Budapeşte 1873’te kuruldu ve oldukça genç bir şehir olduğu söylenebilir. 3 farklı şehir olan Buda, Pest ve Obuda’nın birleşmesiden bu güzel şehir ortaya çıktı. Danube Nehri tarafından ikiye bölünmüş olan şehir de Pest tarafı neredeyse dümdüz bir coğrafyaya sahipken Buda ve daha ilerisindeki Obuda tepelik alanlara ve daha eski yerleşim bölgelerine sahip.

Danube tarafından ikiye bölünen şehirler birleşerek Avrupa’nın en güzel başkentlerinden biri haline gelmiş. Günümüzde Budapeşte sürekli artan bir turist akınına sahip ve oteller, restoranlar, butiklerin de bu artan yoğunlukla birlikte yenileri açılıyor.

Budapeşte'de Görülecek Yerler

Avrupa Birliği’ne girdiğinden beri güzel mimarisini daha da çekici bir hale getirmek için çalışmalarını yoğunlaştırmış. Özellikle Buda tepelerinden yada nehirden bakıldığı zaman harika bir ufuk çizgisine sahip.

Budapeşte’de Görülecek Yerler

Buda Bölgesi

Kale bölgesi

Kale bölgesi (Varnegyed)

Varnegyed bölgesi şehrin en güzel mekanlarından biri ve tarihi 13.yy’a kadar uzanan yerleşim yerlerine sahip. Bölgeyi en iyi tanımlayan şey ortaçağ döneminden kalma dev surları. Kuzey tarafında dolambaçlı sokaklar ve eski evlerle birlikte St. Matthias Kilisesi, Balıkçı Tabyası ve Hilton Oteli bulunuyor.

Su Kasabası

Su Kasabası (Vizivaros)

Kale bölgesi ile Danube arasında uzanan ince uzun kasaba Vizivaros, II. Bölge de olarak biliniyor. Vizivaros tarihi olarak balıkçıların ve el sanatları ile uğraşan zanaatçıların yaşadığı yer olarak biliniyor. Castle tepesi eteklerine eteklerine kurulmuş, çoğu yerinde yol yerine ufak patikalar ve merdivenler bulunan şirin bir kasaba. Ana caddesi Fo uca kuzeyden güneye doğru Vizivaros ile aynı uzunlukta ve nehire çok yakın paralel şekilde uzanıyor. Burada yaşayanlar ve turistler için oldukça pahalı kiralara sahip.

Gül Tepesi

Gül Tepesi (Rozsadomb)

Buda tepelerinin bu bölümü de II. Bölge’ye ait ve şehre en yakın kısmı Rozsadomb. Burada özellikle son moda ve lüks yerleşim alanları yer alıyor.

Buda Tepeleri

Buda Tepeleri (Buda Hills)

Buda Tepeleri (Buda Hills) sayısız yerleşim bölgesine ev sahipliği yapmakta ve sanki şehirden çok çok uzaktaymış hissiyatı yaratıyor, tek başına bir kent olsa pek şaşılmazdı. Burada ki yerleşim bölgeleri genellikle üzerinde bulundukları tepelerin isimleri ile anılıyor. Eğer bu tarz yerlerde yürümeye seven biri değilseniz görecek çok fazla bir şey bulunmuyor.

Pest Bölgesi

Şehir Merkezi (Belvaros)

Şehir Merkezi (Belvaros)

Pest’in tarihi merkezi Belvaros’un anlamı “şehir merkezi” ve Danube’ye batısından bağlanıyor. V. Bölge’yi ouşturan Pest içeriseinde bir çok tarihi binalar yer almaktadır. Bunlara ek olarak da şehirde çok fazla sayıda lüks oteller ve tüm Macaristan da çok meşhur olan alışveriş cadddeleri bulunuyor.

