Brugge, Batı Flandra bölgesinin başkenti olarak Belçika’nın en çok ziyaret edilen şehri. Brugge piskoposunun da yaşadığı şirin şehirde, 20,000’i eski şehir merkezinde olmak üzere yaklaşık 117,000 nüfuslu yaşıyor. UNESCO tarafından da koruma altına alınan şehirde çok fazla sayıda özel binalar bulunuyor. Ziyaretçilerin çoğunun gelme sebebi Brügge’ün çekici atmosferi.

Brugge, hem iyi hem de kötü günler geçirmiş ancak tüm hikâyesini anlatmak için hayatta kalmış Gotik bir mücevher şehir. 1200-1400 yılları arasında ticari anlamda çok parlak bir dönem yaşarken deniz yollarının kum ve çamur ile dolmasıyla büyük bir düşüş yaşamış ancak bu felaket günümüzde şehre bambaşka bir hava katarak lehine bir durum haline gelmiş. Şimdilerde modern Flaman rönesansının bir sembolü olarak yaşayan bir müze halinde ve yüz yıllardır dokunulmadan kalmış olması da harikulade bir durum.

Brugge Gezi Rehberi

Brugge, Belçika’nın Batı Flandra bölgesinin başkenti. Orta Çağ’dan kalma mimarisi, enfes çikolataları, zarif kanalları ve çeşit çeşit biralarıyla ülkesinin en çok ziyaret edilen kenti. Egzoz dumanı olmayan, caddelerinde bisikletler ve at arabalarının, sakin insanların yürüdüğü, taze çiçeklerin kokusunu ve iştah açan çikolata kokularına karıştığı, Avrupa’nın en çok ziyaret edilen masal kenti.

Belçika’nın UNESCO Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Brugge, Venedik’i anımsatan kanalları, Arnavut kaldırımlı daracık sokakları, yemyeşil parkları ve çekici atmosferiyle eşsiz bir şehir. Bisiklet kiralayıp Aşıklar Gölü civarında dolaşmak, Minnewater Parkı’nı gezmek, Belfry Çan Kulesi’ne çıkıp nefes kesen şehir manzarasını izlemek, Groeningemuseum’u ziyaret etmek, çikolatalarıyla ünlü şehrin Çikolata Müzesi’ni görmek Brugge’ün vazgeçilmez rotaları.

Brugge Gezi Rehberi

Şehir Dijver ve Reie nehrinin kıyılarında bir Gallo-Roman yerleşim bölgesi olarak doğmuştu. İlk olarak isminin söylenmesi ise 864’te liman ya da indirme bölgesi anlamına gelen “Bruggia” kelimesinin söylenmesiyle başladı. 11.yy’a kadar gemiler Reie nehrinden şehrin göbeğine kadar gelebiliyorlardı. O zamanlar giyim kuşam endüstrisinin gelişmesiyle şehir uluslararası ticaretin göbeği haline gelmişti.

Aynı yüzyılın sonunda çamur ve kum şehire girişi imkânsız hale getirmişti ancak yeni bir yerin açılmasına da sebebiyet vermişti. Yeni kanal olan Het Zwin Brugge’ün kuzeyindeki Damme’ya kadar uzanıyordu. Damme’ye kadar kazılan bir kanal sayesinde şehir artık ticari bir nokta haline gelmişti. Ve bu kanal şimdilerde “Kuzey’in Venedik’i” lakabını almış olan şehre hakettiği ilgi ve değeri veriyor.

Brugge’ü meşhur yapan şey kanalları. Su kanalları bazen sanki kendinizi Hollanda’da yaşıyormuşsunuz gibi hissettiriyor. Böyle olması çok doğal çünkü 1830’a kadar Belçika, Hollanda’nın bir parçasıydı.

Eğer uzun bir seyahat düşünüyorsanız Paris, Brüksel ve Amsterdam rotası mükemmel bir üçlü oluşturacaktır.

Brugge Gezilecek Yerler

Küçücük boyutlarına rağmen göründüğünden daha fazlasını yüzyıllardır sunmaya devam ediyor. Ekonomik ve kültürel açıdan çok büyük başarılara imza atmış olan bu şehir Avrupa’nın en popüler destinasyonlarından biri halinde.

Bu büyük başarılarının arkasındaki en büyük etkenin denize olan yakınlığı ve bir liman şehri olması gösteriliyor. M.S 2.yy’da Gallo Romanlı insanların gelmesi ve diğer ülkelerle ticarete başlamasıyla birlikte hızlı bir yükselişe geçti.

