Brüksel denince akla ilk çikolata, waffle, bira, midye-patates ve Avrupa Birliği gelse de, tarihe meydan okuyan taş sokakları, Ortaçağ’dan izler taşıyan mimari ve sanatsal zenginliği, dik çatılı şirin evleri, yüzlerce çeşit birası, dantelleri, nefis kanalları ile Avrupa’nın sürprizlerle dolu şehirlerinden birisi.

Belçika‘nın başkenti Brüksel, sadece “Avrupa’nın bürokratik şehri” tabirinden ibaret değil. Dışarıdan biraz mesafeli görünse de, canlılık ve çeşitlilik açısından bir Paris veya Barcelona olmasa da, biraz zaman geçirdiğinizde kendi havalı karakteriyle sizi şaşırtmayı başaran bir kent.

Brüksel Gezi Rehberi

Yalnız Belçika’nın değil ve Avrupa’nın da başkenti olan bu güzel kent, zarif dekoratif süslemelerin kullanıldığı Art Nouveau akımının en güzel eserlerine ev sahipliği yapan meydanları, Place du Grand Sablon’u çevreleyen tarihi binaları, lüks mağazaları ve antikacı dükkânları, kiliseleri ve kültürel yaşamıyla her bakımdan Avrupa Kıtası’nın kavşak noktası.

Avrupa’nın Merkezi: Brüksel

İlk yerleşimin yedinci yüzyıla dek uzandığı Brüksel, bin üç yüzlü yılların başında Brabant Dükü II. John’ın kente ayrıcalık tanımasıyla, Brabant düklerinin merkezi haline gelmiş. On altıncı yüzyıla kadar ülkeyi buradan yöneten Bourgogne prenslerinin ardından 1556’da İspanya Hollandası’nın yönetim merkezi olan Brüksel, 1794’te ise Fransız devrim güçlerinin hâkimiyetinde kalmış.

1815’te La Haye ile birlikte Birleşik Hollanda Krallığı’nın iki başkentinden biri olan Brüksel, 1830 Belçika Devrimi’nin sonrasında kurulan Bağımsız Belçika Krallığı’na da başkentlik yapmış. Birinci ve İkinci Dünya Savaşları’nın ardından ise Brüksel, Avrupa Birliği ve NATO’nun merkezindeki konumuyla “Avrupa Başkenti” unvanı kazanarak dünya çapında ekonomik ve politik önemini arttırmış bir kent olarak halen önemini korumaya devam ediyor.

Belçika nüfusunun % 10’unu barındıran ve sadece yarısı gerçek anlamda Belçikalılardan olan Brüksel, İtalyan, Fransız, Faslı, İspanyol, Türk vatandaşlarının yaşadığı, karma kültüre sahip bir kent.

Brüksel Gezi Rehberi

Brüksel şehir merkezi, Aşağı ve Yukarı Kent olmak üzere ikiye ayrılmış. Gelişmiş toplu taşıma sistemi sayesinde, oldukça uygun bir bütçe ayırarak şehri kolaylıkla gezmeyi mümkün kılıyor. Görkemli Grand Place’ın çevresinde toplanan Aşağı Kent, geniş kaldırım taşlarıyla döşeli dar ve tarih kokan sokaklarıyla Ortaçağ havasını anımsatıyor. Şık lonca evleriyle güzel bir meydan olan Grand Place, Brüksel’in hayran bırakan cazibe merkezlerinden birisi. Meydanın etrafında sıralanan çikolatacılar, ünlü restoranlar ve göz alıcı mimari yapılar etkileyici. Mart ve Ekim ayları arasında, her gün meydanda konserler düzenleniyor, akşamları da ışık ve ses gösterileri eşliğinde çiçek pazarı kuruluyor.

Brussels-Capital, Flaman ve Wallonia Bölgeleri olmak üzere üç federal bölgeden oluşan, Federal Belçika Devleti’nin ve Brüksel-Başkent Bölgesi’nin (Brussels-Capital) başkenti olan Bürüksel, coğrafya olarak da ülkenin de tam kalbinde yer alıyor. Fransız ve Flaman toplumlarına ev sahipliği yapan ve on dokuz belediyeden meydana gelen Brüksel Avrupa’nın da başkenti olarak nitelendiriliyor.

