Budapeşte, 2014’ten önce pek fazla ziyaret edilmiyordu ancak muhteşem dönüşünün ardından fiyatlarda neredeyse 3’e katlandı. Bu büyük artış neyse ki sadece fiyatta değil yemeklerin kalitesinde ve çeşitliliğinde de meydana geldi. Aynı şekilde restoranların sayısı da çok yükseldi. Nereye bakacağınızı iyi bilirseniz 1200 forint’e makul bir yemek yiyebilirsiniz.

Budapeşte’de şu anda Michelin yıldızına sahip iki yer var ve neredeyse 2 milyon kişinin yaşadığı bu şehir için oldukça şaşırtıcı. Günümüzde dünya mutfakları arasından rahatlıkla seçim yapabildiğiniz şehirde 4-5 Vietnam restoranı bulunması 10 yıl önce fanteziden öteye geçmeyecek bir düşünceydi. Nereye giderseniz gidin her yerde sushi bulabilirsiniz ancak çoğu aynı. Yine de Fransız ve İtalyan mutfaklarının çok çok çeşitli örneklerini bulabileceğiniz kentte aynı zamanda ev yemeği usulü geleneksel Macar ve Macar Yahudi klasiklerini tadabilirsiniz.

Budapeşte Yeme-İçme

O kadar çok seçim şansınız var ki insanı çok kolaylıkla şımartabilir. Hepsinden de önemlisi Macar şarapları kesinlikle dünya’nın en iyi şaraplarından biri, sadece ülke dışında o kadar fazla bilinmiyor. Şehirde binlerce harika restoran ve kafe var ve dolayısıyla hepsini görmemiz imkansız. Ülke çapında gazeteci ve yazarların tüm gününü makale ve yazılarını yazarken bu kafelerde sıcak kahvelerini yudumlayarak geçiyordu. Café Gerbeaud ve Central halen açık olan tarihi kafelerden iki tanesi ve mutlaka ziyaret edilmesi gerekiyor. 18.yy’a ait bir kafe olan Angelika da yine tarihi kafelerden biri ancak karşınızdaki masada ünlü bir yazar yerine sırtçantalı birini görme ihtimaliniz çok yüksek.

malta

Restoranlar ve Yemek

Budapeşte’nin en meşhur kafelerinden biri olan Gerbeaud’da çikolatalı Esterhazy turtayı mum ışığı altında yemeden Budapeşte seyahatiniz tam anlamıyla bitmiş asla ve asla sayılmaz. Kemerinizden bir delik daha genişletin ve Macar efsanesi goulash ile kremalı sazan çorbasına yer açın. Dilerseniz İtalyan, Japon yada yüzen şık restoranlardan birini tercih etmek isterseniz de nehire doğru gitmeniz yeterli olacaktır. Muhteşem bir şekilde ışıklandırılmış Kale Bölgesinde ki Alabardos, muhteşem foie gras ve paprika ile tatlandırılmış Afrika tavuğu gibi seçenekleri çok zarif bir ortam eşliğinde müşterilerine sunuyor.

Budapeşte Yemekleri

Fozelék: Çok sağlıklı olan bu  yemek çorba ile yahninin karışımına benziyor ama içinde et yada sebze parçaları bulunmuyor. Bir çok çeşidi bulunuyor, yeşil bezelye, patates ve tavuklu olanları en popülerleri. Sebze içerikli olanlarda bazen et suyu olabiliyor o yüzden vejetaryenlerin önceden bunu sorması iyi olur.

Lángos: Bir çok kültürün derin yağda kızartılmış hamur ile yapılan çeşitli yemekleri bulunuyor. Burdakinde ise üstüne peynir yada jambon olan ve en sonunda da sarımsak sosu koyulan bir çeşit mevcut. Üstüne koyabileeğiniz şeyler çok fazla ancak Mexikoi pek otantik olmayacaktır. Denemek isterseniz bulabileceğiniz en iyi yer Alışveriş Merkezi (Központ Vasarcsarnok). Üst kata çıktığınızda sağ taraftaki yemek büfelerine gidebilirsiniz.

