Bourbon TüneliNapoli’nin en etkileyici yeraltı rotalarından biri. Yunan, Roma, Norman, İspanyol, mason, simyacı ve devrimciler kenti olarak anılan Napoli’yi keşfetmenin en heyecan verici yanı şüphesiz Bourbon Tüneli’nde bir tura çıkmak.

Bourbon Tunnel, Napoli

Bourbon Tüneli, İkinci Ferdinand tarafından saraydan kaçış yolu olarak 1853’de inşa ettirilmiş. Girişten itibaren biraz ürperseniz de Bourbon Tüneli’nin büyüleyici atmosferinden etkilenmemeniz mümkün değil. Etraftaki dehlizlerde eski otomobiller, motosikletler park edilmiş halde duruyor.

Yer yer daralıp genişleyen ve küçük meydanlara, dehlizlere açılan bir tünel olan Bourbon, İkinci Dünya Savaşı sırasında hava saldırısı barınağı ve askeri hastane olarak kullanılmış. Savaştan sonra ise 1970’lere dek otopark görevi üstlenmiş. 2010’da ziyarete açılan Bourbon Tüneli içerisinde 40’lı, 50’li ve 60’lı yıllara ait araç ve motosikletlerin yanı sıra heykeller ve İkinci Dünya Savaşı’ndan kalan birçok eşya da bulunuyor. Tüm bunların dahil olduğu turda, tüneli gezmek isteyenler için üç farklı tur seçeneği bulunuyor. Diğer yandan tüm bu turlar yüksek güvenlik şartları altında hazırlandığından endişe edilecek bir durum söz konusu değil.

Standart turda, tünel içinde bulunan sığınaklara ve su tanklarına giriliyor. İkinci seçenek olan macera turunda ise bu su tanklarının tam tadını çıkarıp suyun işgal ettiği bölgelerde rafting yaparak ne kadar macera sever bir karakteriniz olduğunu gösteriyorsunuz.

Bourbon Tunnel, Napoli

Üçüncü tur ise ‘Speleo’. Bu turda kazı elbiselerinizi ve baretinizi takıp bu kayalık mekânda kazılar yaparak semboller aramaya başlıyorsunuz. 16.yy’a ait devasa bir su tankının içinde teleferik ile karşıya geçiyorsunuz.

Bourbon Tüneli’ne nasıl gidilir

Bourbon Tüneli’ni keşfetmek için öncelikle Napoli’ye uçmanız gerekiyor. Türk Hava Yolları ile İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan haftanın her günü, 2 saat 15 dakika süren direkt uçuşla İtalya Napoli Havalimanı‘nda olmanız mümkün. Şehir merkezinden 5 km uzaklıkta bulunan havalimanından kent merkezine gelmek için, shuttle kullanarak yaklaşık 40 dakikada Piazza Garibaldi durağında olabilir; dilerseniz de taksiye binerek 15 dakikada istediğiniz yerde olabilirsiniz.

Napoli’de şehir içi ulaşım tramvay, metro ve otobüs hatları ile sağlanıyor. Gelişmiş bir ulaşım ağı olan şehirde, Bourbon Tüneli’ne ulaşım gayet rahat.

Dünyanın en ilginç mekanlarından biri olan Bourbon Tüneli, heyecan dolu bir aktivite arayanlar için ideal.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here