Brüksel’in Avrupa Birliği veya Avrupa başkenti olarak gösterilmesinin başlıca sebepleri ise, Kuzey Atlantik İttifakı Merkez Karargâhı (NATO) ile Avrupa Birliği’nin en önemli üç ana kurumuna ev sahipliği yapıyor oluşu. Avrupa Komisyonu, Avrupa Birliği Bakanlar Konseyi ve Avrupa Parlamentosunun resmi organları olmak üzere Avrupa Birliği’nin en temel organlarının bulunduğu Brüksel’de, bunlara bağlı yüzlerce kuruluş da yer alıyor.

Kozmopolit ve dinamik kültüre sahip olan Brüksel, tarihi dokuları, doğal güzellikleri, devasa anıtları, heybetli Ortaçağ yapıları, samimi kafe ve meyhaneleriyle kendine has özelliklere sahip Avrupa’nın sayılı kentlerinden.

Grand Place Brüksel Gezi Rehberi
Grand Place, Brüksel

Brüksel Gezilecek Yerler

Charleroi ve Willebroek Kanalları’nın kesiştiği noktada yer alan Brüksel, on dördüncü yüzyıl tarihli sur kalıntıları, gotik mimari stile sahip Belediye Sarayı, Grand Place, Botanik Bahçesi, Tarih Müzesi ve Kraliyet Evi’nin yer aldığı Aşağı Kent Bölgesi ile Brabant kontlarının ilk yerleştikleri bölge olan Yukarı Kent Bölgesi olmak üzere iki bölgeye ayrılıyor.

Yukarı Kent Bölgesi’nde ise, Kraliyet Sarayı, Meçhul Asker Anıtı, gotik bir yapı olan St. Michael et Gudule Kilisesi, Kraliyet Kütüphanesi, Modern Sanatlar ve Kraliyet Müzeleri, 19. yüzyıldan kalma yapılarıyla Kraliyet Caddesi ile Adliye Sarayı ve Parlamento Binası gibi Avrupa Birliği merkezleri yer alıyor.

Silahlı Kuvvetler Müzesi, Kraliyet Sanat ve Tarih Müzeleri ve Brüksel Üniversitesi’nin yer aldığı Rue de la Loi ile Lepold Bölgeleri, daha çok yirminci yüzyılda kentin doğuya doğru büyüyen kısmını oluşturuyor. Bu bölge ayrıca, Belçika Devrimi’nin 50. Yılı adına açılan park ile Palais du Cinquantenaire’ye ev sahipliği yapıyor.  Dış Brüksel olarak adlandırılan kesimde ise Soignes Ormanları, Tervuren Parkı, Kongo Müzesi yer alıyor.

1. Grand Place

Grand Place

Şehrin simgesi olan ve devasa büyüklüğe sahip Grande Palace, 17. yüzyıla ait barok tarzı dış mimarisine sahip dünyanın en güzel meydanlarından biri. 15. yüzyıldan kalma muazzam bir belediye binasının ve birbirinden güzel kafelerin yer aldığı meydanda, Belçika kraliyet ailesinin resmi yaşam yeri olan Brüksel Sarayı da bulunuyor. Ancak aile oldukça büyük bir Neoklasik yapı olan sarayda kalmak yerine Brüksel dışında yer alan Laeken Kraliyet Kalesi’nde yaşıyor.

2. Güzel Sanatlar Müzesi

Güzel Sanatlar Müzesi Brüksel Gezi Rehberi

İçerisinde birçok farklı müzeyi barındıran Kraliyet Güzel Sanatlar Müzeleri, bir müzeler topluluğu olarak Brüksel’in ziyaret edilmesi gereken yerlerinin başında geliyor. 19. yüzyıldan günümüze kadar olan eserlerin yer aldığı Modern Sanat Müzesi, 15. yüzyıl ile 18. yüzyıl arasında yapılmış olan resim ve heykellere ev sahipliği yapan Antik Sanat Müzesi gibi bölümleri bulunan topluluk kentin en değerli müzesi.

3. Atomium

Avrupa’nın Merkezi: Brüksel

Brüksel’in bir diğer simgesi olan Atomium, çelikten yapılmış bir demir kristali hücresinin 165 milyar kat büyütülmüş hali. 1958 yılında Dünya Fuarı için inşa edilen yapı demir kristali 18 metre çapında 9 bölümden oluşuyor. Atomium içerisine girerek retro tasarımını görebilir ve üst katına çıkıp panoramik kafesinde soluklanabilirsiniz.

