Kuzey Avrupa’nın en güzel şehirlerinden olan Brugge, Ortaçağ’da saati durdurmuş bir yer sanki. Belçika’nın Batı Flandre Kantonu’nun başkenti Brugge, Ortaçağ’da Belçika’nın merkeziydi.

Belçika‘nın güzel şehri Brugge, bozulmadan kalmış tarihi meydanları, nefis sokakları sadece yayalara, bisikletlilere ve faytonlara açık. Bir film setinin içerisindeymiş gibi hissettiren şehirde yürümesi, keşfetmesi ve alışveriş yapması oldukça kolay bir yer burası.

Brugge Alışveriş

Brugge’ün alışveriş için en iyi yer olduğunu söylemek yanlış olur. Ünlü şehrin çikolata, hediyelik eşya, ahşap dekoratif ürünler, oyuncaklar, kırtasiye malzemesi ve dantelle ünlü olduğunu söyleyelim.

Şehirde çok fazla güzel seçenekler ve en iyi markalar olmasına rağmen diğer rakipleri Brüksel ve Antwerp’in yanında düşük kalıyor. Şehri ziyaret eden turistler yüzünden de fiyatlar oldukça yüksek. Hemen hemen tüm büyük marka zincirlerinin mağazaları var ve tabi ki tahmin edilebileceği gibi sayısız çikolata dükkanları da tarihi şehir merkezinin her tarafına dağılmış durumda.

Brugge’ün bir diğer meşhur özelliği de dantelleri. Şehrin hemen her yerinde bulabileceğiniz tam 80 farklı dantel dükkanı var.

Ana alışveriş bölgesi ise ‘t Zand ve Markt meydanı arasında bulunuyor. Steenstraat, Geld Montstraat ve Jakobstraat caddeleri şehrin ana alışveriş arterleri.

Brugge Alışveriş Rehberi

Çarşamba sabahları Markt Meydanında muhteşem bir yemek pazarı kuruluyor. Cumartesi günleri ise ‘t Zand meydanında kıyafet satışı yapılıyor. Balık pazarı ise Salıdan Cumartesiye Burg meydanında kuruluyor. Ve meraklıları için de her haftasonu Dijver Kanalının üzerinde bir bitpazarı hem yerel halkı hem de turistleri kendisine çekiyor.

Büyük zincir mağazalar genellikle Steenstraat caddesinde bulunurken Noordzandstraat’da sayısız butik outlet mağazaları hizmet veriyor.

Brugge dünyanın çikolata başkenti olarak kabul ediliyor ve aksini iddia etmek de pek olası değil. Şehir tam bir çikolata cenneti ve tatlı seven turistleri baştan çıkartacak kadar güzel vitrinlere sahip. Çikolatanız tartılıp paketlenirken ücretinden dolayı biraz hayıflanabilirsiniz ancak orada yaşayanlardan da duyabileceğiniz gibi marketlerden alacağınız ürünler de en az dükkânlardaki kadar iyi ve çok daha makul fiyatlara.

Brüj Alışveriş

Brugge’den otantik bir tad almak istiyorsanız şayet, Eski şehir merkezinin halen çalışan tek bira fabrikası olan De Half Maan’a gitmenizi öneririz. Yerel yapım biralardan alabilir ve Belçika’nın sayısız lezzetli biralarının tadına bakabilirsiniz.

Eğer hediyelik eşya arıyorsanız Langestraat 50 caddesinde bulunan muhteşem Quartier Bricole’a gitmelisiniz. Bu ilginç dükkan 2009 yılında açılmış ve birbirinden değişik süs eşyası ve biblolar satıyor. Şehirlerdeki dükkanların hemen hepsi sanat ve zanaat işçiliğinde oldukça başarılılar.

Bira Müzesi, Folklor Müzesi, Belediye Binası, Kutsal Kan Bazilikası, Belfort Çan Kulesi, St. Salvador Katedrali, Meryem Kilisesi, Dantel Merkezi, Gruuthuse Müzesi, Burg, Minnewater ve Markt meydanları Brugge gezilecek yerler arasında yer alıyor.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here