Beyşehir Gölü Milli Parkı, Van ve Tuz göllerinden sonra Türkiye’nin en büyük üçüncü gölü olarak bilinen Beyşehir Gölü çevresine kurulu.İç Anadolu Bölgesindeki Konya şehrinde bulunan ve toplam 86 bin 855 hektarlık bir alanı kaplayan milli park, deniz seviyesinden 1,121 metre yükseklikte yer alıyor.

1993 yılında milli park statüsü kazanan milli parkta; Türkiye’nin en büyük tatlı su gölü olan Beyşehir Gölü etrafındaki ada, sulak alan, orman ve farklı ekosistemler, insan hayatı ve doğal yaşamın devamlılığı açısından oldukça önemli.

Beysehir-Golu-Konya

Verimli toprakları ve Beyşehir Gölü’nün tatlı suyu sayesinde ilk çağlardan itibaren çeşitli uygarlıklara yaşam alanı olan milli park çevresi etkileyici bir flora ve fauna sahip. Göl çevresindeki irili ufaklı 33 ada da bölgedeki göçmen ve göçmen olmayan kuşlar için harika bir üreme ve beslenme noktası.

900’ü aşkın bitki türü, 153 kuş, 16 balık, 42 memeli ve 14 sürüngen türüne rastlanan ve tatlı su levreği, sazan, sarıbalık, çiçekbalığı, pelikan, dalgıç, balıkçıl ve yaban ördeklerine de ev sahipliği yapan Beyşehir Gölü, 26 akarsu ve 45 adet kaynaktan besleniyor. İç Anadolu, Toroslar ve Batı Anadolu dağlarının kesiştiği yerde bulunan 154 kilometre uzunluğundaki Beyşehir Gölü, turkuaz rengiyle enfes bir manzara oluşturan tertemiz sularıyla bölgenin içme suyu ve sulama ihtiyacını karşılıyor.

Beysehir-Golu-Milli-Parki

Bahar ve yaz dönemlerinde yöre halkı ve turistler tarafından plaj olarak kullanılan koyların bulunduğu milli parkta; olta balıkçılığı, yaban hayatı gözlemciliği, trekking, hiking, biking ve piknik alanlarının dışında jeep safari güzergahları ile çadır ve karavanla kamp yapma olanağı da var.

Milli park, göl ve çevresinin 9 bin yıllık geçmişini yansıtan tarihi eserler, anıt ağaçlar, kuş gözetleme kuleleri, mağaralar ve doğal güzelliklerin ortasındaki piknik alanlarıyla hafta sonu ve tatil dönemlerini değerlendirmek için oldukça keyifli bir adres.

Beysehir-Milli-Parki

Beyşehir Gölü Milli Parkı’na Nasıl Gidilir

Beyşehir Gölü Milli Parkı Konya şehir merkezine 90 kilometre, Isparta’ya 175 kilometre, Antalya’ya 210 kilometre, Nevşehir’e ise 315 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Milli parka ulaşmak için Konya üzerinden karayoluyla Beyşehir ilçesine geçmek gerekiyor. Milli parka en yakın havalimanı da Konya şehri sınırlarında bulunuyor. Farklı bölge ve şehirlerden Konya’ya uçakla ya da otobüsle gelip, havalimanında araç kiralamak da tercih edilebilecek seçenekler arasında.

İç Anadolu’nun kurak iklimine renk katan doğal güzellikleri, adaları, göl çevresinde yüzme imkan sunan plajları, nefis günbatımı manzarası ve huzur dolu atmosferiyle ünlü Beyşehir Gölü Milli Parkı, seyahati boyunca doğayla iç içe olmak isteyenlerin gözdesi.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here