4. St. Michel Et Ste-Gudule Katedrali

Brüksel Gezi Rehberi St. Michel Et Ste Gudule Katedrali

St. Michel et Ste-Gudule Katedrali renkli camlara sahip muhteşem bir Gotik yapı. 13 ila 15’inci yüzyıllar arasında yapılan ve halen kraliyet düğünlerinde kullanılan katedral, içerisinde değerli eşyaların görülebileceği küçük bir müzeyi de barındırıyor.

5. Müzik Enstrümanları Müzesi

Brüksel Gezi Rehberi Müzik Enstrümanlari Müzesi

Brüksel Müzik Enstrümanları Müzesi, müzik tarihine yolculuk için keyifli bir rota. 19’uncu yüzyıla ait demir ve camdan inşa edilmiş Müzik Enstrümanları Müzesi’nde 9 binden fazla müzik aleti sergileniyor. 16. yüzyıldan kalma müzik enstrümanları ve özel koleksiyon parçalarının bulunduğu müze, dünyanın en iyi müzikal aletlerinin büyük bir koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Akordeonlar, gaydalar ve piyanoların oluşturduğu bu harika koleksiyonu gördükten sonra, binanın çatısındaki muazzam Brüksel manzarasına sahip kafede dinlenmeden ayrılmayın.

6. Horta Müzesi

Brüksel Gezi Rehberi Horta Müzesi

Centre Belge de la Bande Dessinee olarak bilinen Çizgi Roman Müzesi, Belçika’nın Gaudi’si sayılan, Art Nouveau’nun babası Victor Horta’nın yaptığı bir binada bulunuyor. Yeni sanat akımının öncülerinden olan Victor Horta adına yapılan Horta Müzesi, ziyaretçilerini 19’uncu yüzyıla doğru bir zaman yolculuğuna çıkarıyor. İç mimarisinden kapı kollarına, koltuk başlıklarına kadar olağanüstü detaylara sahip bir çalışmanın ürünü olan tasarımın tam göbeğine düşmeye hazır olun!

7. David ve Alice van Buuren Müzesi

David ve Alice van Buuren Müzesi Brüksel Gezi Rehberi

David ve Alice van Buuren Müzesi, yine özel mülk halindeyken müzeye dönüştürülen bir başka yapı. Koleksiyonu içerisinde, birçok mobilya ve resim çalışmalarının bulunduğu müze, romantik bahçeleriyle de göz dolduruyor.

8. Manneken Pis (İşeyen Çocuk Heykeli) 

Brüksel Gezi Rehberi Manneken Pis

Brüksel’in en meşhur simgesi olan, ufak bronzdan yapılmış çiş yapan çıplak bir çocuk heykeli olan Manneken Pis, yani işeyen çocuk heykeli, hemen hemen hepimizin bildiği dünya çapında üne sahip bir yapı. Normalde bir çeşme olan heykel bazı özel günlerde kıyafetlerle süsleniyor.

9. Berlaymont (Avrupa Birliği Hükumet Binası)

Berlaymont, Brüksel Gezi Rehberi

Brüksel, Avrupa Komisyonu ve Konseyi’nin resmi makamı olarak seçildikten sonra, tüm Avrupa birliği kuruluşlarının burada bulunmasından dolayı Avrupa Birliğinin Merkezi olarak da biliniyor. 1960’larda yapılan dev Avrupa hükumet binası ve göz alıcı bir tasarıma sahip olan Berlaymont da burada Brüksel’de yer alıyor.

10. Belçika Kraliyet Askeri Tarih Müzesi

Belçika Kraliyet Askeri Tarih Müzesi Brüksel Rehberi

İkinci Dünya Savaşı’ndan kalan savaş uçakları, tank, silah ve savaş malzemelerinin sergilendiği Belçika Kraliyet Askeri Tarih Müzesi, savaş dönemi hatıralarına tanık olmak için ziyaret edilmeli.

Bunca yer gezdikten sonra, kent merkezini keşfetmek isterseniz, Grande Place’deki bir kafede dinlendikten sonra Rue Antoine Dansaert’e doğru yürüyüp 1990’lardan bu yana Brüksel’in en trend butiklerinin ve en kaliteli dükkanlarının bulunduğu bu caddeyi gezmek.

Brüksel, tiyatro, dans, bale, edebiyat, folklor, müzik, konser, sinema ve uluslararası konferanslarıyla her daim dinamik; Fransız ve Flaman kültürlerinin kaynaşmasına eklenen meraklı turistleriyle de kozmopolit ve kendine has dokuya sahip bir kent.

