle Güney Amerika kıtasında bulunan bir dilim Avrupa denebilecek bir şehir.

Arjantin’in başkenti ve São Paulo’dan sonra Güney Amerika’nın ikinci büyük kenti Buenos Aires’in kendine özgür baştan çıkartıcı bir ruhu da var ve bu sadece tango değil. Giderek artan sanat akımları, genç çağdaş ve yaratıcı  tasarımcıları, sanatçıları ve şefleriyle güneş gibi parlamaya devam ediyor.

Meşhur Recoleta Mezarlığı, the Casa Rosada ve Dikilitaş simgesinin yanında daha yeni bir yer olan MALBA müzesi de görülmeye değer yerlerden biri. Şehrin yeni dinamik kimliğini ve Puerto Madero’nun çağdaş kültür ve mimarisini temsil ediyor.

Buenos Aires Gezi Rehberi

Latin Amerika’nın Tutkulu Şehri

Hepsinin üstüne olağanüstü biftek yapan yerleri, muhteşem yemekleri, rengarenk kafeleri ve sokak tangolarını da  eklediğinizde karşınıza dünyanın en havalı ve en tutkulu şehirlerinden biri çıkıyor.

Görülecek En İyi 10 Yer ve Etkinlik

1. Plaza De Mayo

Plaza De Mayo, Buenos Aires

2. Güzel Sanatlar Müzesi

Guzel Sanatlar Muzesi, Buenos Aires

Güzel Sanatlar Müzesi de Latin Amerika’nın en önemli müzelerinden biri ve Goya, Rembrandt, Ronoir, Rodin ve Van Gogh gibi Avrupa’lı büyük sanatçıların eserleri bulunuyor. Modern sanatlara ilginiz varsa Buenos Aires gezilecek yerler listesine bu müzeyi de ekleyin.

3. Plaza Dorrego’da tango

Plaza Dorrego, Buenos Aires

4. Malba Müzesi

Malba Muzesi, Buenos Aires

Latin Amerika’nın en iyi çağdaş sanat örneklerine sahip MALBA Müzesi, Latin Amerika’nın çağdaş sanat eserlerini sergileyen muhteşem bir müze. Frida Kahlo, Diego, Rivera ve Antonio Berni gibi sanatçıların çalışmalarını bulabilirsiniz.

5. Calle Florida’da alışveriş

Calle Florida, Buenos Aires

6. Kent simgesi Obelisco

Obelisco, Buenos Aires

Büyük Avenida 9 de Julio, Buenos Aires’in tarihi törenlerinin yapıldığı ve şehir simgelerinden biri olan Dikilitaş’ın bulunduğu yer. Art deco Kavanagh Binası ise hemen yanıbaşında ve şehrin ilk büyük gökdeleni. 1939’da yapıldığında dünyanın en yüksek betonarme yapısıydı ve halen modern mimarinin bir sembolü olarak duruyor.

7. Evita Peron’un yattığı meşhur Recoleta Mezarlığı

Recoleta, Buenos Aires

8. Colon Tiyatrosu

Colon Tiyatrosu, Buenos Aires

Dünyanın en iyi beş opera salonundan biri olan Buenos Aires’teki Colon Tiyatrosu görülmeye değer. Dünyanın en büyük Opera sahnelerinden biri olan tiyatro, Milan’da ki La Scala’dan esinlenilmiş ve özellikle son birkaç yılda bir çok kez bakım görmüş. 2700 kişilik Colon Tiyatrosu, açıldığı 1908 yılından bu yana Maria Callas, Richard Strauss ve Luciano Pavarotti gibi birbirinden ünlü sanatçının da sahne aldığı eserlere ev sahipliği yaptı.

