Budapeşte Kaplıcaları, Budapeşte’ye Kaplıcalar Şehri unvanını kazandıran, tarihi Romalılara dek uzanan bir kültür. Tuna Nehri’nin kenti ikiye böldüğü Budapeşte’de, her iki yakada da toplam on beş termal kaplıca yer alıyor.

Şüphesiz bu doğal oluşum Macar tasarımı ile birleştiğinde ortaya hem estetik, hem de sağlık yönünden iyi bir iş çıkmış. Hele ki havuz partileri, tüm Avrupa’nın malumu.

budapeste-kaplicalari
Budapeşte Kaplıcaları, beraberinde yüzme havuzu ve eğlence imkanı da sunuyor

Budapeşte Kaplıcaları 

İlk kez 1934’te resmi olarak Kaplıcalar Şehri unvanını alan Budapeşte, yüz on sekiz doğal termal su kaynağının günde yetmiş milyon litre su ile beslediği on beş kaplıcaya sahip. Tarihi Roma dönemine dek uzanan bu kültürün kente yerleştiği tarih ise, Budapeşte’nin 160 yıl boyunca Osmanlı himayesinde kalması nedeniyle on altıncı yüzyıla ait.

Türk egemenliği altında bulunduğu dönemde hamam ve medikal amaçlı olarak kullanılan kaplıcalar halen dünyanın en iyi hamamları olarak kabul ediliyor. Rudas, Kiraly, Csaszar ve Rac olmak üzere toplam dört hamamın Türkler zamanından beri faaliyette olduğu Budapeşte’de, spa tesisleri ve havuzlar turistik önem arz ediyor. Diğer yandan Budapeşte’de yedi turistik spa tesisi bulunuyor.

Havuz partileri ve suyun içinde satranç oynayan Budapeştelilerle akıllara yer eden kaplıcaların en ünlüsü şüphesiz Szechenyi Kaplıcası. Ardından önem ve büyüklük sırasına göre Gellert, Király, Lukács, Rudas, Dagaly ve Dandar Kaplıcaları geliyor.

1. Széchenyi Kaplıcası

szechenyi-thermal-bath

Széchenyi Kaplıcası, Budapeşte’nin en büyük, en popüler ve tüm havuz partilerinin düzenlendiği, Avrupa’nın en büyük termal havuz kompleksi.

Peşte yakasında bulunan Szechenyi’de on beşi kapalı, üçü açık olmak üzere farklı sıcaklıklarda havuzlar bulunuyor. Sauna, buhar odası, masaj, kiralık veya satılık havlu ve mayo, soyunma odası ve kabin kiralama hizmetlerinin bulunduğu Szechenyi 1913’te Neo-Barok mimari stilde yapılmış.

Açık ve kapalı olmak üzere iki alandan oluşan kaplıca, her cumartesi günü spa partilerine ev sahipliği yapıyor. Festival alanına dönüşen havuzlarda dans ve ışık gösterileri ile çeşitli etkinliklerle yüzlerce insanı doyasıya eğleniyor.

Daha fazla bilgi: Széchenyi Kaplıcası

Adres: 9-11 Allatkerti Korut Street, Budapest
http://szechenyispabaths.com/
Ziyaret saatleri: Haftanın her günü ve her mevsim açık. Açık havuzlar 06.00-10.00 arası açık. Kapalı havuzlar 06.00-07.00 arası açık.
Széchenyi Kaplıcaları giriş ücreti: Hafta içi 5200 HUF, hafta sonu 5400 HUF. Soyunma odası ve dolap kiralama hafta içi 4700, hafta sonu 4900 HUF.

Széchenyi Kaplıcası’na nasıl gidilir

Széchenyi, M1 metro hattıyla son durak olan Szechenyi Furdo’dan indiğinizde Heroes Square’in arkasında kalıyor. Széchenyi Spa’sına tam günlük hızlı giriş biletinizi önceden ayırın ve girişteki uzun sıralarda beklemekten kurtulun. Üstelik içeride kiralık veya satılık havlu ve mayo ile masaj için özel paketler mevcut. Gittiğinizde danışmadan bilgi alabilirsiniz. Oldukça ayrıntılı bir web sitesi bulunan Széchenyi’de, açılış kapanış saatleri ile banyo partilerinin zaman ve ücretlerine dair ayrıntılı bilgilere erişebilirsiniz.

