Budapeşte, eşsiz mimariye sahip olması bir yana, kremalı kekleri, kafeleri ve Gellert Kaplıcaları ile başlı başına bir zevk dünyası. Macaristan’ın başkenti Budapeşte, aynı zamanda ekonomik ve endüstriyel olarak da ülkenin merkezi konumunda.

UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan heybetli Kraliyet Sarayı ve Macar Devlet Opera Binası başta olmak üzere, filmlerdeki kadar güzel kaleleri, etkileyici eski kiliseleri, şık meydanları, devasa köprüleri, nefes kesen caddeleri ve olağanüstü müzeleriyle etkileyici bir Avrupa kenti.

Budapeşte Gezilecek Yerler

Budapeşte Gezilecek Yerler

Renkli gece hayatı severlere hitap eden bir yere dönüşen Budapeşte, komünist zamanlardan kalan zincirlerini kırarak dinamik kültürel yapısına tekrar kavuşmuş. Danube başta olmak üzere şehrin harika tasarlanmış bulvarlarıyla göz kamaştırıcı bir ihtişama bürünmüş. 

Tuna Nehri’nin Buda ve Peşte olarak ikiye ayırdığı kentte, batı yani sağ yakasında Buda (Budin), doğu yani sol yakasında Pest (Peşte) bölgeleri bulunuyor. Tuna’nın batı kıyısında Buda Kalesinin çevresindeki daha yeşillik ve engebeli bölge kentin daha tarihi semtleri bulunuyor. Şehrin iş hayatının merkezi ve kalabalık semtleri ise Tuna’nın doğusundaki ovaya açılan düzlükteki Pest kesiminde.

Peşte Yakasında Gezilecek yerler

Peşte, Macaristan’ın başkenti Budapeşte’nin doğu yakasında şehrin üçte ikisini oluşturan kısmı. Şehrin diğer bölümü Budin’den Tuna Nehri ile ayrılan Peşte yakası, mağaza, dükkân ve gece hayatının bulunduğu bölge olarak, kentin yaşayan cıvıl cıvıl bölgesi. Kentin yeni ve modern yüzünü simgeleyen Peşte’nin, gezilip görülecek pek çok yeri bulunuyor.

1. Kahramanlar Meydanı

Budapeşte Görülecek Yerler

Andrassy Bulvarı’nın sonunda, solunda Güzel Sanatlar Müzesi, sağında ise Sanat Sarayı’nın yer aldığı Kahramanlar Meydanı (Hösök Tere), UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak koruma altına alınmış, kentin en çok fotoğraflanan noktalarından birisi. Meydanın en ilgi çeken yapısı ise tam ortasında bulunan ve 36 metre yüksekliğindeki Milenyum Anıtı. Tepesinde ise baş melek Gabriel’in sağ elinde taç tutarken tasvir edildiği bir heykelin yer aldığı anıtın tabanındaki yedi savaşçı heykeli ise, Macar Prens Arpad’ın emriyle, şu anki Macaristan’ı kuran atlı savaşçıları sembolize ediyor. Meydanı yarım ay şeklinde çevreleyen alanda Macar yönetici heykelleri ile Milenyum Anıtı’nın önünde de Meçhul Askerler için bir anıt daha bulunuyor.

2. Budapeşte Parlamento Binası

Budapeşte Kraliyet Sarayı

Tuna Nehri’nin kıyısında, gündüzleri oldukça ihtişamlı, geceleri ise ışıl ışıl parlayan ve Budapeşte’nin en önemli sembollerinden birisi olan Parlamento Binası (Az Országház), dünyanın en büyük üçüncü parlamento binası olarak biliniyor. İnşası yirmi yılda tamamlanan yapı, Macar kraliyet mücevherlerine ve Macar kültürüne ait pek çok nadide parçaya ev sahipliği yapan altı yüz doksan bir odadan oluşuyor.