9. Puerto Madero’da bir gece

Puerto Madero, Buenos Aires

10. Muhteşem bir atmosfere sahip San Telmo Market

San Telmo Market, Buenos Aires

11. Torre Monumental

Torre Monumental, Buenos Aires
Torre Monumental, Buenos Aires

Şehrin gökyüzüne Torre Monumental hakim. Daha önceleri “Torre de los Ingleses” (“İngiliz’in Kulesi”) olarak biliniyordu çünkü yerel bir İngiliz topluluk tarafından yapılmıştı. 1982 yılında ismi değiştirildi. Başkanlık konutu olan Casa Rosada’da (Evita’nın halkı selamladığı Pembe Ev) burada. Ve tabiki sömürge zamanından kalan bir devlet binası olan Cabildo’da burada.

12. Metropolitan Katedrali

Metropolitan Katedrali, Buenos Aires

19.yy’da yapılan Metropolitan Katedrali antik değil ancak sütunlu ve kemerli girişi Avrupa’nın antik harikalarını hatırlatıyor. Barok tarzı iç tasarımı ve mihrabı 17. ve 19.yy’lara ait.

Şehrin önemli yerlerini görmek ve tango dersleri almak istiyorsanız tur satın alabilirsiniz.

Konaklama

Bütçenize, karakterinize yada ne tür bir seyahatte olduğunuza göre Hotel ile Hostel arasında bir seçim yapın.

Yeme ve İçme

Eski klasik bir kafe’de kahve içtikten sorna en iyi Arjantin bifteğini arayabilir ve en çok hoşunuza giden restoranı aramaya koyulabilirsiniz. Kahve’ye ek olarak, kafeler aynı zamanda yerel dondurmaları denemek için de çok iyi yerler. Dışarda yemek yemek ise Arjantin tarzı pizzaları ve muhteşem şarapları denemek için fazlasıyla basit bir bahane. En moda yerler kışkırtıcı dekorlarıyla kendini belli ediyor ve uzun süre bunları incelemeye hazır olun çünkü akşam yemekleri oldukça uzun sürüyor. Akşam yemeği için en popüler yerler Palermo Soho, Palermo Hollywood ve las Canitas.

Alışveriş

Konu alışveriş olduğu zaman Buenos Aires Avrupa’lı tarafını caddelerde göstermeye başlıyor. Hemen hemen tüm büyük markaları Avenida Alvear’da bulabilirsiniz. Recoleta bölgesinde bulunuyor ve ayrıca bazı Arjantin’li markaları da burada görebilirsiniz. Yerel tarzlar da Palermo bölgesinde bulunuyor olmasının yanında popüler bit pazarı ve antikalar için San Telmo’da ki Plaza Dorrego’ya gitmeniz gerekiyor. Oradan da çok fazla uzakta olmayan Calle Florida bir çok hediyelik eşyanın satıldığı ve mücevher, deri ürünler ve ayakkabıların pazarlıkla ucuza kapatılabildiği bir yer.

Havalimanı ve Ulaşım

86 no’lu otobüs havalimanı ile şehir merkezindeki Plaza de Mayo arasında çalışıyor. Dilerseniz hemen terminalin dışında bulunan resmi taksileri de kullanabilirsiniz (yolculuk 45 dakika kadar sürüyor).

En hızlı ulaşım yolu ise metro fakat Buenos Aires yürümek için harika bir şehir. Bir çok turistik ve alışveriş bölgeleri metro hatları üzerinde. Sadece Recoleta ve Puerto Madero bölgeleri değil ancak onlar da çok kısa yürüme mesafelerinde.

Gece Hayatı

Şu anda şehrin en canlı emlak bölgesi olan Puerto Madero’da gece hayatının tadını çıkarın. 1990’lara kadar tamamen terkedilmiş olan bölge yeni apartmanlar, ofisler, barlar ve restoranlarla birlikte çok canlı bir kimliğe kavuştu.

Burası dışında bölge sakinleri alışbveriş için Calle Florida’yı tercih ediyor. San Telmo ise tango ile meşhur bir bölge. Şehrin en popüler pazarlarından biri olan Plaza Dorrego’da bir çok dans gösterileri görmeniz de mümkün. Oradan Recoleta bölgesine yürüdüğünüzde geniş bulvarlar ve anıtsal binaları görüp kendinizi bir Avrupa şehrinde gibi hissedeceksiniz.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here