Budapeşte Amerikan Konsolosluk Binası, Budapeşte’deki ilginç binalardan biri. 1900’de yapılan ve 1935’ten beri de Amerikalı diplomatlara ev sahipliği yapan bina, Szabadság Tér’de yer alıyor.

Mimar Aladar Karman ve Gyula Ullman tarafından tasarlandığı dönemde Macar Ticaret Odası olarak kullanılan yapı, kentin Peşte yakasında.

budapeste amerikan konsolosluk binası

Konsolosluk Binası’nda, 1956 ile 1971 arasında Kardinal József Mindszenty yaşamış. Şu anki büyükelçilik ofisinde yaşamını sürdüren kardinal, Macar ayaklanması sırasında mültecileri evine kabul etmiş. Bina, 1946’da Amerika tarafından, Macar hükumetinden satın alınmış.

Konsolosluğun arka sokağına bakan bina ise Posta Merkezi. Art Nouveau tarzında yapılan binanın mimarı ise o dönemin en önemli mimarlarından Ödön Lechner. Cephesi çiçek ve arı motifleriyle bezeli.

Adres: Szabadság tér 12, H-1054, Budapest
https://hungary.usembassy.gov

Amerikan Konsolosluk Binası, Zincir Köprü’den yürüme mesafesiyle bir kilometre. Vigyázó Ferenc u. ve Nádor u. yönünde devam ettiğinizde Szabadsag Ter’e ulaşacaksınız. M3 No’lu (mavi) metro hattının Arany Janos Utka durağında indiğinizde ise yaklaşık beş dakika yürümeniz yeterli. Arany János u.’dan Sas u.’ya dönüp, ilerlediğinizde Podmaniczky Frigyes tér yönünde sola döndüğünüzde zaten göreceksiniz.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here