Budapeşte, ortasından Tuna (Danube) Nehri’nin geçtiği, Avrupa’nın en güzel başkentlerinden biri. Hem başkent hem de Macaristan’ın 1.7 milyon nüfusuyla en büyük kenti konumunda. Danube’nin iki yanına konumlanan kentte, Buda’nın renkli tepeleri ile Peşte’nin ciddi sokakları birleşiyor. Birinci yüzyılda Roma İmparatorluğu’nun uç mevkilerinden biri olmuş olsa da 1873’e dek resmiyet kazanamayan kent, ne zaman ki Obuda, Pest ve Buda yakalarını birleştirdi, işte o zaman Budapeşte çatısı altında Macaristan’ın kültürel, politik, entelektüel ve ticari kalbi haline geldi.

Kale ve Gellert Dağı’nın yamacından Tuna Nehri’nin her iki yanındaki geniş düzlüklere uzanan şehir, farklı medeniyetlerin etkisiyle çok kültürlü bir özellik taşıyor. II.Dünya Savaşı’nın yıkıcı etkisinden restorasyon çalışmaları ile kurtulmayı başaran Budapeşte, etkileyici sokakları, termal hamamları, ferah park ve bahçeleri, ünlü adaları, simgeye dönüşmüş köprüleri, mimarisi ve müzeleriyle görülesi bir şehir. Budapeşte, tarihi mirasa sahip çıkan sokaklarında çağdaş dünya ile geçmişi bir arada yaşatıyor.

budapeste-aslanli-kopru
Aslanlı Köprü olarak da bilinen Zincir Köprü

Kentin termal kaplıcaları ve klasik müzik gösterileri gerçekten görülmeye değer. Dilerseniz modanın son trendlerini sergileyen gençlerin çılgın gece yaşantısına katılabilir, dilerseniz de kendinizi kaldırım taşlarıyla donatılmış geniş caddelerinde şehrin büyüsünü yaşayabilirsiniz. Ne yaparsanız yapın, Budapeşte’nin her haliyle sizi kendine hayran bırakacağına emin olun.

Budapeşte Gezi Rehberi

Türk tarihi bakımından oldukça önemli bir yere sahip olan Budapeşte, ilk olarak Kanuni Sultan Süleyman tarafından 1526’da fethedilen ve bir buçuk asırlık Türk hâkimiyetinden sonra 1686’da kaybedilen bir kent. Bu tarih itibarı ile Habsburg Hanedanlığının egemenliği altına giren ve bağımsızlığını ancak 1848’de yakalayan Budapeşte, 1919’daki Rumen istilası, ardından gelen Nazi işgali ve İkinci Dünya Savaşı sonunda Rus birliklerinin şehre girişi ile tekrar sona ermiş.

Doğu Bloku’nun en mutlu “kışlası” olarak anılan Budapeşte, İkinci Dünya Savaşı’nın yarattığı yıkımı atlatarak, Tuna üzerinde tahrip olan köprülerini onarmış, metro hatlarını açmış ve Buda Kalesi gibi önemli tarihi dokularını UNESCO kültür mirası kapsamına aldırmış. Yirminci yüzyılın sonlarında diktatörlük döneminden kalan anıtları kamusal alanlardan kaldıran Budapeşte, günümüzde mimari ve sanatsal güzelliklerin yanı sıra kafeleri, barları ve zengin gece kulüpleriyle Avrupa’nın en özel başkentlerinden biri.

tuna-nehri-budapeste
Gellert Tepesi’nden Tuna Nehri

Budapeşte Gezilecek Yerler

Budapeşte, yirmi üç bölgeden meydana geliyor. Tuna Nehri’nin batı yakasında Buda (Budin) ve doğu yakasında Peşte (Pest) şeklinde ikiye ayırdığı kentte bu bölgelerin altısı Buda’da, on altısı Peşte’de ve biri de Csepel Adası’nda bulunuyor.

Nispeten daha düzlük olan Peşte tarafı, kentin yeni yüzünü simgeleyen yaka olarak kabul ediliyor. Sokaklar daha hareketli, dükkânlar ve müzeler turistlerle dolup taşıyor. Buda yakası ise, kentin daha tarihi bölgesi. Peşte’ye göre daha engebeli bir yapısı bulunan Buda bölgesinin bu tepelerinden kenti izlemenin keyfi ise bambaşka.

Buda Yakasında Gezilecek Yerler

Buda yakası topografik olarak daha engebeli ve tarihi dokunun daha yoğun olduğu, kentin turist akınına uğrayan bölgesi. Budapeşte’nin tarihi bölgesi olan yakada gezilecej pek çok yer bulunuyor.

