Londra seyahatinden bahsedip de Big Ben’i görmemek olmaz. Dört bir tarafında saat olan Bir Ben Saat Kulesi, dünyanın en büyük üçüncü saat kulesidir ve geçtiğimiz mayıs ayında 150. yılı kutlandı.

Londra‘nın ünlü saat kulesi Big Ben 1288 yılında Westminster’da kuruldu. O zamanın adalet bakanı olan Ralph Hengham halktan topladığı cezalarla kulenin yapımını finanse etti. 1834 yılının ekim ayında çıkan büyük yangın sonrası Westminster sarayı ve içindekiler tamamen yok olmuştu.

BigBen Londra

Baş mimarları Charles Barry’den, Neo-gotik tarzdan ilham alınarak yeni bir  saray tasarlanması istendi. Şu an ki 96 metrelik saat kulesinin tasarımcısı olan Augustus Pugin ile beraber çalışarak yeni bir saray yapıldı.

Dünyanın en çok ziyaret edilen turist destinasyonlarından biri olmasına karşın saat kulesinin içi güvenlik sorunu sebebiyle halen ziyaretçilere kapalı tutuluyor. Sadece bazı zamanlarda basın ve bazı özel kişilerin girmesine izin veriliyor.

Londra BigBen

Kulenin her 4 yüzünde de bulunan saatler 7 metrelik demir bir çerçeve içine yerleştirilmiştir. Üzerindeki 312 parçadan oluşan opal camlar sayesinde renkli cam görüntüsüne sahiptir. Her saatin altında “Tanrı Kraliçe Viktoria’yı korusun” anlamına gelen “Domine Salvam Fac Reginam Nostram Victoriam Primam” yazısı bulunur.

London gezinizde mutlaka olması gereken bu meşhur kule hem filmlerde hem de dizilerde sayısız kere göründü. Jackie Chan ve Owen Wilson’ın oynadığı “Şangay Şovalyeleri (Shangai Knights)” filminde, Doctor Who dizisinin “Londra’nın Yaratıkları (Aliens of London)” bölümünde, Mars Saldırısı (Mars Attack), The Avengers ve hatta Büyük Fare Dedektifi (The Great Mouse Detective) filmlerinde görebilirsiniz.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here