Brisbane, Avustralya’nın Queensland Eyaletinin başkenti. Ülkenin en büyük üçüncü şehri olan Brisbane, Sydney ve Melburn‘den sonra Avustralya’nın turizm açısından en gelişmiş yerleşimi. Altın kumlu sahilleri, yemyeşil parkları, sportif aktivitelerin merkezi konumundaki Brisbane Nehri, mimari yapıları ve canlı kültür ve sanat atmosferiyle ideal bir tatil merkezi. Avusturya’nın kıyı şeridinde yer alan şehir iş kuleleri ve yemyeşil şehir parklarının uyumu ile ziyaretçilerine olağanüstü manzaralar sunuyor. Brisbane’in unutulmaz şehir siluetini ve manzarasının keyfini çıkararak izleyebileceğiniz 6 yürüyüş noktasının listesi!

Brisbane’de Nefes Kesici Manzaralar Sunan 6 Yürüyüş Rotası

1. Holman Caddesi Vapur İstasyonu ve Kangaroo Point Kayalıkları Arası

Brisbane Holman Caddesi Yürüyüş Rotası

Brisbane’de şehrin siluetinin gerçek güzelliği, Kangaroo Point Cliff Kayalıklarının tepesinde durup, Brisbane İş Kuleleri’nin camlı gökdelenleri seyredince anlaşılıyor.  Holman Caddesi’ndeki vapur istasyonundan Brisbane Nehri boyunca muhteşem şehir manzarası sunan 1.6 km’lik yolu yürümesi, rotanın düz alanda olması sayesinde oldukça kolay. Yolun sonunda ise olağanüstü bir manzara ve Kangaroo Point Kayalıklarının ilginç oluşumları bekliyor.

2. Toolona Creek Parkuru

Toolona Creek Yürüyüş Parkuru Brisbane

Lamington Milli Parkı içerisinden geçerek devam eden parkurun uzunluğu 17.4 km. En az 6 saatlik bir süre ayırmayı gerektiren rotada, büyüleyici bir şelale, Avustralya’nın eşsiz bitki çeşitliliği ve yeşilin her bir tonunu görebilirsiniz.

3. Clontarf ve Redcliffe Arası

Clontarf Redcliffe Yürüyüş Parkuru Brisbane

Clontarf ve Redcliff bölgeleri arasındaki yol, kuzeye ya da güzeye izlenen rota fark etmeksizin okyanusun dinlendirici dalga seslerine çıkıyor. 90 dakika civarı süren bu rotada 19. yüzyıldan kalma etkileyici bir gemi enkazı da görülebiliyor.

4. Clem Jones Yolu

Clem Jones Yolu Brisbane

Yürüyüş zorluğunun seviyesi epey düşük bir rota olan Clem Jones Yolu, muhteşem manzaralar vadediyor. 1 km’lik bir yürüyüş esnasında en güzel şehir silueti manzaralarını cömertçe sunan bu yol boyunca manzarayı izleyen diğer insanlarla tanışıp, arkadaş da edinebilirsiniz.

5. North Gorge Burnu Rotası

North Gorge Burnu Brisbane

1,5 km’lik North Gorge Burnu Rotası, sahil kenarında, Kuzey Stradbroke Adası dahil olmak üzere enfes doğal manzaralar sunuyor. Manzarasına dayanamayıp adanın kendisini ziyaret etmek de seçenekler arasında. Bu bölgede aynı zamanda balinaları izleme şansını da var!

6. Brisbane Nehri Çevresi

Kurilpa Köprüsü Brisbane

Brisbane Nehri’nin çevresindeki bu rota üzerinde görülecek birçok yer bulunuyor. Yürüyüş rotası, Kangoroo Point Kayalıkları’ndan başlıyor ve Story Köprüsü, Eagle Caddesi İskelesi, Botanik Bahçesi, Kurilpa Köprüsü ve Brisbane’in restoran ve eğlence yerlerinin merkezi, yaşam alanı olarak kabul edilen South Bank ve Brisbane İş Kuleleri bölgesini kapsıyor. Yol üzerinde ufak bir sanat molası için GOMA Modern Sanatlar Galerisi’ni ziyaret edebilir ve şehrin göbeğindeki plaj Streets Beach’te serinleme molası verebilirsiniz!

Brisbane, doğası, şehir hayatı ve Gold Coast, Sunshine Coast gibi, Queensland Eyaletinin en popüler kumsal ve sörf merkezlerine yakınlığı ile Avustralya seyahatinde ziyaret edilecek şehirler arasına girmeye değer.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here