Kale Bölgesi

buda-castle-hungary

Kaldırım taşlarıyla bezeli caddeleri ve Orta Çağ binalarıyla Kale Bölgesi, şehrin ana turistik mekânı. 1987’den beri UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde yer alan Kale Bölgesi’ne çıkmanın en keyifli yolu ise, füniküleri kullanmak. Dönerken ise, 1849’da yapılan, Buda ve Peşte arasındaki ilk bağlantı olan Zincir Köprü’yü kullanarak karşıya geçebilirsiniz. Kraliyet Sarayı, Matthias Kilisesi, Balıkçılar Tabyası gibi üç önemli adresi bulunan Kale Bölgesi içerisinde Buda Kalesi, Budapeşte Tarih Müzesi, Macaristan Ulusal Galerisi ve Milli Kütüphane bulunuyor.

1. Buda Kalesi

buda-kalesi-budapeste

Buda Kalesi veya Budin Kalesi olarak da bilinen Kraliyet Sarayı, kökleri on üçüncü yüzyıla ait olan ve Macar kralı IV. Bela tarafından yaptırılan çok önemli bir yapı. Tarih boyunca sayısız kuşatma geçiren, 1541 ila 1686 yılları arasında Osmanlı İmparatorluğu hâkimiyetinde kalmış. Ardından Habsburg Hanedanlığının kontrolüne geçen kale, İkinci Dünya Savaşı sırasında ise ağır hasar görmüş.

2. Balıkçı Tabyası

fishermans-bastion-budapest

Budapeşte’nin en iyi izlenebileceği adres olan Balıkçı Tabyası’ndan nehrin karşısındaki Parlamento Binası’na kadar tüm manzarayı görmek mümkün. Eskiden balık pazarının kurulduğu yerde bulunan Balıkçı Tabyası, muazzam tarihi dokusuyla hem gece hem de gündüz ziyaretçilerini büyüleyen bir yer.

3. Matyas Kilisesi

matyas-kilisesi-budapeste

Kale bölgesinin tam merkezinde bulunan Matyas Kilisesi, Eski Buda’nın merkezi olarak kabul edilen Kutsal Teslis Meydanı’nın tam kalbinde yer alıyor. Yapımı on birinci yüzyıla ait olan yapının bugünkü hali ise on dördüncü yüzyıla ait. Budapeşte’nin tartışmasız en güzel kilisesi olan Matyas, yıllardır taç giyme törenlerine de ev sahipliği yapıyor.

4. Macar Ulusal Galerisi

hungarian-national-gallery

Macaristan Ulusal Müzesi, kronolojik olarak sıralanmış koleksiyonuyla Budapeşte’nin en çok ziyaret edilen müzesi konumunda. Orta Çağ, Rönesans, Barok, on dört, on beş, on dokuz ve yirminci yüzyıllara ait eserlerin yer aldığı müzede ülkenin en önde gelen sanatçılarının resimleri bulunuyor. Mozart’a ait bir piyanonun da yer aldığı müzede, pek çok heykel bulunan müze bahçesi de her yıl müze festivaline ev sahipliği yapıyor.

5. Budapeşte Tarih Müzesi

budapest-history-museum

Kale Bölgesi’nde yer alan bir diğer önemli yapı olan Budapeşte Tarih Müzesi, Macar Ulusal Galerisi’nden sonra en çok ziyaret edilen müzelerden biri. Çok sayıda Osmanlı mezarının bulunduğu müze bahçesi yakınlarında, Gellert Tepesi’nden aşağı kıvrılan yol üzerinde Mustafa Kemal Atatürk Sokağı da bulunuyor.

Gellért Tepesi

gellert-hill-budapest

Gellert Tepesi, Buda’nın en özel noktası. Güzeller güzeli Tuna Nehri’nin kentin ortasında kıvrılışını ve tüm Budapeşte’yi izleyebileceğiniz yeşillikler içinde bir tepe. Tepede aynı zamanda on dört metre yüksekliğindeki Özgürlük Heykeli bulunuyor. Tepe aynı zamanda yokuş aşağı sıralanmış hediyelik eşya tezgâhlarıyla ve geleneksel yemek tadımı imkânı veren küçük stantlarla dolu.

Gellert Kaplıcaları

gellert-hamam

Budapeşte’nin kaplıca ve termal kaynaklar bakımından ne denli zengin oluşu malum. Buraya kadar gelmişken Macar hamamına girmemek olmaz. Gellert Kaplıcaları ise kentin en ünlüsü. Pek çok rahatsızlığa iyi geldiği bilinen kaplıcaların Roma tapınağını andıran muhteşem mimarisinin tadını çıkarmanız için illa hasta olmanıza gerek yok elbette.