Yerel mimar ve tasarımcıların rehberliğindeki üç saatlik turlara katılarak gezip detaylı bilgi alabileceğiniz Brüksel’de St. Catherine ve Notre Dame du Sablon Kiliseleri ile St. Michel Katedrali görülmesi gereken yapılar arasında yer alıyor.

Brüksel Alışveriş

Alışveriş severlerin önemli adreslerinde biri olan Brüksel’de, binlerce alışveriş mekânının bulunduğu 139’a yakın alışveriş merkezi kent merkezinde yer alıyor. Yerel ve uluslararası markalara ait ürünlerin ve özel tasarımlı elbiselerin satıldığı dükkanlarla dolup taşan Rue Antonie Dansaert, avangard butiklerin ve Armani’den Gucci’ye birçok uluslararası markanın bir arada bulunduğu bir cadde. Yakınlarda bulunan Rue Neuve ve Royal St. Hubert Galerileri de gezilebilecek yerler arasında. Tüm bu dükkânları gezerken arada bir kafeye oturup dinlenilebilirsiniz.

Brüksel Gezi Rehberi Alışveriş

Belçika’nın yerel hediyelikleri ise Belçika çikolatası ve dantelası, bira ve komik resimli çizgi romanlar. Bunların hepsini alışveriş malzemeleri satan dükkânlarda bulmanız mümkün. Özellikle Grand Palace çevresindeki çikolata dükkânları oldukça popüler. Dantela ise turistlerin en çok satın aldığı bir Belçika hatırası.

Farklı kültürlere sahip olmak demek, tarz ve mutfak konusunda çok geniş bir yelpazeye sahip olmak demek. Grand Place’ın dar sokaklarında bunlara rastlamak çok kolay. Dünyanın en güzel meydanlarından biri olan Grand Place’ın restoranlarından butiklerine, kısaca her noktasına yürüyerek ulaşmak çok kolay. Ve elbette Brüksel’in dünyaca meşhur çikolata ve birası, gecenin bir yarısı dışarı çıkıp bulacağınız herhangi bir kafe ya da barda sizleri mutlu edebilecek kadar güzel.

Yeme ve İçme

Gurmelere ve alışveriş severlere hitap eden Brüksel’in en önemli alışveriş noktalarından olan Avenue Louise ve Rue De Chartreux’de birbirinden lüks mağaza ve butikler sıralanıyor. Şehir, Art Nouveau mekânları, etkileyici mimari yapıları, iştah arttıran Michelin yıldızlı restoranlarının yanı sıra tarz sahibi kafe ve restoranlarıyla hiç de küçümsenmeyecek bir çekiciliğe sahip. 1968’den bu yana geleneksel Brüksel lezzetlerini sunan Au Vieux St. Martin ile zarif dekorasyonuyla leziz yemek ikramlarının yapıldığı Brasserie de Bruxelle’i rotanıza ekleyin.

Brüksel Yeme İçme

Brüksel’in sofistike restoranlarında sunulan klasik Fransız mutfağı şehre birçok ödül kazandırmışsa da artık genç nesil şefler farklı çeşit tatlara da mutfaklarında yer vererek, daha geniş bir menü yelpazesine sahip olmaya başlamışlar. Öncekilerin yükselttiği çıtaya ulaşmak için sürekli kendilerini geliştirmeye çalışan şefler genellikle aynı doğrultuda ve ne yazık ki, daha da pahalı oluyorlar. Tüm bunların anlamı da şu oluyor ki, Belçika başkentine gittiğinizde, ödediğiniz bedelin karşılığını fazlasıyla lezzetli bir şekilde alıyorsunuz! Bir kafede güne başlayın, ardından midyelerin tadına bakın ve akşam yemeğinde kendine enfes bir ziyafet çekin.

Brüksel sporseverlere de güzel alternatifler sunan bir şehir: Grand Palace yakınlarında bulunan March aux Poissions’da buz pateni; Royal Amicable Golf Club’ta golf; Parc de Bruxelles ve Parc de Cinquantenaire’de koşu; halka açık havuzlarda yüzme ve bisiklet turları seçeneklerine sahipsiniz.

Gece hayatı ve eğlence denince, şehirde pek çok pub, gece şovlarının düzenlendiği diskolar, bar ve meyhaneler, kafeler ve bira kulüpleri gibi eğlence mekânları, sabahın erken saatlerine kadar açık kalıyor.