1. Belfry Kulesi

Brugge Gezilecek Yerler

Belçika gezilecek yerler arasındaki Brügge’e gelen herkesin görmesi gereken 83 metre uzunluğundaki kule şehrin nefes kesici güzellikte bir panaromik görüntüsü ile ziyaretçilerinin tüm beklentilerini karşılıyor.

2. Meryem Ana Kilisesi

Brugge Gezi Rehberi Meryem Ana Kilisesi

Belfry Kulesi’nden sonra 122 metre yüksekliğindeki Meryem Ana Kilisesi, Brugge’de gezilecek yerler arasındaki en etkileyici ve en güzel binalardan biri. Bu efsanevi kilisenin içinde ziyaretçiler Michelangelo’nun meşhur Madonna and Child tablosunu ve Burgonyalı Mary ile Cesur Charles lahitlerini görebilirler.

3. Belediye Sarayı

Brugge Belediye Sarayı

Belediye Sarayı’nın tarihi 1376 yılına kadar dayanıyor. Gotik konsey odası binanın ilk katında yer alıyor ve tüm ziyaretçilere açık. Tavanları muhteşem ortaçağ oymacılığıyla süslü ve içerisinde dökümanları ve sanat eserlerinin sergilendiği ayrı bir oda da bulunuyor.

4. Kutsal Kan Bazilikası

Kutsal Kan Bazilikası

Burg Meydanı’nda bulunan bazilika 1100’lü yıllara dayanan St Basil Şapeli ile Hz. İsa’nın kanının bulunduğu varsayılan Kutsal Kan Şapeline ev sahipliği yapıyor. Kutsal kan ufak bir şişede saklanıyor. Bu şişenin 12.yy’da Kudüs’e düzenlenen bir haçlı seferi sırasında ele geçirildiği düşünülüyor. Her gün ziyaretçilere gösterildiğinden istediğiniz gün ziyaret edebilirsiniz. Bazilikada ayrıca kiliseye ait bir sergi de bulunuyor ancak buna giriş ücretli olarak yapılıyor.

5. De Halve Maan Bira Fabrikası

De Halve Maan Bira Fabrikası

Belçika birası ve bira fabrikalarıyla tüm dünyada büyük bir üne sahip. 1856’dan bu yana aralıksız olarak bira üretimi yapılan bu aile işletmesi fabrikada çok sayıda farklı bira çeşiti var. Tarihi şehir merkezinde kalan tek bira fabrikası olma özelliğine de sahip olan yerde birçok farklı dilde günlük turlar yapılıyor ve her turun sonunda biralardan tatma şansınız da oluyor. Sadece bira fabrikasının tepesine çıkıp manzarayı görmek bile bu bilete verdiğiniz paraya değer.

6. Historium Müzesi

Historium Müzesi

Bir nevi kendi zaman makinenizi yarattığınızı düşünün. Çoklu ortam özelliği sayesinde Brugge’ün altın çağını en iyi şekilde yaşayabileceğiniz ve hissedebileceğiniz yer. Tematik birçok odadan odaya geçerken 15. yüzyılda yaşamın nasıl olduğunu görebilir, duyabilir, koklayabilirsiniz.

7. Kantcentrum (Dantel Merkezi)

Kantcentrum (Dantel Merkezi)

15.yüzyılda yaşlılar için huzur evi olan ve sonradan restore edilerek Brugge’ün endüstriyel anlamda en bilinen özelliği olan dantel için müze haline getirilmiş. Pazartesiden Cumartesiye kadar dantel işleme gösterileri yapılıyor ve eğer öğrenmek isterseniz de kurslardan faydalanılabiliyor. Buradan çıktığınızda ise hemen yanında Kudüs Kilisesi bulunuyor ve buraya girdiğiniz bilet ile oraya da ücretsiz olarak girebiliyorsunuz.

8. Choco Story

Choco Story

Belçika’nın en meşhur geleneklerinden biri olan çikolatanın Maya ve Aztek dönemlerinde kakaodan nasıl elde edilmeye başlandığı ve modern zamana nasıl geldiğini görebileceğiniz bir yer. Belçika gezisinde, çikolata hayranlarının kaçırmaması gereken bu gösteride çikolata yapımı ve tadımı da tüm ziyareti çok lezzetli kılan bir unsur denilebilir.

