Budapeşte‘deki halk tiyatrosunun yıkılmasından sonra en sonunda Macaristan Ulusal Tiyatro Enstitüsü, 2002’de kalıcı olarak yeni evine Danube Nehri’nin hemen yanında yerleşmiş.

Budapeşte Ulusal Tiyatrosu

İlk ulusal tiyatro 1837’de Kerepesi ut’da açılmış. 20.yy’ın başlarında ise Halk Tiyatrosu adında, şehrin tam kalbindeki Blaha Lujza meydanındaki dev bir neoklasik bina eski tiyatronun yerine açılmış. 1963 yılında ise binanın yer altından geçecek olan metro dolayısıyla yıkılmasına karar verilmiş ve Ulusal Tiyatro geçici olarak başka bir lokasyona taşınmış.

1999’ların başında Erzsebet meydanının yanına yeni bir tiyatro yapılması planlanmış. Hiç bir zaman bu planlar gerçeğe dönüşememiş ancak 2000 yılında bu kaderi değişmiş ve tarihi merkezin güneyinde bulunan bir bölgeye yeni bir Ulusal Tiyatro yapılması kararı alınmış.

20 aydan daha kısa bir sürede, 15 mart 2002’de tiyatro ilk defa halka açılmış ve ilk gösterisi olan Imre Madach’ın “The Tragedy of Man” gösterisi oynanmış.

Budapeşte Ulusal Tiyatrosu

Tiyatro binası Maria Siklos tarafından tasarlanmış. Mimarın daha önceden tarihi mimarisine sadık kalarak modernleştirdiği bir çok binası da bulunuyordu. Ana cephe kavis biçimli camdan bir bölüme sahip ve 9 tanrıça heykeli bulunuyor bulunuyor.

Budapeşte gezilecek yerler arasındaki binanın çatısında bulunan kavisli bir çerçeve ise sanki bir kubbeymiş gibi bir görüntü yaratıyor.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here