3. Andrassy Bulvarı

Andrassy Bulvarı, Budapeşte

Şehir Parkı ile merkez arasında yer alan yaklaşık iki buçuk kilometrelik bir meydan olan Andrassy Bulvarı, ününü Budapeşte’nin Champs Elysée’si olarak adlandırılmasına borçlu. Müzeler, sergi salonları, Opera Binası ve mimarisi ile Budapeşte’nin en keyifli yerlerinden biri olan meydan, aynı zamanda kentin UNESCO Dünya Kültür Mirasında yer alan bölümlerinden. Pek çok ünlü markanın mağazalarının da sıralandığı bulvar adını Habsburg hanedanlığına başkaldıran bir Macar kahramandan almış. Royal Opera House’un yanı sıra, Pest Broadway, Franz Liszt Square, Academy of Music, Oktogon, House of Terror, University of Fine Art Binası, Zoltán Kodály Memorial Museum ve Ferenc Hopp East-Asian Art Museum Budapeşte’de bu ünlü cadde boyunca görülecek yerler arasında.

4. Vörösmarty Meydanı

Budapeşte Gezilecek Yerler Vigadó Tér

Küçük fakat oldukça zarif bir meydan olan Vörösmarty Meydanı’ndan Budapeşte’nin hemen her yerine kolaylıkla ulaşım mümkün. Kentin yüz yıllık konser salonu olan Vigado ile Duna-Korzo olarak bilinen ve Budapeştelilerin buluşma adresi olan Danube kıyısında yer alan meydanın en ilgi çekici bölümü ise iki erkek çocuğun eğlenirken tasvir edildiği çeşme olan ve 1896’da Macar heykeltıraş Senyei Karoly tarafından yapılan Children’s Fountain. Birçok mağazanın ve restoranın yer aldığı, geceleri de hayli hareketli olan meydanın tam ortasında 1908’de yerleştirilen Vörösmarty Anıtı bulunuyor. Daha çok Tiyatro Meydanı ve Gisele Meydanı gibi isimlerle bilinen meydan 1926’dan bu yana ise ünlü Macar şair Mihaly Vörösmarty’in ismini taşıyor.

5. St. Stephen Bazilikası

St. Stephen Bazilikası, Budapeşte

Budapeşte gezilecek yerler arasında yer alan ve Budapeşte’nin en büyük kilisesi olan St. Stephen Bazilikası (Szent István Bazilika), mimarları Jozsef Hild ve Miklos Ybl tarafından inşası elli yıldan uzun süren, oldukça görkemli bir kilise. Neredeyse yüz metre yüksekliğe sahip olan yapı, bu özelliği ile Parlamento Binası kadar heybetli. Ülkenin dokuz buçuk tonla en büyük kilise çanına da ev sahipliği yapan kilise, Neo-Rönesans stilindeki iç dekorasyonuyla göz doldurduğu kadar, üç yüz altmış dört basamağı çıkmayı göze alıp terasına ulaşabilenler için de olağanüstü bir panoramik Budapeşte manzarası vadediyor. Rehberli tur seçeneğinin de bulunduğu kiliseyi gezmek ücretsiz ancak terasa çıkmak isterseniz, yaklaşık 500 Forint kadar ödeme yapmanız gerekiyor.

6. Dohany Merkez Sinagogu

Dohany Merkez Sinagogu, Budapeşte

Avrupa’nın en büyük ve dünyanın da beşinci büyük sinagogu olan Dohany Merkez Sinagogu (Dohány utcai zsinagóga),  New York’tan sonra dünyanın en büyük sinagogu olarak biliniyor. Neolog Yahudiliğinin de merkezi olan yapı, 3000 kişilik kapasitesi ile 1854 ile 1859 yılları arasında Moor stiliyle, Kuzey Afrika, İslam ve ortaçağ İspanyası motifleriyle dekore edilmiş. Sinagog alanı içerisinde, Büyük Sinagog, Kahramanların Tapınağı, mezarlık, Holokost Anıtı ve Yahudi Müzesi yer alıyor.

7. Széchenyi Kaplıcaları

Széchenyi Kaplıcaları, Budapeşte

Kentin Pest yakasında yer alan ve Budapeşte’nin en büyük ve en popüler kaplıcası olduğu kadar Avrupa’nın da en büyük termal havuz kompleksi ve en büyük termal kaplıcası olan Szechenyi, 1927’de açılmış. Açık ve kapalı olmak üzere iki alandan oluşan kaplıcanın simgesi ise, suyun içerisinde satranç oynayarak keyif yapan Macarların görüntüsü. Neo-Barok tarzda inşa edilen ve farklı sıcaklıklarda yirmiye yakın havuzu bulunan Szechenyi, cumartesi günleri yapılan havuz partileriyle de çok ünlü. Budapeşte’ye “Kaplıcalar Şehri” unvanını kazandıran en ünlü kaplıca olan Szechenyi’ye yüz on sekiz doğal sıcak su kaynağı, günde yetmiş milyon litre su sağlıyor.

