Kuzeyin Venedik’i olarak adlandırılan Brugge, en fotojenik su kanallarına, masalsı mimarisine sahip olmasıyla beraber Avrupa’nın en sevimli şehirlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Belçika‘nın güzel şehri Brugge, Batı Flandre bölgesinin başkenti ve gurur kaynağı. Ortaçağ Gotik mimarisi burayı asıl çeken özellik olmakla birlikte Romanesk yapılar, Rönesans döneminden barok, rococo dokunuşları, neo-gotik eserler ve az bir miktar da Yeni Sanat ve Art Deco örnekleri de bulunuyor. Ancak Brugge’ün en önde gelen eserleri Gotik olanlar. Sayıca sanki sonsuz gibi gözüküyorlar ve tüm şehri sanki bir animasyondaymışsınız gibi hissettiriyor.

Brugge Gezilecek Yerler

Peki, bu Gotik mimariyi neye borçlu bu şehir? 15. yüzyıldaki bir ticari ve siyasi birlik olan Hansa Birliğinin merkezi burada bulunuyordu. Günümüzde görülen tüm belediye binaları, mahkemeler, depolar ve zengin tüccarların evleri hepsi o dönemde yapıldı.

Burjuva yaşam, büyüleyici ve harika bir atmosfer Brugge’ün eş anlamlarından dersek yanlış olmaz. Karmakarışık ortaçağ caddeleri, birbirinin içine giren su kanalları ve ortaçağ Gotik mimarisi insanı keşke buradan hiç ayrılmasam dedirtiyor. Kuğular dolambaçlı kanallar ve arasında gezinirken o kadar gösterişliler ki onları izlemek apayrı bir keyif veriyor. 13.yüzyılın tüm ihtişamını gözler önüne seren, taş yapı evleriyle, her yerinden fışkıran tarih ve kültürüyle, marketleri ve çikolata dükkânları ile UNESCO tarafından dünya mirasları listesine alınması pek de sürpriz sayılmaz. Brugge’ün belki de en güzel tarafı ise bu kadar yoğun turist kafilelerine bile insanların ne kadar yardımsever ve güleryüzlü oluşları denebilir.

Brugge Gezilecek Yerler

Brugge’ün nefes kesen UNESCO Dünya Mirasları listesindeki tarihi şehir merkezi tam bir ortaçağ başyapıtı. Adeta bir açık hava müzesi olan şehirde ziyaretçiler mimarinin, sanatın, tarihin ve tabiki yemeğin en muhteşem örneklerini görüyorlar.

1. Belfry Kulesi

Brugge Gezilecek Yerler Belfry Kulesi

Brugge gezilecek yerler arasında ilk sıralarda olan 83 metre uzunluğundaki kule şehrin nefes kesici güzellikte bir panaromik görüntüsü ile ziyaretçilerinin tüm beklentilerini karşılıyor. Yukarı çıkarken görebileceğiniz inanılmaz saat mekanizması ve farklı melodiler çıkartarak bir nevi şehirdeki hayatı yönetmek, düşman geldiğinde haber vermek için tasarlanmış 47 çan mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

2. Meryem Ana Kilisesi

Brugge Gezilecek Yerler Meryem Ana Kilisesi

Belfry Kulesi’nden sonra 122 metre yüksekliğindeki Meryem Ana Kilisesi, Brugge’de ki en etkileyici ve en güzel binalardan biri. Bu efsanevi kilisenin içinde ziyaretçiler Michelangelo’nun meşhur Madonna and Child tablosunu ve Burgonyalı Mary ile Cesur Charles lahitlerini görebilirler.

3. Belediye Sarayı

Brugge Gezilecek Yerler Belediye Sarayı

Belediye Sarayı’nın tarihi 1376 yılına kadar uzanıyor. Gotik konsey odası binanın ilk katında yer alıyor ve tüm ziyaretçilere açık. Tavanları muhteşem ortaçağ oymacılığıyla süslü ve içerisinde dökümanları ve sanat eserlerinin sergilendiği ayrı bir oda da bulunuyor.