Budapeşte Yeme-İçme

Halászlé: Bir balık çorbası olan bu yemek sazan, turnabalığı yada tatlı su levreği ile yapılıyor. Hemen hemen tüm restoranlarda kolaylıkla bulunabiliyor.

Palacsinta: Fransızlar bu yemeğe krep adını veriyor. Macarlar ise ulusal hazineleri olarak görüyor. İçine koyabileceğiniz bir çok seçenekler bulunuyor. Bazı palacsinta restoranlarında 3 yada 5 krep için tatlı da dahil olmak üzere fix menüleri bulunuyor. Ücretler ise genellikle 800 ft’in altında.

Somlói Galuska: Çikolata severleri çok mutlu edebilecek bir tatlı. Bir kap içinde küp halindeki kekler rom çeşnileriyle zenginleştirilerek üzerine vanilya sosu dökülüyor. Daha sonra çikolata sosuna bulanan tatlının en tepesine köpük krema sıkılarak dayanılmaz bir çekiciliğe sahip oluyor. Diyettekilerin korkulu rüyası olan tatlı restoranların tatlı menüsünde genellikle bulunabiliyor.

Turós táska (tatlı peynir): İçi peynirle doldurulmuş meyveli tarta benzeyen tatlı hemen hemen tüm fırınlarda bulunabiliyor.

Túró Rudi: Bu o kadar Macarlar özgü bir tatlı ki ülke dışında bulmanız imkansız. Geri gelen ziyaretçilerin ilk gün aradıkları şey genelde bu oluyor. Küçük bir kütük şeklinde, quark adı verilen bir peynirin çikolata ile ince bir şekilde sarılmasıyla meydana geliyor. En fazla tercih edileni “natur” aromalı olanı ancak meyveli olarak da satılan bir çok farklı türleri de bulunuyor. Orijinali beyaz renkte, kırmızı noktalı bir pakete sarılı olarak geliyor. Bunu hiç bir menüde bulamazsınız ancak herhangi bir markete gittiğinizde buzdolabı bölümünde bir çok farklı çeşidini görebilirsiniz. Hem besleyiciliği hem de 80ft gibi uygun fiyatıyla Macar ailelerinin eve gelen misafirlere bolca sunduğu bir tatlı.

Budapeşte Yeme-İçme

Türkler’in Macaristan’a yaptıkları en büyük katkılardan biri de paprikayı Macar kültürünün içine dahil ederek Gastronomi konusunda olmuştur. Macaristanın mükemmel iklimi sayesinde kırmızı biberler bolca yetişiyor. İlk zamanlarda sadece dekoratifliğinden dolayı elitler tarafından yetiştirilen paprika köylüler tarafından yiyecek ve baharat olarak kullanılıyordu. 19.yy’da bir ara karabiberin çok masraflı olması herkesi paprikaya yönetmiş. Halk arasında Török bors yada Türk biberi olarak biliniyordu. Paprika’nın bir çok çeşidi bulunmakta. Çok acıdan (csipos) tatlıya (edes) bir çok farklı türleri bulunuyor.

Türkler’in yemek alışkanlıkları Macarlar’ı farkında olmadan bir başka yöne de yönlendirmiştir. Dinleri gereği domuz yemeyen Türkler tüm diğer hayvanları alıp götürmüşler ve geriye sadece domuzları bırakmışlar ve domuz ile yapılan yemekler Macar kültürünün büyük bir parçasını oluşturmuş. Türkler ayrıca meyveli turta, pilav, lango ve içi doldurulmuş sebze yemekleri gibi konularda da ön ayak olmuşlar. Ayrıca domates, ekşi kiraz, mısır ve tütün ekimini de Macarlara tanıtmışlardır.

Türkler Macarlara kahveyi verdiklerinde ise kültürü olağanüstü bir şekilde değiştirmişlerdir. 1800lerin sonlarında sadece Budapeşte’de 500’den fazla kafe açılmıştı. En meşhur olanları da yazarlar, sanatçılar, müzisyenler ve diğer entellektüellerin bol bol geldikleri yerler olmuş.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here