İzmir‘in Ödemiş ilçesinde kayak meraklılarını ağırlayan ve Ege Bölgesi’nin Uludağ’ı olarak görülen Bozdağ Kayak Merkezi, kış aylarında üç metreyi bulan kar kalınlığı ile bembeyaz bir görünüme bürünüyor.

İzmir şehir merkezine 110, Ödemiş’e ise 26 kilometre uzaklıktaki Bozdağ Kayak Merkezi, 1988 yılında kurulan bir tesis. Ege Bölgesi’nin sıcak iklimi nedeniyle kayak sezonun geç başlayıp erken bittiği Bozdağ’a gitmek için en uygun dönem, kar seviyesinin yoğun olduğu aralık ve mart ayları arası olarak belirtiliyor.

Bozdağ Kayak Merkezi ödemiş

Bozdağ Kayak Merkezi

İster eğitmenler eşliğinde ister tek olarak kayak yapma şansı bulunan tesis, amatörlerin yanı sıra profesyonel kayak sporcuları için de oldukça elverişli bir yapıda. 3 bin 53 metrekare kapalı alanı bulunan tesis içerisinde, üç adet kayak parkuru, teleski ve telesiyejin yanı sıra restoran, otel gibi işletmeler yer alıyor. Ayrıca kayak takımı, snowboard ve kızak kiralamak isteyenler için de uygun seçenekler mevcut.

Başta İzmir ve Ege Bölgesi’nde yaşayanlar olmak üzere Türkiye‘nin dört bir yanından gelen ziyaretçilere hizmet veren Bozdağ, özellikle yerel tur firmalarının sıklıkla tur düzenlediği bir turizm merkezi.

Şubat ayında Dağcılık Şenlikleri için bölgeye gelen yüzlerce doğa tutkununu ağırlayan Bozdağ, bu kapsamda zirve yürüyüşlerine ve kamp etkinliklerine de ev sahipliği yapıyor. Bahar aylarında ise kış döneminde arkasına saklandığı beyaz örtüden kurtulan bu etkileyici bölge, yamaç paraşütü yapmak isteyenlerin uğrak adresi haline geliyor.

Bozdağ Kayak Merkezi açık mı

Bozdağ Kayak Merkezi, İzmir Valiliği oluru, Çığ Komisyonu’nun aldığı çığ riski kararı nedeniyle 2017 yılından bu yana kapalı. Çığ Komisyonu, 2018-2019 kayak sezonunda da tesislere ziyaretçi alınmaması kararı verdi. Pistler, konaklama tesisleri ve tüm aktivitelere erişim imkanı yok. Tesisler kapalı olduğundan Bozdağ Kayak Merkezi’ne giden güzergahta kar yığılmaları, kesintiler ve aksaklıklar olma ihtimaline karşı dikkat etmek gerekiyor.

Bozdağ

Bozdağ’a nasıl gidilir

Ege Bölgesinin kış turizmi için önemli kayak merkezlerinden biri olan Bozdağ Kayak Merkezi’ne İzmir’den özel araçla ya da toplu ulaşım ile yaklaşık bir ya da iki saatte gidilebiliyor. Toplu taşıma kullanmayı planlayanlar, İzmir’in Bornova ilçesindeki otogardan hareket eden Ödemiş otobüsleriyle ilçe merkezine ulaştıktan sonra Bozdağ’a giden dolmuşlar aracılığıyla kayak merkezine ulaşabiliyor.

İzmir kış turizmi için çok önemli bir yer olan Bozdağ’a özel araçla ulaşımsa, İzmir-Kemalpaşa-Turgutlu-Sart-Bozdağ güzergahı üzerinden 110 kilometre sürüyor. Çevre köyleri dolaşarak gitmek isteyenler içinse 130 kilometre uzunluğundaki İzmir-Torbalı-Bayındır-Ödemiş-Birgi/Gölcük-Bozdağ güzergahı farklı bir yol (130Km) alternatifi olabilir. Bozdağ – Ödemiş arası 26 km.

Bozdağ Kayak Merkezi nerede

Ege’nin beyaz cenneti olarak anılan Bozdağ, çevreyi kaplayan harika doğası ve heyecan dolu aktiviteleriyle, adrenalin meraklısı doğaseverlerin gözdesi olmayı sürdürüyor. Doğal güzellikleri ve coğrafi konumu nedeniyle konukların dört mevsim ilgi odağı olan Bozdağ’ı ziyaret edin.

9 YORUMLAR

  1. kim çalistiracaksa açsın artık kayak merkezini!!!

    İzmire yakışmayan bahanelerle hizmet verilmiyor.
    kayak ve kar izmir için ” kar” etme den ziyade prestij meselesidir bence
    Gerekenin bir an önce yapilmasini bir izmir li olarak rica ediyorum.

  2. Bugün gittim, gayet güzel bir yolculuktu. Bozdağ Kayak Merkezî kapalı fakat yolları temizlenmiş araçla çıkılabilir. Zincire gerek yok. En zirvede bir sahlep keyfi güzel oluyor. Ulaşım yok özel aracınız ile gidebilirsiniz arkadaşlar bilginiz olsun. Ben şahsen toplu taşıma görmedim.

  3. Kayak merkezi zaten kapalı. Ulaşım olasa ne olacak. Bozdağ köyünden yol asfalt, ancak kar yağışı olduğunda zincirsiz çıkmak zor olacaktır. Bu arada köyden merkez 11 km ve vasıta yok.

  4. Bence de detaylı bilgi verilmemiş hemen yanıbaşımızda ama hiç duymadık alternatif olabilir. Ortalama fiyat bilgileri hakkında bilgi verilirse iyi olur.

  5. Tamam, Ödemişten dolmuşla Bozdağa ulaşılabiliyor olabilir ama Bozdağ’dan kayak merkezine ulaşım nasıl olacak belirtilmemiş. Salihliden Bozdağ mahallesine ya da köyüne dolmuşla ulaşım vb var mı o da belirtilmemiş. Özel araçla zincirsiz kayak merkezine gidilebilir mi o da belirsiz. Bu tür bilgiler tam verilseydi çok daha iyi olurdu.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here