2. Gellért Kaplıcası

gellert-bath-budapest

Gellért Kaplıcası, Art Nouveau mimari tarzda, 1912-1918 yılları arasında yapılmış. Mozaik zemini cam tavanıyla oldukça etkileyici olan kaplıca, Budapeşte’nin Buda yakasında bulunuyor. Gellert Tepesinin hemen altında yer alan Gellert Kaplıcası, kapalı fakat oldukça geniş bir alana sahip. En çok ilgi gören bölümleri termal sıcak havuzları ve yüzme havuzları olsa da, tesisin sauna, dalga havuzu, masaj, spa, fin hamamı gibi hizmetleri de var.

Adres: 1118, Kelenhegyi út 4., Budapest
http://www.gellertfurdo.hu/
Ziyaret saatleri: Haftanın her günü 06.00 ile 20.00 arası açık.
Gellért Kaplıcaları giriş ücreti: Hafta içi 5100 HUF, hafta sonu 5300 HUF. Soyunma odası ve dolap kiralama hafta içi 5500, hafta sonu 5700 HUF.

Gellért Kaplıcası’na nasıl gidilir

Gellert Kaplıcası’na giderken, 19-41-47-49 ve 56 No’lu tramvay hatlarıyla Gellert durağında indiğinizde ulaşım çok kolay. Diğer seçenek de 7-107-109-133 ve 233 No’lu otobüsleri kullanmak. Araç kiralamak isteyenler için 240 araçlık otoparkı da mevcut.

3. Király Kaplıcası

kiraly-bath-budapest

Király Kaplıcası, on altıncı yüzyılda Budapeşte’nin Osmanlı egemenliği döneminde yapılmış tarihi bir atmosfere sahip. Sekizgen çatısıyla Türk hamamlarına özgü mimari tarzı bulunan Kiraly Kaplıcası’nın 26 ila 40 derece sıcaklığa kadar termal su barındıran havuzları bulunuyor. Budapeşte’nin Buda yakasında yer alan Kiraly, sauna, spa ve masaj hizmeti sunuyor.

Adres: King Spa 1027, u. 84., Budapest
http://www.kiralyfurdo.hu/
Ziyaret saatleri: Haftanın her günü 09.00 ile 21.00 arası açık.
Király Kaplıcaları giriş ücreti: Hafta içi ve hafta sonu 2700 HUF.

Király Kaplıcası’na nasıl gidilir

Király Kaplıcası’na, 19 No’lu tramvay hattı, 109 No’lu otobüsler ile ulaşabilirsiniz.

4. Lukács Kaplıcası

lukacs-bath-budapest

Lukács Kaplıcası, Türk hakimiyeti sırasında yapılan bir kaplıca. Spa, yüzme havuzu ve sıcak su havuzları bulunan Lukacs, daha çok Budapeşteliler tarafından tercih ediliyor. Konum açısından Tuna Nehri’nin kenarında bulunan kaplıcada 360 panorama bir teras da mevcut.

Adres: H-1023 Budapest, Frankel Leó u. 25-29
http://lukacsbaths.com/
Ziyaret saatleri: Pazartesi-Salı-Çarşamba 06.00-18.00, Perşembe-Cuma-Cumartesi ve Pazar günleri 06.00-21.00, Cumartesi Partileri 22.30-03.00 arası açık.
Lukács Kaplıcaları giriş ücreti: Terastaki panoramik wellness ve havuzlar HUF 3000, tüm hizmetlerden yararlanmak HUF 4200. Standart ücret hafta içi ve hafta sonu HUF 2700.

Lukács Kaplıcası’na nasıl gidilir

Lukács Kaplıcası, Elizabeth Köprüsü’nün sonunda yer alıyor. 5-86-178 No’lu otobüslerle kaplıcanın önüne kadar gelebilirsiniz.

