Budapeşte‘deki Macaristan Ulusal Galerisi’nde bulunan koleksiyonlar kronolojik olarak sıralanmış ve Orta Çağlardan başlıyor. 14 ve 15. yüzyıllara ait tablolar muhteşem bir sergi şeklinde hazırlanmış ve ziyaretçilerin beğenisine sunulmuş.

Macaristan Ulusal Galerisi’nin en meşhur bölümü ise 15 Gotik altar panosu. Sarayın eski that odasında sergilenen bu muhteşem eserleri mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Macaristan Ulusal Galerisi, Budapeşte

Bu müze 4 ek bina bulunduruyor (A-D) ve ora çağlardan günümüze kadar Macaristan’ın çok geniş bir sanat eseri koleksiyonlarına sahip. En bilinenleri 14. ve 15. yüzyıla ait olan eserler eski taht odasında bulunuyor.

Müzede ayrıca Romanistik tabloların da sergilendiği bir bölüm var. Burada meşhur Macar sanatçı Mihaly Munkacsy’nin eserlerini bulabilirsiniz.

Macaristan Ulusal Galerisi, Budapeşte

Müzenin bir diğer görülmeye değer yeri ise 19.yy heykel ve tabloları. Bu dönemde Macar sanatçılar uluslararası çapta tanınmaya başlanmıştır. Aralarında romantik dönem ressamlarından Bertalan Szekely’nin ‘Women of Eger’, Gyula Benczur’un ‘Recapture of Buda Castle’ ve Mihaly Munkacsy’nin ‘The Last Day of a Condemned Man’ gibi başyapıtlar bulunuyor.

Ayrıca ekspresyonist tarzı ile zamanının çok ötesinde olan Tivadar Kosztka Csontvary’nin eserlerini de mutlaka görmenizi tavsiye ediyoruz.

Budapeşte Kraliyet Sarayı, Budapeşte

Macar Ulusal Galerisi, aynı zamanda savaş öncesi ve savaş sonrası olarak ikiye ayrılmış çok büyük bir 20. yüzyılsanat bölümüne de sahip.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here