Londra Westminster’da bulunan Buckingham Sarayı, Avrupa’nın en fazla turist çeken destinasyonlarından biri olmaya devam ediyor.

Yazları, ağustos ayından eylül ayına kadar süren, Tören Odaları Yaz Açılışı adı verilen ve Kraliçe tarafından kabul edilen elbise, mücevher gibi hediyelerin ve fotoğrafların ziyaretçilere sunulduğu bir sergi düzenleniyor.

Buckingham Sarayı, Londra

Bu sergide sanat dünyasının en üst noktalarında bulunan Rembrant, Vermeer, Poussin, Claude, Canaletto ve Rubens gibi sanatçıların çalışmalarını görmek mümkün. Ayrıca heykel bölümünde Chantrey ve Canova gibi sanatçıların Sevres porseleninden yapılmış eserleri de bulunuyor.

Tabii tüm bunları gezerken içeride bulunan sayısız İngiliz ve Fransız yapımı mobilyaları görünce hayran kalacağınıza emin olabilirsiniz.

Buckingham Sarayı, Londra

Bu bahçe Kraliyet ailesine ait hem özel hem de halka açık birçok önemli olaya tanıklık etmiş. Kraliyetin ahırlarında bulunan ve seremonilerde kullanılan at arabaları da yılın belli zamanlarında ziyaretçilere açılıyor.

Saray muhafızları da turistlerin ilgi odağı olmaktan kaçamamış, sarayın en büyük ikonlarından biri olmuş. Birçok insan muhafızlarla fotoğraf çektirmek için sıraya giriyor.

Buckingham Sarayı, Londra

Muhafızlar İskoç, Galler, İrlanda, Coldstream ve Grenadier olarak farklı farklı sınıflara ayrılmış. Ancak genel olarak bakıldığında Kraliçenin Muhafızları Buckhingham Sarayı muhafızları ve St. James Sarayı Müfrezesi olmak üzere ikiye ayrılıyor.

Bu saydıklarımız Londra ziyaretinizde asla kaçırılmaması gereken önerilerden biri. Victoria, Hyde Park ve Green Park tren istasyonlarından rahatlıkla ulaşılabilen saraya, 11, 211, C10 ya da C1 No’lu otobüsleri kullanarak da gelmek mümkün.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here