British Museum Londra, eğer Londra’yı ziyaret edecekseniz, gidilecek en ilginç yerlerden birisi. Bu popüler müzede İngiltere tarihiyle ilgili birçok değerli doküman ve antikalar başta olmak üzere başyapıt sayılabilecek sayısız eser bulunuyor.

Tüm dünyanın en çok ilgisini çeken dört başyapıt ise, Rosetta Taşı (Rosetta Stone), Elgin Mermerleri (Elgin Marbles), Büyük Mahkeme (The Great Court) ve artık müzeye ait olmayan Büyük Ferman (Magna Carta).

British Museum, İngiltere

Rosetta taşı bir metre yüksekliğinde ve tam 2.200 yıl öncesine ait. İlk olarak 1799 yılında bulunduğunda üzerindeki hiyeroglif yazıların şifresi çözülmeye başlandı. İlginç olan ise aynı yazı 3 farklı dilde yazılmıştı.

Rosetta Taşı, British Museum
Rosetta Taşı, British Museum
Elgin Marbles, British Museum
Elgin Marbles, British Museum

Bir diğer önemli başyapıt da Elgin Mermerleri. Bu mermerlerden yapılmış tüm heykeller Yunanlılara ait. Ancak 19. yy’da Lord Elgin hepsini İngiltere’ye getirterek aslı Yunan olan bu heykellerin tekrar Yunanistan’a geri götürülmesi konusunda oldukça çok eleştiriye maruz kaldı.

Resmi İngiltere Müzesi websitesi: www.britishmuseum.org

The Great Court British Museum
The Great Court British Museum

Londra’da gezilecek yerler arasındaki en önemli yerlerden British Museum’da görülmesi gereken bir başka yapı da Büyük Mahkeme. II. Kraliçe Elizabeth Mahkemesi olarak da bilinen bu yapı gerçekten görülmeye değer. Tam avlunun ortasında bir okuma odası var ve yüksek tavanı, uzun masalarıyla adeta eski tarz bir kütüphaneyi andırıyor.

Her daim ziyaretçilere açık durumda olan müzede yer alan birçok değerli tarihi eser British Museum‘u ziyaret etmeniz için geçerli sebep oluşturmaya yetiyor.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here