9. Groeningemuseum

Groeningemuseum

Boyut olarak biraz ufak kalan Groeningemuseum içeriği ile bu açığını kapatmayı başarıyor. Bu dünyaca meşhur sanat galerisinde 600 yıllık sanat eserleri bulunuyor ve aralarında Jan van Eyck, Hieronymous Bosch ve Marcel Broodthaers gibi çok ünlü isimler de yer alıyor.

10. St John’s Hastanesi

St John’s Hastanesi

St John’s Avrupa’nın en eski hastanesi ve tarihi 13. yüzyıla dayanıyor. Belçika’nın modern hastanelerine göre çok fazla eski olduğundan dolayı müzeye çevrilmiş ve şimdi 800 yıldır hastalara yardım eden bu şifa evinin geçmişini onurlandırıyor.

11. Begijnhof

Brugge Begijnhof

Eski dönemlerde Beguine adı verilen Katolik kilisesine bağlı hemşire evleri vardı ve Hollanda ile Belçika topraklarında halen varlıklarını sürdürüyorlar. Bu hemşirelerin özellikleri hiç evlenmemiş ya da dul kalmış kadınların kendilerini kiliseye adamaları ancak rahibelerden farklı olarak bir yemine bağlı kalmamaları. Bu hemşirelerin yaşadığı evlerden biri olan Begijnhof da Brugge’ün en sevilen ve en çok fotoğrafı çekilen yerlerinden. Brugge turu yaparken vaktiniz varsa uğrayın.

12. Brugge’ün Eski Surları

Brüj’ün Eski Surları

Ortaçağ döneminde Brugge çok sıkı bir şekilde korunmaktaydı ve tüm etrafı sur, hendek, savunma kuleleri ile çevrelenmişti. Duvarların büyük bir kısmı 19. yüzyılda yıkıldı ve günümüze ise sadece hendek ve dört çok güçlü inşa edilmiş dev kapı kaldı. Bunların arasında Kruispoort en ihtişamlı ve kendi başına bir kale gibi görünenidir. Diğerleri ise azametli Smedenpoort; etrafında bir çok kuğu bulunan Ezelpoort; Kruispoort; ve Gentpoort.

13. Brugge’ün sessiz köşesi

Brüj’ün Sessiz Köşesi Minnewater

Geçmişte Minnewater (Aşk Gölü) Brugge’de ki en sakin ve sessiz yerlerden biriydi ve halen de bu özelliğini koruyor. Brugge gezisi yaparken huzurlu bir köşe arıyorsanız burası gideceğiniz romantik bir yer.

14. Brugge’ün yel değirmenleri

Brüj’ün Yel Değirmenleri

Bir zamanlar Brugge şehrinin eteklerinde 25 tane olan değirmenlerden günümüze sadece dört tane kalabilmiş. Doğu tarafındaki Kruispoort ile Dampoort arasındaki parkta bulabileceğiniz yel değirmenleri yaz boyunca ziyarete açık. Koeleweimolen 1765 yılında yapılmış ve Dampoort’dan şu an ki yerine 1996 yılında taşınmış. Sint-Janshuismolen ise ilk yapıldığı yerden 1770 yılından beri hiç ayrılmamış. İkisi de Kruisvest üzerinde bulunuyor ve Pazarları 09:30-12:30 arası, 13:30-17:00 arasında ziyaret edilebiliyor. Yetişkinler için 3€, yaşlılar ile 6-25 yaş arasındakiler için 2€ ve 5 yaşın altındaki çocuklar için ücretsiz.

Brugge alışveriş

Brugge’ün alışveriş için en iyi yer olduğunu söylemek yanlış olur. Ünlü şehrin çikolata, hediyelik eşya, ahşap dekoratif ürünler, oyuncaklar, kırtasiye malzemesi ve dantelle ünlü olduğunu söyleyelim. Ana alışveriş bölgesi ise ‘t Zand ve Markt meydanı arasında bulunuyor. Steenstraat, Geld Montstraat ve Jakobstraat caddeleri şehrin ana alışveriş arterleri. Eğer hediyelik eşya arıyorsanız Langestraat 50 caddesinde bulunan muhteşem Quartier Bricole’a gidin. Bu ilginç dükkan 2009’da açıldı ve birbirinden değişik süs eşyası ve biblolar sunuyor.