4. Kutsal Kan Bazilikası

Brugge Gezilecek Yerler Kutsal Kan Bazilikası

Burg Meydanında bulunan bazilika 1100’lü yıllara dayanan St Basil Şapeli ile Hz. İsa’nın kanının olduğu varsayılan Kutsal Kan Şapeline ev sahipliği yapıyor. Kutsal kan ufak bir şişede saklanıyor. Bu şişenin 12.yüzyılda Kudüs’e düzenlenen bir haçlı seferi sırasında ele geçirildiği düşünülüyor. Her gün ziyaretçilere gösterildiğinden istediğiniz gün ziyaret edebilirsiniz. Bazilikada ayrıca kiliseye ait bir sergi de bulunuyor ancak buna giriş ücretli olarak yapılıyor.

 

5. De Halve Maan Bira Fabrikası

Brugge Gezilecek Yerler De Halve Maan Bira Fabrikası

Belçika birası ve bira fabrikalarıyla tüm dünyada büyük bir üne sahiptir. 1856 yılından bu yana aralıksız olarak bira üretimi yapılan bu aile işletmesi fabrikada birçok bira çeşidi bulunabiliyor. Tarihi şehir merkezinde kalan tek bira fabrikası olma özelliğine de sahip olan yerde birçok farklı dilde günlük turlar yapılıyor ve her turun sonunda biralardan tatma şansınız da oluyor. Sadece bira fabrikasının tepesine çıkıp manzarayı görmek bile bu bilete verdiğiniz paraya değer.

6. Historium Müzesi

Brugge Gezilecek Yerler Historium

Bir nevi kendi zaman makinenizi yarattığınızı düşünün. Çoklu ortam özelliği sayesinde Brugge’ün altın çağını en iyi şekilde yaşayabileceğiniz ve hissedebileceğiniz yer. Tematik birçok odadan odaya geçerken 15. yüzyılda yaşamın nasıl olduğunu görebilir, duyabilir, koklayabilirsiniz. Bu zamanlarda şehir Avrupa’nın en güçlü olduğu dönemlerdi ve buna tanık olmak için geç sayılmaz.

7. Kantcentrum (Dantel Merkezi)

Brugge Gezilecek Yerler Kantcentrum

15.yy’da yaşlılar için huzurevi olan ve sonradan restore edilerek Brugge’ün endüstriyel anlamda en bilinen özelliği olan dantel için müze haline getirilmiş. Pazartesiden Cumartesiye kadar dantel işleme gösterileri yapılıyor ve eğer öğrenmek isterseniz de kurslardan faydalanılabiliyor. Burdan çıktığınızda ise hemen yanında Kudüs Kilisesi bulunuyor ve buraya girdiğiniz bilet ile oraya da ücretsiz olarak girebiliyorsunuz.

8. Choco Story

Brugge Gezilecek Yerler Choco Story

Belçika’nın en meşhur geleneklerinden biri olan çikolatanın Maya ve Aztek dönemlerinde kakaodan nasıl elde edilmeye başlandığı ve modern zamana nasıl geldiğini görebileceğiniz bir yer. Çikolata hayranlarının kaçırmaması gereken bu gösteride çikolata yapımı ve tadımı da tüm ziyareti çok lezzetli kılan bir unsur denilebilir.

9. Groeningemuseum

Brugge Gezilecek Yerler Groeningemuseum

Boyut olarak biraz ufak kalan Groeningemuseum içeriği ile bu açığını kapatmayı başarıyor. Bu dünyaca meşhur sanat galerisinde 600 yıllık sanat eserleri bulunuyor ve aralarında Jan van Eyck, Hieronymous Bosch ve Marcel Broodthaers gibi çok ünlü isimler de yer alıyor.