Kentin Buda yakasında ayrıca, Budapeşte’nin en güzel Barok kiliselerinden biri olan St. Anne Kilisesi ve Elisabeth rahibelerinin yaşadığı bir manastır olan St. Francis Kilisesi’ni gezebilirsiniz. Ayrıca Roma İmparatorluğu dönemi kalıntılarını da içeren Aquincum Arkeoloji Parkı’nı ve bir Bektaşi dervişinin anıt mezarının yer aldığı Gül Baba Türbesi’ni de görebilirsiniz.

Peşte Yakasında Gezilecek Yerler

Peşte yakası, mağaza, dükkân ve gece hayatının bulunduğu bölge olarak, kentin yaşayan cıvıl cıvıl bölgesi. Kentin yeni ve modern yüzünü simgeleyen Peşte’nin, gezilip görülecek pek çok yeri bulunuyor.

1. Kahramanlar Meydanı

hosok-tere-budapest

Hösök Tere olarak bilinen Kahramanlar Meydanı, UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak koruma altında bulunan meydanı. Meydanda aynı zamanda otuz altı metre yüksekliğe sahip Milenyum Anıtı bulunuyor. Anıtın tepesinde ise baş melek Gabriel’in sağ elinde taç tutarken tasvir edildiği bir heykel yer alıyor. Meydanı yarım ay şeklinde çevreleyen alanda Macar yönetici heykelleri ile anıtın önünde de bir Meçhul Askerler Anıt da bulunuyor.

2. Budapeşte Parlamento Binası

parlamento-binasi-budapeste

Tuna Nehri kıyısında yer alan Budapeşte’nin en önemli sembollerinden biri Parlamento Binası, Kossuth Meydanı’nda yer alıyor. 691 odası, 96 metre yüksekliğe ulaşan 20 km uzunluğundaki merdivenlere sahip bina, dünyanın en büyük üçüncü parlamento binası olarak gösteriliyor. Neo-Gotik mimari sitilde yapılan bina, Peşte yakasında yer alıyor.

3. St. Stephen Bazilikası

st-stephen-bazilikasi-macaristan

Budapeşte’nin yine önde gelen kent simgelerinden biri olan St. Stephen Bazilikası, on dokuzuncu yüzyıl tarihli. Şehrin en yüksek binasının tepesindeki kubbeden 360 derecelik Budapeşte manzarasını gözlemleyebilirsiniz.

4. Macaristan Devlet Opera Binası

hungarian-state-opera-house

Çarpıcı bir mimariye sahip olan Macaristan Devlet Opera Binası Andrássy Caddesi’nde yer alıyor. Neo-Rönesans ve Barok mimari tarzda oldukça ihtişamlı olan bina, bir tasarım harikası ve başyapıt olarak kabul ediliyor. Avrupa’da bulunan en iyi akustiğe sahip bina olan yapıyı rehber eşliğinde gezmek mümkün.

5. Ludwig Modern Sanat Müzesi

ludwig-budapest

Tuna Nehri’ne tepeden bakan Ludwig Modern Sanat Müzesi, en nadide Macar modern sanat koleksiyonlarının yanı sıra dünyaca ünlü isimler olan Picasso ve Andy Warhol’un eserlerini de sergiliyor. Zaman zaman yapılan modern Avrupalı sanatçıların sergileri de oldukça ilgi çekiyor.

6. Güzel Sanatlar Müzesi

guzel-sanatlar-muzesi-budapest

Uluslararası sanat eserlerinin sergilendiği Güzel Sanatlar Müzesi’nde, Mısır, Yunan ve Roman eserlerinin yanında eski büyük sanatçıların da (Rembrandt, El Greco ve Goya) çalışmaları bulunuyor. Müze ayrıca çok başarılı bir arkeolojik eser koleksiyonuna da sahip.

7. Andrassy Bulvarı

andrassy-caddesi-budapeste

Andrassy Bulvarı, Budapeşte’nin ağaçlarla kaplı ana caddelerinden biri. Yabancı ülkelerin büyükelçiliklerine ev sahipliği yapan bulvar Budapeşte’nin bürokratik caddesi olarak da biliniyor. Ünlü Opera Binası ile Terör Evi’nin de yer aldığı meydan, Şehir Parkı’nın başladığı yer olan Kahramanlar Meydanı’nda bitiyor.

8. Vaci Utca

vaci-utca-budapest

Budapeşte’nin en renkli caddelerinden olan Vaci Utca, kafeler ve dükkânlarla dolu. Taşıt trafiğine kapalı, mağaza ve pubların yer aldığı, Budapeştelilerin, turistlerin ve eğlenmek isteyenlerin ortak adresi.

9. Büyük Kapalı Pazar

great-market-budapest

Peşte yakasında yer alan Büyük Kapalı Pazar üç katlı, hareketli ve kalabalık olan giriş bölümündeki balık ve meyve-sebze reyonlarıyla kentin en hareketli noktası. On dokuzuncu yüzyılın sonlarında inşa edilen pazar rengarenk bir çatıya sahip.

