Boğazköy Alacahöyük Milli Parkı, Anadolu’nun en eski uygarlıklarından biri olan Hititler’e ait tarihi kalıntıları ve arkeolojik kalıntılarıyla Çorum‘un en popüler turistik yerlerinden. Boğazkale ilçesinde yer alan ve 1988’den bu yana milli park statüsünde bulunan bölge, Türkiye‘nin ve dünyanın en önemli açıkhava müzelerinden biri.

Geçmişte Hititlerin başkentliğini üstlenen Hattuşaş (Boğazköy) Antik Kenti‘ni de içine alan iki bin 634 hektarlık bir alanı kaplayan milli park, kültürel ve tarihi dokusunun yanı sıra göz alıcı güzellikteki doğasıyla da biliniyor.

Aslanlikapi Çorum
Aslanlı Kapı

Hattuşaş (Boğazköy) Antik Kenti

Arkeolojik kazılar sonucunda rastlanan beş farklı kültür katında Bizans, Roma, Galat, Frig, Hitit, Asur ve Hatti medeniyetlerinin kalıntılarına ulaşılan Hattuşaş (Boğazköy) Antik Kenti; kent surları, Yer Kapı, Aslanlı Kapı, Sfenksli Kapı ve Yazılıkaya Tapınağı gibi değerli yapı ve kalıntılara ev sahipliği yapıyor. Antik kent, geç Tunç Çağı döneminde Hitit İmparatorluğunun başkenti konumundaydı. 1986 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesinde de yer alan milli parktaki antik kent kazılarında bulunan çivi yazısı ile yazılmış tabletler ise 2001 yılından bu yana Dünya Belleği Listesinin bir parçası.

Hattusasİlk olarak 1834 yılında Fransız Charles Texier tarafından keşfedilen arkeolojik alandaki ilk kazılar ise 1906 yılında başladı. Bir kilometrekarelik bir alanı kaplayan Yukarı Şehir ve antik kentin kuzeyindeki Aşağı Şehir bölümlerinden oluşan Hattuşaş’dan çıkarılan eser ve kalıntıların bir bölümü Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergileniyor.

İçinde 31 tapınak, 11 yer altı silosu ve çeşitli yerleşim yerleri olan Hattuşaş Antik Kenti’nin en etkileyici ve büyük dini alanı olan Yazılıkaya Tapınağında da 90’dan fazla tanrıça, tanrı, hayvan ve hayali yaratığın kaya üzerine işlenmiş izleri görülüyor.

Boğazköy Alacahöyük Milli Parkı Nerede

Boğazköy Alacahöyük Milli Parkı Nasıl Gidilir

Boğazköy Alacahöyük Milli Parkı Boğazkale’ye 500 metre, Çorum’a 87 kilometre, İzmir’e 791 kilometre, Ankara’ya 200 kilometre, İstanbul’a ise 650 kilometre mesafede. Milli parka en yakın havalimanı Ankara’daki Esenboğa Havalimanı fakat Amasya Merzifon Havalimanı da yakın çevrede kullanılabilecek alternatifler arasında.

Boğazkoy-Alacahoyuk-Milli-ParkiMilli parka kara yoluyla ulaşmak isteyen ve batı yönünden gelecek olan ziyaretçilerin, Ankara-Çorum Karayolu’nu takip etmesi gerekiyor. Kırıkkale, Delice ve Sungurlu’dan sonra Boğazkale ilçesi sapağından ilçe merkezine ulaşılıyor. Doğudan ise Tokat, Zile ya da Yozgat üzerinden direkt ulaşım var. Şehirlerarası otobüslerle Çorum merkeze ulaştıktan sonra Boğazkale dolmuşlarıyla milli parka gidilebilir.

Boğazköy Alacahöyük Milli Parkı, milyonlarca yıllık dünya tarihine ışık tutan tarihi ve kültürel dokusuyla İç Anadolu coğrafyasının en değerli ve önemli turistik yerlerinden. Her yıl çok sayıda seyahat meraklısını ağırlayan bu milli park tarihe, kültürel geçmişe ve doğaya ilgi duyanların mutlaka görmesi gereken bir yer.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here