Leopold Kasabası (Lipotvaros)

Leopold Kasabası (Lipotvaros)

V. Bölgenin devamı niteliğinde olan kasaba Belvaros’un kuzeyinde bulunuyor ve Lipotvaros’u Pest merkezinin bir kısmı haline getiriyor. Burası 18.yy’ın sonlarında gelişmeye başlamış ve çevre hızlı bir şekilde bu değişime ayak uydurarak Pest’in iş ve devlet yönetimi merkezi haline gelmiş. Parlamento ve bir çok bakanlık binaları, adliyeler ve eski borsa binası burada bulunuyor. Savaştan öncede burası burjuvaların yaşadığı yer olarak biliniyordu.

Theresa Kasabası (Terézváros)

Theresa Kasabası (Terézváros)

VI. Bölgede bulunan Terezvaros’un karakteritikleri Andrassy ut ile ortaya çıkıyor. Kahramanlar meydanından (Heroe’s Square), Oktogon ve aşağıda bulunan şehir merkezine doğru uzanan devasa bir bulvar. Bu dev cadde zerafet ile anılan ismini taşımayı çok iyi başarıyor e şehirde ki “en iyi adres” olarak bilinmesinin sebebi de bunun kanıtı.

Özellikle üst kısımları artık UNESCO Dünya Mirasları listesine girdikten sonar iyice önem kazanmaya başladı. Şehrin Terezvaros ile kesişen bi bölgesi bulunuyor ve burada da Oktogon en büyük meydan olarak göze çarpıyor. Nagymezo utca tarafında bulunan bölge ise şehrin küçük tiyatro bölgesi olarak biliniyor.

Elizabeth Kasabası (Erzsébetváros)

Elizabeth Kasabası (Erzsébetváros)

Burası VII. Bölge oluyor. Terezvaros’un güneydoğusunda bulunan Erzsebetvaros, Pest’in tarihi Yahudi semti olarak biliniyor. 1944-1945 arasındaki Alman işgalinde bu bölge bir getto olarak Yahudilerin yaşam yerini oluşturuyordu. Günümüzde de halen Budapeşte’nin Yahudilerinin yaşadığı bölgedir. Savaş nedeniyle çok ağır yaralar almış olsa da son dönemlerde yapılan iyileştirmeler neticesinde düzgün bir görünüm kazandı ve ilerisi için yatırım yapılabilecek bir bölge haline geldi.

Joseph Kasabası (Józsefváros)

Joseph Kasabası (Józsefváros)

VIII. bölge’nin en geniş Pest semtlerinden biri. Jozsefvaros, Erzsebetvaros’un güneydoğusunda bulunuyor. Pest’de çok fazla tercih edilmeyen bir bölge olarak ün yapmış ancak içerisinde zamanınızı ve enerjinizi harcamaya değecek bazı yerler bulunuyor. Düzelmek için çok çaba sarfeden bir şehir o yüzden destek olmak gerek.

Óbuda Bölgesi

Óbuda

Obuda III. Bölge’yi oluşturuyor ve Danube’ye oldukça uzun bir kıyısı olmasına rağmen günümüzde çoğunlukla yerleşim bölgesi olarak kullanılıyor. Eski rejimin etkisi altındayken genelde çalışanlar için bir tatil yeri olarak kullanılmaktaydı. Tesislerin çoğu özelleştirildi ve çok sayıda otel bulmak mümkün. Pest’e gitmek isteyenler için ulaşım sıkıntılı olabilir o yüzden burada kalmanızı tavsiye etmeyiz. Antik Roma kalıntıları olan Aquincum ve harika şekilde korunmuş ana şehir meydanı Obuda’nın en meşhur ve ziyaret edilebilecek yerleri arasında bulunuyor.

Meşhur termal kaplıcalarına gitmek şart ve klasik müzik etkinlikleri çok etkileyici. Son modayı takip eden gençlerle birlikte gece hayatına akabilir yada sadece şehrin büyüleyici atmosferinde dolaşabilirsiniz.

1 YORUM

  1. İlk kez Budapeşte’nin bölümlerini ve bölgelerini anlatan bu kadar derli toplu bir yazı okudum. İyi ki yazmışsınız Kemal Bey, teşekkürler.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here