Güney Asya‘nın kendine has kültürünü muhafaza etmeyi başaran ülkelerinden biri olan Bhutan, Himalaya Dağları’nın doğusunda bulunuyor. Başkent Thimpu‘da havalimanı bulunmadığından ülkedeki tek havalimanının olduğu Paro şehrinden 1.5 saatlik bir karayolu yolculuğu yapmak gerekiyor.

Her köşesinde tapınakların görüldüğü Bhutan’ın başkenti Thimpu’da etkileyici mimari, farklı kültürel izler ve başka hiçbir yerde göremeyeceğiniz manzaraların etkisi altında kalacaksınız.

Başkentte bulunan Yerel Kültür Mirası Müzesi, Jigme Dorji Milli Parkı, Phajoding Tapınağı, Sakyamuni Buddha anıtı görmeye değer. Ülkeye seyahat edecek Türk vatandaşları sınırda 30 günlük vize alabiliyor, ancak pratikte uygulaması çok farklı.

Bhutan-Nasil-Gidilir

Bhutan vizesi

Bhutan’ın diğer ülkelerden çok farklı bir vize politikası var. Bhutanlı bir tur operatörü ile bağlantıya geçmeden Bhutan’ı ziyaret etmek mümkün değil. Basında rastlanılan Bhutan turist kısıtlaması için kotaya sahip bilgileri gerçekçi değil. Düşünülenin aksine Bhutan Devleti tarafından turist sayısı hakkında herhangi bir kısıtlama bulunmuyor.

Bhutan seyahati öncesinde bir tur operatörü ile bağlantıya geçiyorsunuz ve ödemeyi yapmanız gerekiyor. Tur operatörü adınıza Bhutan’ın başkenti Thimpu’daki Bhutan Turizm Konseyine online olarak başvuru yapıyor. Bu konsey tur ücretinizin tamamının ödenip ödenmediğini kontrol ettikten sonra tur operatörüne bir onay yazısı geçiyor.

Tur operatörü de bu konfirmasyon yazısı ile Bhutan Dışişleri Bakanlığına sizin adınıza vize başvurusu bulunuyor. Bu işlemler için sizin herhangi bir form doldurmanız gerekmiyor. Tek yapmanız gereken bir fotoğrafınız ile birlikte pasaportunuzun taranmış resmini tur operatörüne göndermek.

Bhutan-Vizesi

Bhutan’a nasıl gidilir

Bhutan vize başvurunuz onaylandığında Bakanlık Druk Air’e (Bhutan Havayolları) ve tur operatörünüze bir onay numarası gönderiyor. Bu onay numarasıyla Bhutan’a gitmek mümkün hale geliyor. Onay numarası Druk Air’e ulaştığında bilet satın almanız mümkün hale geliyor, aksi halde bilet almanız mümkün değil.

Drukair’in Yeni Delhi, Katmandu, Bangkok, Kalküta’dan haftada birkaç uçuşu bulunuyor. Bhutan’a aktarma yaparak uçabileceğiniz Katmandu’ya THY ile direkt uçmak mümkün.

Ülkeye giriş yaparken pasaportunuza klasik vize mührü vuruluyor. Ülkeye Hindistan’ın Batı Bengal eyaletindeki Jaigaon şehrine komşu Phuentsholing Bhutan’a karayoluyla girebileceğiniz ana giriş kapısı. Ülkenin bir diğer giriş kapısı ise, Dünyanın en zor iniş ve kalkış pistine sahip olan Paro Havalimanı. Aylar öncesinden rezervasyon yaptırmak lazım. Uçaklar çok yüksekten, dağların arasında uçuyor ve 90 yolcu taşıyabiliyor. Biletlerin çok pahalı ve yer bulmanın zor olduğunu da hatırlatalım.

Bhutana-Nasil-Gidilir

Bhutan turu maliyeti Bhutan Turizm Konseyi tarafından belirleniyor. Turistler için belirlenmiş 1 günlük minimum paket var. Hazırlanmış bu pakette konaklama, tüm yemekler, yerel transferler ve rehberlik hizmetleri dahil. Druk Air uçuşları ise hariç. Bhutan tur ücretini de vize işlemlerine başlanmadan önce ödemeniz gerekiyor. Oldukça detaylı Bhutan Turizm Konseyi’nin tur ücreti bilgileri için tıklayın. Ziyaretçilerden günlük 200 dolar alınıyor. 200 dolara otel, yemek, tur ücretleri dahil. 4 kişinin altındaki gruplar gün başına daha fazla para ödüyor.

Batısında ve güneyinde Hindistan’ın, kuzeyinde Çin’in yer aldığı Bhutan, serin rüzgarla uçuşan rengarenk dua flamaları, uzaktan gelen bir trompet sesi, bordo ve portakal renklere bürünmüş kıyafetli Budist rahiperi, gün batımında Himalayalar’ın nefis manzarası ile bildiğimiz dünyadan uzakta atmosfere sahip mistik bir ülke. Bhutan vizesi almak bildiğimiz kapıda vize veya elçilikte vize uygulamalarından biraz karmaşık görünse de oldukça kolay.

2 YORUMLAR

  1. Vizesiz ülkelere dönmemek üzere gidilebilir mi? Örnegin evlilik yapılsa artısı ne olur? Teşekkür ederim.

    • Vizesiz ülkelerde ancak vize süresi kadar kalınabilir. Gidilen ülkenin vatandaşıyla evlenilirse, ilgili başvurular yapıldıktan sonra oturum izni alınır.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here