10. St John’s Hastanesi

Brugge Gezilecek Yerler St. John's Hastanesi

St John’s Avrupa’nın en eski hastanesi ve tarihi 13. yüzyıla kadar dayanıyor. Belçika’nın modern hastanelerine göre çok fazla eski olduğundan dolayı müzeye çevrilmiş ve şimdi 800 yıldır hastalara yardım eden bu şifa evinin geçmişini onurlandırıyor. Muhteşem bir ahşap tavan altında sergilenen dönemin tıbbi aletleri ve tedavi tekniklerinin gösterildiği diagramlar 21.yy’da yaşadığımıza şükrettirecek cinsten.

11. Begijnhof

Brugge Gezilecek Yerler Begijinhof

Eski dönemlerde Beguine adı verilen Katolik kilisesine bağlı hemşire evleri vardı ve Hollanda ile Belçika topraklarında halen varlıklarını sürdürüyorlar. Bu hemşirelerin özellikleri hiç evlenmemiş ya da dul kalmış kadınların kendilerini kiliseye adamaları ancak rahibelerden farklı olarak bir yemine bağlı kalmamaları. Bu hemşirelerin yaşadığı evlerden biri olan Begijnhof da Brugge’ün en sevilen ve en çok fotoğrafı çekilen yerlerinden biri olma özelliğine sahip.

Beguine’ler 1245 yılında ortaya çıkmış. En yaygın oldukları zaman olan 17.yy’da toplamda 300 kadar bu evlerden vardı ve günümüzdeki tren istasyonuna kadar uzanıyordu. Kendi kendine yetebilen bir komün olarak kurulan Beguine’ler bakımevi, çiftlik, bira yapım evi ve bazen de kilise olarak da hizmet vermekteydi. Girişinde bulunan oyma üzümler geçmişte sahip oldukları üzüm bağlarını ve sirke yapımında kullanılan üzümleri sembolize diyor.

Günümüzde Beguine’ler Benedict rahibeleri tarafından işletiliyor. Aynı eski zamanlardaki gibi kıyafetlerini giyiyor ve atalarının bazı örf ve adetlerini halen aynı şekilde sürdürmeye devam ediyorlar. Diğer evler ise sıradan vatadanşlar tarafından kullanılmakta.

12. Brugge’ün eski surları

Brugge Gezilecek Yerler Eski Surlar Ezelpoort

Ortaçağ döneminde Brugge çok sıkı bir şekilde korunmaktaydı ve tüm etrafı sur, hendek, savunma kuleleri ile çevlenemişti. Duvarların büyük bir kısmı 19.yy’da yıkıldı ve günümüze ise sadece hendek ve dört çok güçlü inşa edilmiş dev kapı kaldı. Bunların arasında Kruispoort en ihtişamlı ve kendi başına bir kale gibi görünenidir. Diğerleri ise azametli Smedenpoort; etrafında bir çok kuğu bulunan Ezelpoort; Kruispoort; ve Gentpoort.

13. Brugge Minnewater

Brugge Gezilecek Yerler Minnewater

Geçmişte Minnewater (Aşk Gölü) Brugge’de ki en sakin ve sessiz yerlerden biriydi ve halen de bu özelliğini koruyor.

14. Brugge’ün yel değirmenleri

Brujun-Yel-Degirmenleri

Bir zamanlar Brugge şehrinin eteklerinde 25 tane olan değirmenlerden günümüze sadece dört tane kalabilmiş. Doğu tarafındaki Kruispoort ile Dampoort arasındaki parkta bulabileceğiniz yel değirmenleri yaz boyunca ziyarete açık. Koeleweimolen 1765 yılında yapılmış ve Dampoort’dan şu an ki yerine 1996 yılında taşınmış. Sint-Janshuismolen ise ilk yapıldığı yerden 1770 yılından beri hiç ayrılmamış. İkisi de Kruisvest üzerinde bulunuyor ve Pazarları 09:30-12:30 arası, 13:30-17:00 arasında ziyaret edilebiliyor. Yetişkinler için 3€, yaşlılar ile 6-25 yaş arasındakiler için 2€ ve 5 yaşın altındaki çocuklar için ücretsiz.

2 YORUMLAR

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here