Şehirde çok fazla güzel seçenekler ve en iyi markalar olmasına rağmen diğer rakipleri Brüksel ve Antwerp’in yanında düşük kalıyor. Şehri ziyaret eden turistler yüzünden de fiyatlar oldukça yüksek. Hemen hemen tüm büyük marka zincirlerinin mağazaları var ve tabi ki tahmin edilebileceği gibi sayısız çikolata dükkanları da tarihi şehir merkezinin her tarafına dağılmış durumda.

Brügge’ün bir diğer meşhur özelliği de dantelleri. Şehrin hemen her yerinde bulabileceğiniz 80’den fazla dantel dükkanı var. Brugge alışverişi odağında olanlar için Steenstraat, Geld Montstraat ve Jakobstraat caddeleri gidilmesi gereken önemli yerler

Çarşamba sabahları Markt Meydanında muhteşem bir yemek pazarı kuruluyor. Cumartesi günleri ise ‘t Zand meydanında kıyafet satışı yapılıyor. Balık pazarı ise Salıdan Cumartesiye Burg meydanında kuruluyor. Ve meraklıları için de her haftasonu Dijver Kanalının üzerinde bir bitpazarı hem yerel halkı hem de turistleri kendisine çekiyor.

Brugge dünyanın çikolata başkenti olarak kabul ediliyor ve aksini iddia etmek de pek olası değil. Şehir tam bir çikolata cenneti ve tatlı seven turistleri baştan çıkartacak kadar güzel vitrinlere sahip. Çikolatanız tartılıp paketlenirken ücretinden dolayı biraz hayıflanabilirsiniz ancak orada yaşayanlardan da duyabileceğiniz gibi marketlerden alacağınız ürünler de en az dükkânlardaki kadar iyi ve çok daha makul fiyatlara.

Brugge Alışveriş

Brugge’den otantik bir tad almak istiyorsanız şayet, Eski şehir merkezinin halen çalışan tek bira fabrikası olan De Half Maan’a gitmenizi öneririz. Yerel yapım biralardan alabilir ve Belçika’nın sayısız lezzetli biralarının tadına bakabilirsiniz.

Brugge yeme ve içme

Nouvelle Cuisini Belge, Avrupa’nın en muhteşem lezzet gelenekleri ile karşınızda. Merkezin doğu köşesinde bulunuyor ve biftek yahnisi ve bira, buharda pişmiş midye gibi çok seçkin gurme yemekleri ile tam üç Michelin yıldızına sahip. Altın rengi çıtır çıtır patatesler hemen her yerde var ancak Markt Meydanında park etmiş olan arabalardakilerden denemenizi tavsiye ederiz. Meydan boyunca sıralanmış olan kafelerden de bir bardak buğday birası tatmanız şiddetle öneriliyor.

Eğer daha fazla bira tatmak istiyorsanız Belçika’nın en iyi biralarını bulabileceğiniz t’ Brugs Beertje sizin yeriniz demektir. Kemel Straat 5 caddesinde bulunan mekânda Belçika’nın farklı bölgelerinden gelmiş 300 değişik birayı bir arada bulabilir ve yerel atmosferi içinde keyifli vakit geçirebilirsiniz. Biranın yanında servis edilen peynir tabakları da denemeye değer.

Bir başka ilginç yer de Cafe Vlissingen. Blekestraat 2 caddesindeki bu kafe Brügge’ün en eski kafesi. 1515 yılında yapılmış olan bina çok etkileyici bir karaktere sahip ve aynı zamanda çok lezzetli yerel biralar sunuyor.

De Garre, hemen Markt meydanının yanında bulunuyor ve çok güçlü biraları ile meşhur. Kişi başı 3 bira gibi bir limitleri var.

Brugge'e Nasıl Gidilir

Brugge’e nasıl gidilir

Brugge’e en yakın havalimanı Brüksel’de. Brugge’ün yaklaşık 110km kadar doğusunda bulunuyor. İstanbul’dan Brugge’e direkt uçuş bulunmuyor. Türk Hava Yolları ile İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan, Pegasus Havayolları ile Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan haftanın her günü, 3 saat 25 dakika süren direkt uçuşlarla Brüksel Havalimanı’nda olabilirsiniz.