8. Vaci utca

Vaci Utca, Budapeşte

Budapeşte’nin en renkli caddelerinden biri olan Vaci Utca, yalnızca yaya trafiğine açık, iki yanını mağaza ve pubların çevrelediği, tam da kentin gecelerine yakışır şirinlikte bir yer. Özellikle de Buddha Bar ile Vörösmarty Ter arasında kalan kısmı daha hareketli. Kentlilerin, turistlerin, alışveriş severlerin ve eğlenmek isteyenlerin ortak adresi olan Vaci Utca’da Hard Rock Cafe ve meşhur cafe Gerbeud da yer alıyor. On sekizinci yüzyıldan bu yana bir çok cafe, restoran, otel ve dükkanlarıyla canlılığını koruyan Vaci Utca’daki Buddha Bar’da, Macarların meşhur birası Dreher’i deneyebilir, Budapeşte gecelerinin keyfini yaşayabilirsiniz.

9. Büyük Kapalı Pazar

Market Bölgesi Central Market Hall

Özgürlük Köprüsünün Peşte tarafında yer alan kapalı pazar, kentin en büyüğü unvanını taşıyan Central Market Hall olarak da biliniyor. Rengârenk çatısı ile uzaklardan bile görünebilen Pazar on dokuzuncu yüzyılın sonlarında inşa edilmiş. Üç katlı, hareketli ve kalabalık olan giriş bölümündeki balık ve meyve-sebze reyonları gerçekten etkileyici. Geleneksel Macar mutfağına dair bir şeyler tatmak isterseniz en üst katı tercih edebilirsiniz. Düzenlenen yarışmayı kazanan Macar Mimar Samu Pecz’in tasarımıyla inşasına başlanan pazarın açılışına yalnızca birkaç ay kala çıkan yangında 150 metre uzunluğundaki Neo-Gotik odanın çatısının büyük bir kısmı yok olmuşsa da yapılan restorasyonla günümüz Avrupa’sının sayılı, modern ve en güzel marketleri arasında gösteriliyor.

10. Füvészkert Botanik Bahçesi

Füvészkert Botanik Bahçesi

Budapeşte gezilecek yerler arasında yer alan, Budapeşte’nin en eski botanik bahçesi Füvészkert Botanik Bahçesi, çok geniş bir alanda bonzailerden orkidelere ve palmiyelere kadar çok geniş ve egzotik bir yelpazeye sahip. Şehrin koşturması ve turistik mekanların kalabalığından bir an için kurtulup nefes almak için harika bir yer.

Tuna Nehri Köprüleri

Tuna Nehri Köprüleri, Budapeşte

Budapeşte’nin Buda ve Peşte yakalarını birleştiren farklı mimari tarzlara sahip köprüler, gündüz başka gece ise katılabileceğiniz ve yaklaşık bir saat kadar süren tekne turlarıyla bambaşka görünüyor. Avrupa’nın en iyi ışıklandırılan kenti olan Budapeşte’de Tuna Nehri üzerinde toplam sekiz köprü bulunuyor. Arpad, Margit, Chain, Elisabeth, Szabadsag, Petöfi ve Rakoczi Köprüleri’nden kuşkusuz ki en meşhur olanı Szechenyi Lanchid adı ile bilenen Zincir Köprü, yani namı diğer Aslanlı Körü.

On dokuzuncu yüzyılda, Buda ve Pest’i birleştirmek için inşa edilen Zincir Köprü, Avrupa’nın en uzun asma köprüsü olma unvanına da sahip. Dilden dile anlatılagelen söylenceye göre, köprünün mimarı eserine çok güveniyorsa da, küçük bir çocuğun köprünün üzerindeki aslanların dilinin olmadığını söylemesiyle köprüden atlayarak intihar etmiş. Efsane bir yana, yemekli ve yemeksiz olmak üzere katılabileceğiniz nehir turlarında Budapeşte’nin en güzel yapılarını ve köprülerini görme fırsatını kaçırmayın, zira yemeksiz olanlar yaklaşık 10 Euro civarında. Üstelik bazı tekneler nehrin ortasındaki Margit Adası’na da uğruyor.

