Avrupa Birliğine katılmasının ardından geçen yıllarda Macaristan‘ın başkenti Budapeşte hiç beklenmedik şekilde hızlı bir büyümeye girdi ve alışveriş konusunda bir çok yeni dükkan ve AVM’ler şehrin her tarafında açılmaya başladı.

Hem bütçe dostu olsun hem de alışveriş konusunda harika bir şehir olsun istiyorsanız Budapeşte kesinlikle sizin şehriniz. Şehrin güzelliği, tarihi ve kültürü Avrupa’nın tüm büyük şehirlerine çok rahatlıkla rakip olabilecek seviyede ve dahası da Budapeşte onlardan çok daha uygun fiyatlara sahip!

Budapeşte Alışveriş

Budapeşte Alışveriş Yerleri

Vaci Utca, Budapeşte’nin en büyük yayalara ayrılmış caddesi ve tüm turistleri burada görebilirsiniz. Sadece yayalara açık olan cadde Vörösmarty Meydanı‘ndan Peşte’de ki Central Market Hall’a kadar devam ediyor. Budapeşte’nin en bilinen alışveriş caddesi Vaci utca, başka bir isimle söylemek gerekirse “shopping street”. Vaci utca bulvarı ise butikler ve el yapımı deri eldivenler, Halas dantelleri ve Herend porselenleri satan dükkanlarla dolu.

Andrassy utca, Budapeşte’nin Şanzelizesi ve kaliteli mağazaların da çevresinde bulunduğu Peste tarafında bulunuyor. Şehrin yerlilerinin çoğu vitrinleri gezerken bir kısmı da Andrassy Ut.’da lüks markaları tercih ediyor.

Yerel sanat eserleri olan seramik, tahta oyuncak, kutu ve oyuncak bebekler buranın en meşhur ürünleri. Herend yada Zsolnay porselenler ise geleneksel hediyelik eşyalar için en iyi seçim olacaktır. Gurmeler listelerine kaz ciğerini ekleyebilir, tabiki etik olarak uygun buluyorlarsa.

Budapeşte Alışveriş Rehberi

Sıkı pazarlıkçıları gitmesi gereken yerler arasında Central Market Hall yada bir çok antika ürünlerin, el yapımı eserlerin bulunduğu çeşit çeşit bit pazarlarına gitmeleri gerekiyor. Taze ve yerel ürünlerin satıldığı Central Market Hall ise Gustave Eiffel tarafından tasarımı yapılmış ilgi çekici bir mekan.

Pahalı antikacılar ve galeriler Falk Miksa utca bölgesinde, neo-gotik parlemento ve Macaristanın bir numaralı tasarım devi Katti Zoob’un hemen yanında bulunuyor. Antikalar için ise Falk Miksa Utca baştan çıkarıcı ve atmosferik dükkan ve galerileriyle müşterilerini bekliyor.

Budapeşte'de Alışveriş

Aklınıza gelebilecek her şeyi bulabileceğiniz doğu Avrupa’nın en büyük bit pazarı ise Ecseri Piac meraklılarının kaçırmaması gereken bir yer.

Taze sebze ve paprika, foie gras ve salam gibi yiyecekler ile Macaristan’ın en lezzetli şaraplarının olduğu Bortarsasag’ı da unutmayın.

Budapeşte'de Alışveriş

İthal tekstil ve elektronik ürünlerinin fiyatları Macaristan’da gereğinden biraz daha pahalı gözüküyor. Ancak diğer taraftan, Macar şarabı için harcayacağınız paraya değerse de önceliklerinizi baştan belirlemeniz sizin için faydalı olacaktır.

Budapeşte’ye kim giderse gitsin mutlaka yapması gereken bazı şeyler vardır; mutlaka termal kaplıcalara girmelisiniz, Danube’de bir tekne turuna çıkmalısınız, çok ama çok fazla goulash yemeli, muhteşem New York Café’de bir şeyler içmeli ve harika Buda tepelerinde yürüyüşe çıkmalısınız.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here