Ostend-Bruges uluslararası havalimanı Brugge’den yaklaşık 25km kadar uzaklıkta Ostend’de bulunuyor ancak sadece güney Avrupa ülkelerine seferler düzenleniyor. Destinasyonlardan bazıları Antalya, Bodrum, İzmir, Las Palmas de Gran Canaria, Corfu, Djerba, Crete, Kos, Palma de Mallorca, Rhodes, Tenerife ve Monastir (Tunus). Brüksel’e yakın bir diğer havalimanı da Charleroi Havalimanı ver yaklaşık yarım saatlik bir mesafede bulunuyor.

Brüksel’e 108 km uzaklıkta bulunan Brugge’e Brüksel Havalimanı’ndan özel transfer, araç kiralama veya taksiyle 1,5 saatte Brugge’de olabilirsiniz. Bir diğer alternatif ise Brüksel’den trenle Brugge’e ulaşmak. Brüksel Havalimanı’ndan 25 dakikada Brüksel Midi Tren İstasyonu’na ulaşabilir, buradan trenle yaklaşık 1 saatte Brugge’e gidebilirsiniz.

Brugge tren istasyonu şehir merkezine 1,5 km uzaklıkta. Her yarım saatte bir başkent Brüksele (1 saat), Ghent’e (20 dakika) tren seferleri düzenleniyor. Saat başı trenler Antwerp (70 dakika), De Panne (1 saat), Knokke (15 dakika), Kortrijk (40 dakika), Ostend (15 dakika) ve Zeebrugge’ye (10 dakika) gidiyor. Eğer Ypres’e (2 saat) gitmek isterseniz de trenle Kortrijk’e gidip saat başı kalkan Ypres trenine geçebilirsiniz.

Brugge’ün taş sokakları milyonlarca insan tarafından sürekli olarak arşınlanıyor ve bu büyülü şehirden tam olarak haz alabilmek için en iyi yol da kesinlikle yürümek. Motorlu taşıtların ortaya çıkmasından çok uzun zaman önce kurulmuş olan şehir hiçbir zaman arabalar için tasarlanmadı ve bu şekilde kalması da en güzeli. Eğer A noktasından B noktasına gitmek istiyorsanız şehrin yerlilerini dinleyin ve bir bisiklet kiralayın. Brugge’de iki teker her zaman dört tekerden daha iyidir.

Eğer bu size çok yorucu bir seçenek gibi geliyorsa bir taksiye atlayın ve bırakın dar sokakların sıkıntısını bilenler çeksin. De Lijn (Tel: +32 70 220 200) otobüs hizmetleri 50 den fazla noktaya ulaşım sağlıyor. Ana otobüs terminali tren istasyonunun hemen dışarısında bulunuyor. 1 saat içinde geçerli olan tek yön bilet, daha ucuz ve telefon ile alınabilen SMS bilet, 10 biletli Lijn card, 1-3 ya da 5 gün geçerli bilet de alabileceğiniz seçenekler arasında yer alıyor.

Brugge hava durumu

Hava çoğunlukla denize olan coğrafi yakınlık ile ilgili olarak değişiklik gösteriyor. Brugge’de deniz iklimi hâkim ve çoğunlukla nemli. Yazları göreceli olarak serin ve günlük ortalama sıcaklık 20 derecenin biraz üzerinde, geceleri de 12-14 derece civarında. Kışlar ılıman ve sürekli olarak 0 derecenin üzerinde seyrediyor. Geceleri de sıcaklık sıfırın altına inmiyor. En kuru günler yılın ilk zamanlarında olsa da en ıslak ve en kuru zaman arasındaki fark çok da büyük olmuyor.

Kuzeyin Venedik’i olarak bilinen muazzam Belçika kenti Brugge’ün nehir kıyısında sıralanan Orta Çağ binalarını, pitoresk manzarasını görmek için kanal turuna katılabilirsiniz. Keşfedin!

5 YORUMLAR

  1. Brugge’e gitme planı ve turla değilde bağımsız gidince muhakkak araştırmak gerekiyor ve araştırmaya direkt sizin bu yazınızı buldum çok güzel anlatmışsınız başka birşey araştırmama gerek bile kalmadı çok teşekkürler

  2. Size katılıyorum gül hanım. Fotolara ve tarihi bilgilere bakılırsa gidilip görülesi şehirlerden biyereymiş. Bürüksel’e yolum düşerse birgün gider gezerim inşallah. 🙂

  3. Tam bir masal şehri. In Brugge filmini gördüğümden beri hayalimi süslüyor. Avrupa’da gideceğim ilk yer olacak inşalla.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here