Turlar & Günlük Geziler

Belçika başkentine yapılan bir yolculuk hemen yanı başında bulunan bir diğer iki güzel şehir olan Brugge ve Antwerp’i görmeden bitmiş sayılmaz. Muazzam mimarileriyle tanınan bu kentlere Brüksel’den ulaşım çok kolay. Brüksel’e kadar gelmişken, dünya mirası olan kanallarıyla Brugge ve muhteşem Grote Markt Meydanı’yla Antwerp’i görmemek çok yazık olur. Brugge’ün ağız sulandıran çikolatalarının da, şehrin hemen hemen her yerinde bulunduğunu da hatırlatalım.

Brüksel Konaklama

Brüksel’de bulunan otellerin çoğu kent merkezine ve gezilecek yerlere yakın mesafede yer alıyor.  Novotel Brussels Centre, The Dominican, Hotel Amigo, Metropole Hotel, Steigenberger Wiltcher’s, Novotel Brussels Grand Place, Sofitel Brussels Europe, The Hotel Brussels, Brussels Marriott Hotel Grand Place, Sofitel Brussels Le Louise gibi lüks otellerin dışında Hostel Louise, Hotel Motel One Brussels, Hotel Galia, Hotel Résidence Brussels South ve Condo Gardens Brussels Aparthotel gibi uygun fiyatlı oteller de bulunuyor.

Orta karar bir konaklama düşünürseniz, Brussels Welcome Hotel, Hotel Residence Europa, Hotel Argus, NH Hotel Atlanta, Hotel Saint Nicolas, Park Inn by Radisson Brussels Midi, Aloft Brussels Schuman Hotel’i tercih edebilirsiniz.

Brüksel’e Nasıl Gidilir

Brüksel Nasıl Gidilir

İstanbul-Brüksel arasında, Türk Hava Yolları ve Pagasus Havayolları’nın yaklaşık üç buçuk saatlik bir uçuşla haftanın yedi günü düzenlenen direkt uçuş seferleri bulunuyor.

Türk Hava Yolları ile İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan kalkan uçaklar şehir merkezine 16 km mesafede yer alan Brüksel Havalimanı’na iniyor. Brüksel Havaalanından kente taksi, tren veya ile ulaşım mümkün. Gelen yolcu çıkış kapısında bekleyen ve 24 saat hizmet veren taksilerle 25 dakikada şehir merkezinde olabilirsiniz. Express trenler ise şehir merkezine, kuzey yönüne ve Midi İstasyonu’na hareket ediyor. Yolculuk süresi ise yaklaşık 30 dakika. Brüksel Havalimanı’ndaki otobüs, özel otobüs ve airport express otobüsleri, geliş katının altındaki Level 0’dan hareket ediyor.

Pegasus Havayolları ile İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan kalkan uçaklar şehir merkezine 60 km mesafede yer alan Brüksel Charleroi Havalimanı’na iniyor. Brüksel Charleroi Havaalanı’ndan taksiyle veya yarım saatte bir hareket eden shuttle servisleriyle kent merkezine ulaşabilirsiniz.

Şehir içi ulaşım

Toplu taşıma altyapısı gayet iyi olan Brüksel’e geldiğinizde, metro, tren, otobüs ve tramvay seçeneklerinden herhangi birini tercih edebilirsiniz. Brüksel gezilecek yerlerin hemen hemen hepsi ve tüm tarihi bölgeler ufak bir merkezde ve her yer yürüme mesafesinde yer alıyor. Dört metro ve iki tramvay hattının bulunduğu Brüksel metro ağı, kent merkezindeki önemli noktalara ulaşmanın en kolay ve hızlı yollarından biri.

Brüksel’e ne zaman gidilir?

Kuzey Avrupa iklimi özelliklerinin görüldüğü Brüksel’de, kış sıcaklıkları iki ila beş derece arasında değişiyor. İlkbaharın yağmurlu geçtiği kentin yaz ayları ise yirmi iki derece civarında, yani ılık yaşanıyor. Brüksel’de kış döneminde hava sıcaklığı 5 derece civarında seyretmektedir. Brüksel seyahati için en uygun zaman, gökyüzünün açık ve hava sıcaklığının ılık olduğu Nisan ve Mayıs ayları. Ancak bu ayların turistler tarafından oldukça tercih edildiğini de hatırlatalım.

Hem coğrafik hem politik bakımdan Avrupa’nın kalbi olan Brüksel, Avrupa Birliği’nin merkezi olarak küçük boyutlarına rağmen dev bir şehir olmayı başarıyor.

3 YORUMLAR

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here