10. Széchenyi Kaplıcaları

szechenyi-bath-budapest

Budapeşte’nin ve Avrupa’nın en büyük termal havuz kompleksi olan Szechenyi Kaplıcaları, açık ve kapalı olmak üzere iki bölümden oluşuyor. Neo-Barok tarzda inşa edilen ve farklı sıcaklıklarda yirmiye yakın havuzu bulunan Szechenyi, cumartesi günleri yapılan havuz partileriyle de çok ünlü.

Budapeşte yeme ve içme

Macar mutfağı başlı başına Budapeşte’yi ziyaret sebebi. Diğer yandan Macaristan, yemeklerinin yanında harika bir şarap üreticisi. Kentteki restoranlar ise gayet uygun fiyatlı. Geleneksel “gulaş” gibi yiyecekleri her zaman bulabilmeniz dışında, Asya ve Avrupa mutfaklarına dair enfes tatlara ulaşabilirsiniz. Macar başkentinin yemek konusundaki iddiası yalnızca kaliteli olmak değil ayrıca çok çeşide de sahip olmak. Değişmeyen tek şey ise hem modern hem klasik kahve kültürü. Pastaneden kahvenizin yanına uyacak güzel bir çörek alın ve etrafınızı saran modernliğin tadını çıkarın.

budapeste-yeme-icme

Macar mutfağında et de bolca kullanılır, özellikle sığır, domuz, tavuk ile av hayvanlarının etlerinden yapılan yahniler çok leziz. Ayrıca krema, peynir, bal ile mevsim meyveleri de yemek malzemeleri olarak kullanılıyor. Denizi olmayan bir ülke olmasına rağmen ponty ve fogas balıklarıyla yapılan yemekler de ünlü. Şehirde tadabileceğiniz geleneksel tatlılardan biri ise “dobostorta”.

Macaristan’da kırmızıdan beyaza pek çok kaliteli şarap üretiliyor. Kırmızı “Villány” şarapları ile üç yüzyıldır üretildiği bilinen beyaz tatlı şarap “Tokaji”, dünyanın en iyilerinden olarak gösteriliyor. Ülkenin bir diğer ünlü içeceği ise içerisinde kırktan fazla bitkiyle yapılan “Unicum” likörleri.

Budapeşte alışveriş

Macaristan’ın Avrupa Birliği’ne katılmasının ardından Budapeşte’de yeni dükkânlar ve alışveriş merkezlerinin açılmasıyla alışveriş sektörü birden yükselişe geçti. Budapeşte’nin ana caddesi olan Vaci Utca ve daha üst seviye alışveriş deneyimi yaşatan Andrassy Bulvarı, doğru adresler.

budapeste-alisveris
Vaci Utca

Antika meraklıları için ise büyüleyici ve farklı bir atmosfere sahip olan dükkânlarla dolu Falk Miksa Utca beklentileri fazlasıyla karşılıyor. Esceri Piac’a kadar her şeyi bulabileceğiniz bölge, Doğu Avrupa’nın en büyük bitpazarı.

Budapeşte’ye nasıl gidilir

Türk Hava Yolları ve Pegasus’un haftanın her günü, yaklaşık iki saat süren direkt uçuşlarıyla Budapeşte Ferenc Liszt Havalimanı’na ulaşım mümkün. Şehir merkezine yirmi üç kilometre mesafede bulunan havaalanının hemen dışındaki geliş terminalinde bulunan minibüsleri kullanarak ortalama bir saat süren yolculuğun sonunda kent merkezine gidebilirsiniz.

Eğer Avrupa’dan trenle geliyorsanız, Peşte yakasındaki Keleti İstasyonu’na geliyorsunuz. Buradan uzun bir yürüyüşle merkeze gelebilir ya da hemen istasyonun altındaki metroyu kullanabilirsiniz.

Budapeşte’de görülecek her yere yürüyerek ulaşılabilir ancak isterseniz metroyu da kullanabilirsiniz. Gece saat 11.30’da kapanan metrodan sonra ise tek seçenek taksi.

2 YORUMLAR

  1. Ne guzel anlatmışsınız, emeğinize sağlık. Budapeşte ilk etapta tipik bir avrupa şehri izlenimi yaratsa da tanıdıkça içinizde sempati uyandıracak, özellikte gezmesi ekonomik tekrar geleceğim dedirten bir şehir.

  2. Tekrar gidesim ayni yerlere bir daha bakasim geldi. Kalemine saglik gercekten. Budapeste gitigimizde cok vakit kaybetmek ve sehri oykuleriyle ogrenmek icin lokal Turk rehbehleri bulduk. Hic bulamiyacagimiz sakli yerleri ve verdikleri tahsiyelerle tatil harika gecti. Mohaca gitmek isterdik ama 2 güne sığdırmak mümkün olmadı.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here