Brisbane, Avustralya’nın doğusundaki Queensland Eyaletinin başkenti. 1824’te kurulan Brisbane, Brisbane Irmağı’nın kıvrımında kurulan ticaret merkezi, evler ve göz alabildiğince uzanan banliyölerle çevrili. Yeşil alanları, modern mimari yapıları, canlı ve renkli kültürüyle Brisbane, dönme dolaplarından, ırmak üzerindeki köprülerine, göllerine dek keyifli ve huzurlu bir Avustralya şehri. Ülkesinin en büyük 3. şehri olan Brisbane, Avustralya’nın denizi ve kumuyla ünlü Altın Sahil Şeridi’nin yakınında yer aldığından deniz turizmi açısından oldukça popüler bir rota.

Brisbane’de Ücretsiz Gezilebilecek Yerler

Sunshine Coast ve Gold Coast Kumsallarına yakınlığı, Brisbane’ı lokasyon olarak elverişli kılsa da birçok kişi şehir ziyaretini atlayarak kent çevresindeki kumsallara gitmeyi tercih ediyor. Oysaki kendine has samimi ruhuyla Brisbane’ın modern yüzü, ziyaretçileri için harika olanaklar sunuyor. Avustralya gibi epey pahalı bir şehir olsa Brisbane’da ücretsiz olarak görülebilecek birçok yer var. Bütçeyi zorlamadan, Brisbane’ın keyfine varılabilecek ücretsiz yerlerin listesini not edin!

1. Queens Street Açıkhava Alışveriş Merkezi

Queens Street Açıkhava Alışveriş Merkezi

Queens Street Açıkhava Alışveriş Merkezi, Brisbane’ın kalbinde yer alan bir alışveriş, yeme içme ve eğlence bölgesi. Otobüs terminali ve tren istasyonun yakınlığı, güne Queens Street’te başlayıp devamında toplu taşıma araçlarıyla farklı rotalar izlemeyi kolaylaştırıyor. Açıkhava Alışveriş Merkezi’nin yer aldığı Queens Caddesi ve çevresindeki sokaklarda birçok restoran ve şık cafe bulunuyor. 700’den fazla mağazanın gezilebileceği bölge, yılda yaklaşık 26 milyon ziyaretçi alıyor.

2. Belediye Binası

Brisbane Belediye Binası

Queen Street Açıkhava Alışveriş Merkezi’ne kısa bir mesafede yer alan King George Meydanı’nda bulunan ve 1930’da inşa edilen Belediye Binası, Avustralya’ya göre ‘eski’ bir mimari yapı olsa da Avustralya’nın kısa tarihi göz önüne alındığında pek de eski sayılmaz. Belediye Binası ve hemen yanı başındaki müzede, yıl boyunca yapılan etkinlikler ve açılan sergilere göz atmak ve King George Meydanı’nda genellikle hafta sonu düzenlenen festivallere katılmak, Brisbane’de ücretsiz olarak yapılabilecekler arasında.

3. Eagle Caddesi İskelesi

Brisbane Eagle Caddesi İskelesi

Eagle Street İskelesi, Brisbane’ın ortasından geçen Brisbane Nehri’nin batı kısmında yer alıyor. Her bütçeye uygun restoranları, hafta sonu açılan pazar stantları ile renkli bir bölge olan iskelenin en cazip yanı, City Hopper isimli ücretsiz vapur hizmeti. Eagle Street İskelesi’nden başlayıp, nehir boyunca devam eden vapur turu duraklarından seçtiğiniz duraklarda inip, istediğiniz kadar gezip daha sonra vapur turuna devam edebilir ve Brisbane’in önemli noktalarına ücretsiz ulaşım sağlayabilirsiniz.

4. Brisbane Nehri Kıyısında Yürüyüş

Brisbane Nehri Kıyısında Yürüyüş

Brisbane Nehri’nin daha şehre bakan kıyısı da güney kıyısı da nehir boyunca uzanan yürüyüş yoluna sahip. Yol boyunca güzel şehir manzaraları eşliğinde Brisbane’i izlemek ve şehir parklarında vakit geçirmek tamamen ücretsiz. Ayrıca, yol üzerindeki kafelerde mola vermek ve bisiklet kiralama noktalarından bisiklet kiralayıp yola bu şekilde devam etmek de alternatifler arasında.

5. South Beach Kumsalı

South Beach Kumsalı Brisbane

Sıcak iklimiyle bilinen Brisbane’de, şehrin göbeğinde denize girilebiliyor. İnsan eliyle yapılmış bir kumsal olsa da South Beach Kumsalı, Queensland’in popüler, yumuşacık kum tanelerine sahip.

6. Southbank

Southbank Brisbane

Brisbane’nin Southbank olarak adlandırılan bölgesi, İş Kuleleri’nin buluğu Central Business District çevresinin karşısında, yürüyerek ya da vapurla ulaşılabilen piknik, barbekü yapılabilecek yeşil alanlara, çocuk parklarına, restoran ve kafelere, havuzlara ve kendi kumsalına sahip canlı bir bölge. Southbank’te ayrıca düzenli olarak etkinlikler ve festivaller düzenleniyor.

7. Brisbane Kültürel Bölge

Modern Sanat Galerisi Goma Brisbane
Modern Sanat Galerisi GOMA

Brisbane’in kültürel bölgesi olarak bilinen The Cultural Precinct, Southbank Parklarının arka bölgesinde, birçok kültürel etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Etkinliklerin bir kısmı ücretli olsa da Modern Sanat Galerisi GOMA ücretsiz ziyaret edilebiliyor.

8. Botanik Bahçeleri

Brisbane Botanik Bahçesi

Brisbane’de gezilebilecek iki botanik bahçe bulunuyor. Birisi 1855’te açılan ve nehir kıyısında bulunan botanik bahçesi, diğeri ise 1976’dan bu yana ziyarete açık, Brisbane şehir merkezine 6 km uzaklıktaki, kentin en yüksek noktasına sahip Coot-Tha Tepesi’nde yer alan botanik bahçesi. Olağanüstü yeşillikteki botanik bahçelerde huzurla gezmek tamamen ücretsiz.

Brisbane, modern şehir silueti ve yeşili bir arada uyumla taşıyan, en yaşanılabilir şehirleri arasında sıkça gezen ve bütçe dostu imkanlarını da sunan, Avustralya’nın görülmesi gereken şehirleri arasında.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here