5. Rudas Kaplıcası

rudas-bath-budapest

Rudas Kaplıcası da Budapeşte’deki Osmanlı hamamlarından biri. Gellert Tepesi’nin eteklerinde yer alan kaplıca, 2000’lerde kapsamlı bir restorasyondan geçmiş. Altı terapi havuzu ve bir de yüzme havuzundan oluşan Rudas’ta yüzme havuzları karma hizmet verirken hamam bölümü salı günleri kadınlara, haftanın diğer günleri ise yalnızca erkeklere açık. Açık ve kapalı alandaki havuzlarında 20-40 derece sıcaklıkta termal suyu mevcut olan Rudas’ın buzlu su, sauna, solaryum, çamur banyosu, masaj ve birçok özel hizmeti daha var.

Adres: Rudas Gyógyfürdő és Uszoda, H-1013 Budapest, Döbrentei tér 9.
http://www.rudasbaths.com/
Ziyaret saatleri: Yüzme havuzu her gün 06.00-22.00, Sauna her gün 08.00-22.00 ve Hamam her gün 06.00-20.00 saatleri arası açık.
Rudas Kaplıcaları giriş ücreti: Hafta içi HUF 1900, hafta sonu HUF 2200.

Rudas Kaplıcası’na nasıl gidilir

Rudas Kaplıcası, Buda yakasının merkezinde, Elizabeth Köprüsü’nün sonunda yer alıyor. 5-86-178 No’lu otobüslerle veya 18-19 No’lu tramvay hatlarıyla ulaşabilirsiniz.

6. Dagaly Kaplıcası

dagaly-budapest

Dagaly Kaplıcası, ismini üzerinde bulunduğu Dagaly Caddesi’nden alıyor. On havuzu bulunan Dagaly’de çocuk havuzu, termal oturma havuzu ve macera havuzu gibi seçenekler var.

Adres: 1138, Népfürdő u. 36., Budapest
http://www.dagalyfurdo.hu/
Ziyaret saatleri: Haftanın her günü 06.00-20.00 arası açık.
Dagaly Kaplıcaları giriş ücreti: Hafta içi HUF 2000, hafta sonu HUF 2400.

Dagaly Kaplıcası’na nasıl gidilir

Dagaly Kaplıcası’na, 1 No’lu tramvay hattı veya 1-15-115 No’lu otobüslerle ulaşabilirsiniz.

7. Dandar Kaplıcası

dandar-bath-budapest

Dandar Kaplıcası, Budapeşte’nin popüler olmayan, daha ziyade kentlilerin tercih ettiği sakin, sessiz bir merkez. İki farklı termal su havuzu bulunan Dandar, diğer spa merkezlerine göre daha küçük olmakla birlikte aroma masajından medikal masaja dek pek çok hizmet sunuyor.

Adres: H-1095 Budapest, Dandár u. 5-7., Budapest
http://en.dandarfurdo.hu/
Ziyaret saatleri: Hafta içi her gün 06.00-20.00, cumartesi günleri ise 06.00-14.00 saatleri arasında açık.
Dandar Kaplıcaları giriş ücreti: Kişi başı HUF 1600.

Dandar Kaplıcası’na nasıl gidilir

Dandar Kaplıcası’na, 2-24 No’lu tramvay hattı veya23-54 No’lu otobüslerle ulaşabilirsiniz.

Budapeşte kaplıcaları, yalnızca sağlık ve masaj hizmetleriyle değil, gece havuz düzenlenen partileriyle çok ünlü. Özellikle bayram ve yılbaşı gibi özel günler için internetten rezervasyon yapabilir, Budapeşte gezinizin bir gecesini farklı bir deneyimle renklendirebilirsiniz.

2 YORUMLAR

  1. Tipik bir avrupa şehri izlenimi yaratsa da tanıdıkça içinizde sempati uyandıracak, özellikle christmas dönemini geçirmek için Avrupa’nın en güzel yerlerinden biri olan güzeller güzeli şehir.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here