Ege Denizi’nin Gökçeada’dan sonra ikinci en büyük, Türkiye’nin ise üçüncü büyük adası olan Bozcaada, Çanakkale’ye bağlı bağcılık, deniz turizmi ve rüzgâr santralleriyle öne çıkan bir turizm merkezi. Yüzölçümü kırk kilometre kare olan Bozcaada’nın anakaraya uzaklığı altı kilometre. Bozcaada aynı zamanda Türkiye’nin il merkezleri hâriç köyü olmayan tek ilçesi.

Bozcaada nerede

Ege Denizi’nin kuzeyinde Çanakkale’ye bağlı olan Bozcaada, on iki koy ve on iki buruna sahip. Etrafındaki on yedi küçük adacığın yer aldığı Bozcaada, huzurlu atmosferi, rüzgarı, doğal güzellikleri, enfes şarapları, tarihi dokuları ve sıcakkanlı adalılarıyla mutlaka görülmesi gereken bir coğrafya.

Bozcaada Nerede ve Nasıl Gidilir

Bozcaada’ya nasıl gidilir

Karayolu

Bozcaada, İstanbul’a 400, Ankara’ya 710, Bursa’ya 320, İzmir’e 280 ve Çanakkale’ye 60 kilometre mesafede yer alıyor.

Özel araçla İstanbul’dan geliyorsanız, Assos’a gelirken Çanakkale Boğazı’nı geçmek için dört farklı seçenek bulunuyor.

Gelibolu – Çardak, arabalı motorla 15 dakika
Gelibolu – Lapseki, arabalı vapurla (Gestaş) 30 dakika
Eceabat – Çanakkale, Gestaş ile 25 dakika
Kilitbahir – Çanakkale, arabalı motorla 5 dakika

Çanakkale’den sonra ise, Geyikli-Bozcaada tabelalarını takip edip yaklaşık bir saat içerisinde Geyikli Yükyeri Feribot İskelesi’nde oluyorsunuz.

İzmir yönünden gelenler, Çanakkale’ye girmeden Ezine ve Geyikli tabelalarını takip ederek direkt iskeleye ulaşabilirsiniz.

Bozcaada Nerede

Bozcaada’ya otobüsle ulaşım da gayet kolay. Pamukkale, Çanakkale Truva, İstanbul Seyahat ve Kamil Koç gibi otobüs firmalarıyla Geyikli Yükyeri İskelesi’ne kadar gelebilirsiniz. Kışın ise otobüslerin son durağı Ezine Otobüs Terminali. Buradan minibüs veya taksiyle Geyikli İskelesine ulaşabilirsiniz.

Denizyolu

Feribot Seferleri

Hızlı feribotla gelmeyi düşünenler, özel araçla İstanbul-Bozcaada arasında Yenikapı-Bandırma hızlı feribotlarını da kullanabilirler. Her sabah ve akşam düzenlenen seferler, yaklaşık iki saat sürüyor.

Bozcaada Nerede ve Nasıl Gidilir

Bandırma’dan sonra Lapseki-Çanakkale üzerinden Geyikli İskelesi’ne ulaşmak ise yaklaşık üç saati buluyor. Bandırma’dan sonra Biga-Çan-Bayramiç güzergâhını takip etmek de bir diğer seçenek.

Deniz Otobüsü Seferleri

Yaz döneminde Çanakkale-Bozcaada arasına günaşırı deniz otobüsü seferleri düzenleniyor. Yaklaşık bir saat süren yolculuk yalnızca yayalar için.

Havayolu

Bozcaada Nasıl Gidilir

Bozcaada’ya havayolu ile gelmek isteyenler için, Çanakkale şehir merkezine iki kilometre mesafede bulunan Çanakkale Havaalanı’na inebilir, buradan otobüs terminaline oradan da Geyikli Yükyeri Feribot İskelesi’ne geçerek, feribotla adaya ulaşabilirler.

Tür Hava Yolları’nın yaz sezonunda haftanın yedi günü, kışın ise haftanın belirli günlerinde Çanakkale-İstanbul ve Çanakkale-Ankara arasında uçuş seferleri bulunuyor. Havalimanından servis araçları veya taksiyle otobüs terminaline ulaşabilir, buradan da saat başı hareket eden minibüslerle yaklaşık bir saatte iskeleye ulaşabilirsiniz. Bir diğer alternatif de, haftanın belli günleri Çanakkale-Bozcaada arasında düzenlenen deniz otobüsü seferleriyle de adaya geçebilirsiniz.

1 YORUM

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here