Budapeşte’nin bu mücevher kadar güzel operası 19. yüzyılın sonlarında Kraliyet Operası olarak inşa edilmiş. Olağanüstü bina şehrin en prestijli bulvarı olan Andrassy ut’da bulunuyor.

Günümüzde Macar Devlet Opera Binası olarak bilinen mekan Macaristan’ın 1000 yıllık tarihini onurlandırmak amacıyla 1896’da inşa edildi. Macaristan’ın en önemli mimarı olan Miklos Ybl bu binanın Paris, Viyana ve Dresden’de bulunan binaların en büyük rakibi olması için tasarlamıştır.

Budapeşte Devlet Operası

Dev binanın tamamlanması neredeyse 10 yıl sürdü. 1875’te başlayan çalışmalar ancak 1884 yılında tamamlanabilmiş. Budapeşte’nin sakinleri şehrin en önemli tarihi binası olarak görüyorlar. Neo-Rönesans tarzına sahip olan binada bolca Barok çizgilerine rastlamak mümkün.

malta

Pervazın üzerinde görebileceğiniz 16 büyük bestecinin heykelleri bulunmaktadır. Aralarında Beethoven, Mozart, Verdi, Bizet, Tchaikovsky ve Monteverdi gibi çok büyük isimler bulunuyor. Ancak en güzel heykeller Macaristan’ın en popüler bestekarlarına ayrılmış.

Giriş bölgesinin hemen sağında 19. yüzyılın en muhteşem besteci/piyanistlerinden Franz Liszt ve sol tarafta ise Macar Ulusal marşının bestecisi ve ilk operanın yazarı olan Ferenc Erkel’in heykelleri bulunuyor. İki heykel de çok meşhur Macar heykeltraş Alajos Strobl tarafından yapılmıştır.

Budapeşte Devlet Operası

Macar devlet operasının içerisi ise şu ana kadar görmüş olduklarınızdan çok daha etkileyici. Ülkenin en önde gelen sanatçılarından olan Karoly Lotz, Bertalan Szekely ve Mor Than gibi isimlerin heykelleri ve freskleri olağanüstü bir atmosfer yaratıyor.

Muazzam oditoryumun yapımında tam 7 kilo altın kullanılmış. 3 ton ağırlığında dev bir avizeye sahip olan salonun tavanı ise Yunan tanrılarının tasvir edildiği freskler ile donatılmış. Fuaye ise mermer sütunlar, avizeler ve tavanda bulunan 9 tanrıça resimleriyle baştan çıkarıcı.

Budapeşte Devlet Operası

Devlet operası sürekli olarak çalışıyor ve biletler çok hızlı şekilde tükeniyor. Özellikle çok bilinen operaların biletleri çıktığı gün bitiyor. Bu yüzden eğer bir opera dinletisine gitmek istiyorsanız bunu çok önceden planlamanız gerekiyor. Opera binasını dolaşmak için ise turlar satılıyor ve binanın içinden bu turları satın alabilirsiniz.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here