Budapeşte‘de Kahramanlar Meydanı‘nın kuzey tarafındaki anıtsal bir klasik bina ise Güzel Sanatlar Müzesi. İçerisinde Avrupa sanatından çok güzel örnekler bulunuyor.

Müzenin galerisinde aralarında Raphael, Titian, El Greco, Goya, Vermeer, Rembrandt, Dürer ve Rubens gibi ustaların eserleri bulunuyor. Güzel Sanatlar Müzesi ayrıca heykel ve Ortaçağdan ile Mısır’dan antik eşyalara da ev sahipliği yapıyor.

Binanın kendisi neoklasik bir yapı ve oldukça etkileyici. Burası da Albert Schickedanz tarafından Fülöp Herzog’un yardımlarıyla tasarlanmıştır.

Budapeşte Güzel Sanatlar Müzesi

Güzel sanatlar müzesinde Avrupa sanatının çok zengin örneklerini bulabilirsiniz. Eski Galerisinde Avrupa’nın önde gelen sanatçılarının 3000’den fazla tablosunu bulabilirsiniz.

1900 – 1906 yılları arasında yapılan Budapeşte Güzel Sanatlar Müzesinin tasarımı Albert Schickedanz ve yardımcısı Fülöp Herzog tarafından yapılmış. İki mimar da Viyana’da eğitim almış ve yarattıkları eser çok açık şekilde Yunanistan’da ki tapınakları andırıyor. Klasik Korint kolonlarına sahip devasa giriş ve kemer aynalığı Sanat Sarayını tamamlayan muhteşem bir eser.

Binanın iç tasarımı ise İtalyan Rönesans tarzında kemer altları, mermer kolonlar, mermer zemin ve kaset tavanlar ile yapılmış Bir çok tavan penceresi ile dev salonlar ve sergi odaları aydınlatılıyor.

Budapeşte Güzel Sanatlar Müzesi

Müze Koleksiyonu

Müzenin koleksiyonları arasında çoğunlukla Avrupa Sanatının örnekleri bulunuyor. Macar sanatının örnekleri burada bulunmuyor. Onları görmek için Buda Kalesindeki Ulusal Galeriye gitmeniz gerekiyor.

Müzenin en önemli etkinliği Eski Galeri’de (Regi Keptar) bulunuyor. Galerinin tarihi 1870 lere kadar, Esterhazy’nin aile yadigarı koleksiyonlarının geldiği zamana kadar dayanıyor. Galeride neredeyse tüm eski ustaların eserleri bulunuyor. Brueghel, Rubens, Jordaens, Rembrandt, Vermeer, Velazquez, Raphael ve Titian sayılabileceklerden sadece başlıcaları. Fransız sanatçıların 19 ev 20.yy’a ait eserleri de oldukça çok sayıda ve bu eserler arasında Toulouse-Lautrec, Monet, Pissaro ve Gaugin gibi isimler bulunuyor.

Budapeşte Güzel Sanatlar Müzesi

Ancak Güzel Sanatlar Müzesinde sadece tablolar yok; bir çok antik dönemlerden kalma heykeller müzenin dört bir yanında bulunuyor. Macar arkeologlar tarafından gün ışığına çıkartılmış Mısır hazineleri, Orta Çağlardan kalma Gotik altar panoları da sayılabileceklerden bazıları. Müze ayrıca aralarında  Leonardo Da Vinci ve Rembrandt gibi sanatçıların da eserlerinin bulunduğu

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here