Margit Adası

Margit Adası (Margitsziget) Budapeşte

Tuna Nehri’nin ortasında, Arpad ve Margit Köprüleri arasında yer alan Margit Adası (Margitsziget), parkları ve tarihi yapılarıyla öne çıkan iki buçuk kilometrelik uzunluğa sahip bir ada.Budapeşte görülecek yerler arasında yer alan ve şehir merkezine yaklaşık on beş dakika uzaklıkta olan ada, iki ayrı köprü ile Budapeşte’ye bağlanıyor. Adını Kral 4. Bela’nın kızı Prenses Margit’ten alan ve on ikinci yüzyılda Aziz John şövalyelerinin buraya yerleşerek günümüzdeki birçok önemli yapıyı inşa ettikleri adada minibüsler ile park içerisinde gezi trenleri bulunuyor. Adada Orta Çağ kalıntıları haricinde küçük bir hayvanat bahçesi, çeşme ve havuzlar ile bahçeler yer alıyor.

Obudai Adası

Budapeşte’nin Sziget Festivali ile dünya çapında tanınan Obudai Adası, Tuna Nehri’nin ortasında bulunuyor. Avrupa’nın dört bir yanından gelen insanların katıldığı ve yaklaşık bir hafta kadar süren festival, organizasyon bakımından da dünyanın en iyi müzik festivallerinden biri olarak gösteriliyor. Macarca “ada” anlamına gelen szigest ismiyle düzenlenen festivalin Türk müzisyenler katılıyor. Ada ayrıca, “island of freedom” sloganıyla da biliniyor.

 


Buda Yakasında Gezilecek Yerler

Yoğunlukla kentin tarihi yapılarının, kale ve tepelerin, kilise ve müzelerinin yer aldığı Buda yakası, gezilecek pek çok yere sahip. Öyle ki Buda’nın, gece ve gündüz olmak üzere her iki halini de görmeli, ince detaylarına vakıf olduğunuz yapıların geceleri ışıl ışıl parladığına tanık olmalısınız.

1. Gellért Tepesi

Gellért Anıtı

Buda yakasının olduğu kadar kentin de en güzel noktası olan Gellert Tepesi (Gellert Hill and Citadel), hamamları, mağara kilisesi, anıtı ve kalesi ile Budapeşte’nin en yüksek noktası olan yeşillikler içerisinde bir bölge. Budapeşte’nin panoramik görüntüsünü sunan Gellert Tepesi, zirvesinde yer alan on dört metre yüksekliğindeki Özgürlük Anıtı (Szabadság Szobor) ile şehrin pek çok noktasından görülebilen ve piskopos Gellert’in adını taşıyor. Gellert Tepesinde bulunan kaleyi, Gellért Hamamı’nı (Gellért Fürdő) ve Gellert Otelin karşısındaki Mağara Kiliseyi (Cave Church) ziyaret edebileceğiniz gibi, Sovyet güçlerinin şehri Nazi işgalinden kurtarmasının bir simgesi olarak 1947’de yerleştirilen Özgürlük Anıtı’nı da görebilirsiniz. Macaristan’ın Paganizm’den Hristiyanlık inancına yönelmesinde büyük etkisi olan piskopos Gellert bu tepeden Tuna Nehri’ne atılmış.

2. Balıkçı Tabyası

Balıkçı Tabyası, Budapeşte

1800’lerin sonunda Macaristan’ın kuruluşu adına yapılan Balıkçı Tabyası (Halászbástya), Macaristan’ı kuran ve Karpat Havzası’na yerleşen yedi Macar kavimini temsil eden yedi kuleye sahip. Kale Tepesi’nde (Castle Hill) bulunan Tabya, hem Danube’nin hem de şehrin en güzel görülebildiği noktalardan biri. Masalsı bir güzelliğe sahip olan ve Neo-Gotik ve Neo-Romanesk stilde inşa edilen Balıkçı Tabyası’ndan Peşte, Margaret Adası, Parlemento Binası ve Tuna Nehri görülebiliyor. Adını ise, Orta Çağ’da buraya yakın bir balık pazarından alan tabya içerisinde on sekizinci yüzyılda yüzlerce can alan veba salgınından kurtulmanın anısına dikilmiş bir de heykel bulunuyor.

