Avrupa’nın en küçük, en romantik şehri yarışması için oldukça iddialı bir şehir olan Brugge’de büyülü atmosfer hiç bitmiyor. Taş evler, kıvrımlı kanallar, muhteşem meydanlar, dar arnavut kaldırım sokaklar… Ama en etkileyici tarafı ise sürekli olarak Belçika‘nın bu şehrini dolduran yüzbinlerce turiste hiç bıkmadan güleryüz ve sıcakkanlı davranışlar gösteren yerel halkı.

İşin tabiki ekonomik boyutu su götürmez bir gerçek olsa dahi Brugge’ün insanları yaptıkları işleri çok seviyorlar ve başka insanlar tarafından bunların takdir görmesi, beğenilmesi ve unutulmaması onlar için başlı başına bir gurur ve mutluluk kaynağı.

Brugge Yapılacak Şeyler

1. Bot turları

Brugge Yapılacak Şeyler

Brugge’e gelip bot turuna çıkmak tartışmasız şehri görmek isteyen biri için en iyi yöntem. Kanallar tarihi şehir merkezini çok farklı bir perspektiften yansıtıyor ve eğer akşam turu satın alırsanız en romantik (ve en ucuz) haliyle Brugge’e tanıklık edebilirsiniz. Hemen hemen her yerde bulabileceğiniz bot turları yaklaşık 30 dakika kadar sürüyor.

2. Fayton turları

Brugge Yapılacaklar

Mademki Avrupa’nın en güzel ortaçağ şehrini geziyorsunuz, neden o dönemlerdeki gibi yapmayasınız değil mi? Taş kaldırımlarda yankılanan at arabasının sesi yüzyıllardır devam eden bir gelenek ve bu tur sayesinde iyice o döneme yaklaşabilirsiniz. Brugge yapılacak şeyler arasında olan fayton turu, Markt Meydanı’ndan kalkıyor ve en fazla 30 dakika sürüyor.

3. Yürüyüş turları

Brugge Yapılacak Şeyler Yürüyüş Turları

Tüm yıl boyunca haftada birkaç kere ve Temmuz-Ağustos aylarında ise her gün 2 saatlik rehberli yürüyüş turları yapılıyor. Saat 16:00 da turist ofisinin önünden başlayan tur şehrin tarihini daha iyi anlamanıza olanak sağlamanın yanında genellikle şehrin en güzel barlarından birinde sonlanıyor.

4. Dünya Savaşı Alanları

Brugge Yapılacak Şeyler 1. Dünya Savaşı Alanları

Savaş alanı turları Brugge’den biraz uzaklaşmak isteyenler için bir alternatif sunuyor. Quasimodo Tur şirketi Paschendale, Ypres ve diğer önemli bölgelere Şubat-Aralık ayları arasında günlük geziler düzenliyor.

5. Zeebrugge

Brugge Yapılacak Şeyler Zeebrugge

Şehrin sadece 12 km batısında bulunan ve bir deniz kenarı tatil merkezi olan Zeebrugge’ye tren ya da otobüs ile kolayca ulaşılabiliyor. Burada yapılacak şeyler arasında bulunan deniz temalı bir park ve Rus denizaltısı ziyaretçilere tüm gün boyunca açık.

6. Bisiklet turu

Brugge Yapılacak Şeyler Bisiklet

Dümdüz bir ülke olmasından dolayı Belçika’da bisiklet kullanmak tam bir keyif! Bu basit ve ucuz taşıtın neden burada bu kadar popüler olduğunu anlamak hiç de zor değil. Şehir içinde yapılacak bir bisiklet turu çok eğlenceli ve kolay ama eğer daha fazla şehir dışına doğaya karışmak isterseniz de bolca bisiklet rotaları bulunuyor. Bisiklet kiraladığınız yerlerde gidebileceğiniz rotalar ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

7. Yürüyüşe çıkmak

Brugge Yapılacak Şeyler Yürüyüşe Çıkmak

Eğer şehir içinde gezmek sizi biraz sıktıysa yürüyüşe çıkabileceğiniz birçok alternatif rotalar da var. Turist info bölgesinden alacağınız haritalarda şehir dışında yürüyebileceğiniz rotaları bulabilirsiniz. Özellikle bu bölgede yürüyüş yapmak hem vücut hem de zihin sağlığı açısından tavsiye ediliyor.

8. Su sporları

Brugge Yapılacak Şeyler Su Sporları

Belçika’nın deniz ve kanallar ile olan sıkı ilişkisi yıllar boyunca ticari boyutta çok büyük bir değer olmuştur ancak özellikle son zamanlarda eğlence amaçlı su sporlarına ağırlık vermeleri de çok iyi bir seçim olmuş. Kanodan Jet Skiye, yat turlarından birçok su tabanlı aktivitelere olanak sağlanıyor.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here