Karadeniz Bölgesi’nde Artvin’e bağlı bir ilçe olan Borçka, hiç abartısız dünyanın en güzel göllerinden biri olan Karagöl’e ev sahipliği yapıyor. Artvin kent merkezine 57 km, Borçka’ya 25 km uzaklıkta bulunan Borçka Karagöl Milli Parkı, Karadeniz’in eşsiz güzellikteki cennet bölgelerinden biri. 19. Yüzyılın başlarında yaşanan toprak kayması sonucu oluşan ve günümüzde Klaskur Yaylası (Aralık Yaylası) yakınlarında yer alan Borçka Karagöl, etrafı dağlarla çevrili bir doğa harikası tabiat parkının kalbinde konuma sahip.

Kampçıların ve karavancıların vazgeçilmez destinasyonu olan milli park yağmur ormanları ekosistemine benzer bir iklime sahip. Yoğun yağış alan ve etrafı bölgeye özgü birçok ağaç türü ile çevrili yüksek dağlarla korunaklı olan parkta yaban hayat da çok zengin. Diğer yandan sonbaharda rengarenk bir görüntü oluşturan bu eşsiz manzara fotoğraf severlerin de vazgeçilmez adreslerinden. 368 hektarlık alan kaplayan Karagöl, 5 hektarlık milli park içerisinde yer alıyor.

Borçka Karagöl Nerede

Borçka Karagöl Nerededir Nasıl Gidilir

Batısında Hopa, güneyinde Artvin ve Murgul, doğusunda Şavşat, kuzeyinde ise Gürcistan sınırının bulunduğu Borçka ilçe sınırları içerisinde yer alan Borçka Karagöl, Artvin-Hopa yolu üzerinde bulunuyor. Artvin’e 30 km, Hopa’ya 36 km, Ankara’ya 1029 km, İstanbul’a 1344 km, İzmir’e 1609 km, Adana’ya 1044 km ve Bursa’ya 1357 km uzaklıkta olan Borçka’ya kendi aracınızla gelebileceğiniz gibi diğer şehirlerden düzenlenen otobüs seferleriyle de ulaşım mümkün. Artvin kent merkezinden başlayan Borçka tabelalarını takip ederek ulaşım ise oldukça kolay.

Artvin merkezden 33 km sonra karşınıza çıkan Borçka-Macahel yolundan 20 km daha ilerlediğinizde Karagöl tabelasını görüyorsunuz. Karagöl sapağından ise 5-6 km devam ettiğinizde muhteşem yemyeşil doğa harikası Karagöl sizi bekliyor olacak.

Borçka Karagöl Nasıl Gidilir

Trabzon’a 205 km uzaklıkta olan Borçka’dan 30 km daha devam ettiğinizde milli parkta oluyorsunuz. Hopa’ya kadar Karadeniz sahil yolunu kullanabilir, yol boyunca bir tarafta uçsuz bucaksız Karadeniz bir tarafta yemyeşil dağların huzurlu manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz. Hopa’ya gelince Borçka-Artvin sapağından sağa dönerek sahil yolundan ayrılıp Karagöl’e devam edebilirsiniz.

Borçka ilçe merkezinden Karagöl’e toplu taşıma ile ulaşım düşünürseniz, Borçka Petrol Ofisi’nden hareket eden minibüslerle Karagöl’e ulaşım mümkün.

Borçka Karagöl Milli Parkı’nın giriş ücreti ise, motosiklete 6 TL, binek araçlarına 9 TL ve minibüslere de 25 TL. Park alanı için ayrıca otopark ücreti alınmıyor.

Artvin’in Borçka ilçesinde yer alan Borçka Karagöl’e 10 km uzaklıkta pek çok pansiyon konaklama hizmeti veriyor. Bu büyüleyici doğal güzelliği keşfedin!

2 YORUMLAR

  1. Borçkadan Karagöle gitmek tamamen rezalet, yaklaşık üç saattir karagöle gitmeyi bekliyorum. Tek kişi olduğum için “ancak taksi ile gidebilecegimi” buradaki hareket memurları söyledi. Giden bütün minibüsler yurt içindeki turlar ile gelenleri taşımaktadırlar, başka yolcu almıyorlar, öylece burada kaldık, karagöle gitmeden tekrar bulunduğum otele geri dönüyorum (40 km). Batuma gitmek karagöle gitmekten bin kat daha kolay, siz siz olun sakın ama sakın karagöle bireysel gitmeye karar vermeden önce böyle bir rezillikle karşılaşacağınızı düşünmenizde fayda vardır.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here