3. Buda Kalesi

Buda Kalesi, Budapeşte

Budapeşte Kraliyet Sarayı olarak da bilinen ve şehrin Buda yakasındaki tepede yer alan Buda Kalesi (Budavári Palota), Budapeşte Tarih Müzesi, Macar Ulusal Galerisi ve Ulusal Szechenyi Kütüphanesi’ne ev de sahipliği yapıyor. 1987’de Dünya Kültür Mirası Listesine dâhil edilen Buda Kalesi, on üçüncü yüzyılda inşa edilerek zamanla genişletilen ve yüz elli yıl Türk yönetiminde kalmış bir yapı. Fünikülerle ulaşılabilen kalenin terasından kentin Peşte yakasının panoramik manzarası izlenebiliyor. Ayrıca kale içerisinde pek çok irili ufaklı ilgi çekici müze de bulunuyor.

4. Macar Ulusal Müzesi

Macar Ulusal Müzesi, Budapeşte

Macar Ulusal Müzesi (Magyar Nemzeti Múzeum), Orta Çağ’dan günümüze dek Macar sanatına dair en nadide eserleri bünyesinde barındırıyor. 1957’de kurulan ve Macaristan tarihini merak edenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken müze, Macar resim ve heykel sanatına dair yüz binin üzerinde çalışmaya ev sahipliği yapıyor. Müzenin en değerli parçası ise, Beethoven ve Ferenc Liszt’in kullandığı piyano.

5. Matthias Kilisesi

Matthias Kilisesi

On üçüncü yüzyılda inşa edilen ve Budapeşte’nin en eski yapılarından biri olan Matthias Kilisesi (Mátyás-Templom), adını Macar Kralı Matthias’tan alıyor. Yüzyıllardır ayakta kalan yapı, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu açısından da oldukça önemli bir yere sahip. Neo-Gotik stilde inşa edilen kilisenin etkileyici freskleri ve vitrayları, şehrin Kanuni Sultan Süleyman tarafından alınmasıyla yapının camiye çevirilerek üzeri boyandığı için bozulmadan korunabilmiş. 150 yıl sonra da tekrar kiliseye dönüştürülen Matthias Kilisesi’nin giriş ücreti 1000 Forint.

6. Budapeşte Tarih Müzesi

Budapeşte Tarih Müzesi

Buda yakasında yer alan ve Kraliyet Sarayı kompleksi içerisinde yer alan Budapeşte Tarih Müzesi (Budapesti Történeti Múzeum), Budapeşte’ye ve Macar kültürüne ait yüzlerce eserin sergilendiği bir yapı. Kale bölgesinde bulunan ve pazartesi günleri kapalı olan müzeye ulaşım 10, 16 ve 16A No’lu otobüslerle sağlandığı gibi, fünikülerle çıkmak de mümkün. Tıpkı Askeri Müze gibi oldukça büyük bir müze olan Tarih Müzesi’nde, on yedi, on sekiz, on dokuz ve yirminci yüzyıllara ait pek çok obje bulunduğu gibi, Osmanlı’dan kalma bazı eşyaları görme şansını da yakalıyorsunuz.

7. St. Anne Kilisesi

St. Anne Kilisesi

Batthayany Meydanı’nda görülecekler arasında ilk sırada bulunan St. Anne Kilisesi aynı zamanda Budapeşte’nin en güzel Barok kiliselerinden biri. 1740’ta başlayan inşası ancak 1805’te bitirilebilen kilisenin iç tasarımı ise Barok stilinde dekore edilmiş. Kilisedeki yüksek sunak, mermer heykeller, tavan freskleri ve onların yanında bulunan rölyefler ise göz alıcı.

8. St. Francis Kilisesi

St. Francis Kilisesi ve Manastırı

Batthyany Meydanı’nın kuzey tarafında yer alan ve büyük kırmızı bir yapı olan St. Francis Manastırı Budapeşte’de St. Elisabeth rahibelerinin yaşadığı bir manastır. Manastırın kilisesi ise Aziz Francis’e adanan muhteşem bir Barok tasarıma sahip. Manastırın hemen önünde ise, Macar Ulusal Marşı’nın yazarı ve şair Ferenc Kölcsey’e ait bir heykel yer alıyor.

9. Aquincum Arkeoloji Parkı

Aquincum Arkeoloji Parkı

Aquincum eski Roma İmparatorluğu şehriyle aynı adı taşıyan ve aynı yerde bulunan bir arkeoloji parkı. Parkın ziyaretçileri, açık havada yer alan kalıntıları gezebileceği gibi, kazılarda çıkartılmış eserlerin sergilendiği müzeyi de gezebiliyorlar.

10. Gül Baba Türbesi

Gül Baba Türbesi, Budapeşte

Kentin Buda yakasında yer alan ve Mescit Sokak’ta bulunan Gül Baba Türbesi (Rózsadomb), önünde Gül Baba’nın bronz bir heykelinin bulunduğu, Türkler kadar Macarların da saygı duyduğu bir Bektaşi dervişinin anıt mezarı. II. Beyazıt’a gül bahçesindeki sarı ve kırmızı güllerden sunmasıyla da bilinen ve Kanuni Sultan Süleyman’ın arkadaşı olan Gül Baba, yaşadığı on altıncı yüzyılda Avrupa taarruzlarına katılan ve çok sevilen bir Bektaşi dervişi olarak tanınıyor. Budapeşte’de yüksek bir tepeye gömülerek daha sonra “Gültepe” adı verilen bu yere türbesi de yaptırılmış.


Budapeşte Çevresinde Gezilecek Yerler

Estergon Kalesi

Estergon Kalesi, Budapeşte

Budapeşte’nin altmış kilometre kuzey batısında ve Tuna Nehri kıyısında yer alan Estergon Kalesi (Esztergomi Vár), Estergon sınırları içerisinde bulunuyor. Estergon, Macaristan’ın yalnızca eski başkenti olmakla kalmayıp dini merkez görevini de yapmış bir yer. Kentte yer alan pek çok müze ve yapının en ünlüleri elbette Estergon Kalesi ve Estergon Bazilikası.

Szentendre

Szentendre, Budapeşte

Budapeşte’nin yaklaşık yirmi kilometre kuzeyinde yer alan, yemyeşil, huzurlu, sakin ve şirin güzeller güzeli bir kasaba Szentendre. Tuna Nehri’nin bir parçası üzerinde yer alan Szentendre, Osmanlıdan kaçan Sırpların yerleştiği bir bölge olarak da biliniyor. İki kilisesi bulunan kasaba, Ortodoks kültürünün izlerini taşıyor. Ayvalık veya Alaçatı gibi büyükşehirden kaçanların sığınıp seramik atölyeleri, resim atölyeleri açtığı, mis kokulu çörek kokularıyla pastanelerin bulunduğu, antika dükkânlarının ve rengârenk hediyelik eşya tezgâhlarının serildiği, kendine hayran bırakan bir cennet. Batthyány Meydanı’ndan ortalama her yarım saatte bir hareket eden banliyö trenleri veya yine Árpád Köprüsü’nden kalkan otobüsler, yaklaşık otuz dakikada Szentendre’de olmanın en kolay yolları.

4 YORUMLAR

  1. Budapesteye tekrar gitmis gibi olduk. Elinize saglik. Biz budapesteye ailecek gittik. Yolda bavullarla ugrasmamak icin orada rehberlik ve servis hizmeti veren turk arkadaslari internetten buldum. Super zahmetsiz ve eglence dolu anlar ile trasnferleri yaptilar bizi havalimaninda beklediler ve sehri gezdirdiler. Gidenlere tahsiye ederim. budapestetur.com siteleri Budapesteye gitmisken Estergon kalesine kadar cikmayi ihmal etmeyin. Tabiki gitmisken yine Gulas corbalarini deneminizde fayda var. Herkese iyi gezmeler

  2. İlk etapta tipik bir Avrupa şehri izlenimi yaratsa da tanıdıkça içinizde sempati uyandıracak, özellikle christmas dönemini geçirmek için avrupa’nın en güzel yerlerinden biri olan güzeller güzeli şehir.

  3. Budapeşte’ye gitmeden önce aklımda bir kaç soru vardı fakat sizin blogunuz ve budapestetur.com adresini okuduktan sonra hemen yola çıktım. Harika bir seyahat oldu. Çok teşekkür ederim. Sıra dışı bir sürü mekan buldum ve gördüklerim gerçekten ilgimi çekti.

  4. Kuzenimin bir dönem yaşadığı şehirdi, o zaman gidememiştim Schengen alamadım. 🙁 Tarih kokuyor, görmek istiyorum. Danube nehrinde tekne turu hayalim var. Ne güzle olur.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here