Beşiktaş, İstanbul’un en eski ve tarihi semtlerinden biri. Barbaros Bulvarı’ndan başlayarak Çırağan Sarayı Caddesi’ne kadar uzanan bölgede yer alan semt, İstanbul Boğazı’nın Avrupa yakasında konumlanıyor.

Adını bağlı olduğu Beşiktaş ilçesinden alan semt, etkileyici tarihi yapıları, muhteşem kasırları ve köşkleriyle ön plana çıkıyor. Bunların dışında şehirdeki sosyal ve kültürel pek çok etkinliğe de ev sahipliği yapan Beşiktaş İstanbul’un kalbinin attığı önemli merkezler arasında yer alıyor.

Besiktas-Gezilecek-Yerler

Beşiktaş Gezilecek Yerler

İstanbul’un tarihi, kültürel ve sosyal merkezlerinden biri olan Beşiktaş’ta gezilecek ve görülecek pek çok yer bulunuyor. İşte denizlikle ilgili her ayrıntıyı içinde barındıran Denizcilik Müzesi’nden, bir buluşma noktası Beşiktaş Sahili’ne, süslü mimarisiyle dikkat çeken Ihlamur Kasrı’ndan, İstanbul’daki en güzel dinlenme noktalarından biri olan Malta Köşkü’ne kadar önemli yerlerin bulunduğu Beşiktaş’ta gezilecek yerlerin bir listesi…

1. Beşiktaş Sahili

Besiktas-Sahili

Semte güzellik katan noktalardan biri olan Beşiktaş sahili, Boğaz’ın Avrupa yakasında kıyılarında yaklaşık 4 km boyunca uzanıyor. Banklarına oturup muhteşem Boğaz manzarasını izleyebileceğiniz yerlerden biri olan Beşiktaş Sahili’nde güzel vakit geçirebileceğiniz çay bahçeleri ve kafeler de yer alıyor.

2. Dolmabahçe Camii

Dolmabahce-Cami-Besiktas

19.yüzyıl mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan Dolmabahçe CamiiBeşiktaş Sahili’nde yer alıyor. Taş ve mermer kullanılarak yapılan caminin inşası Sultan Abdülmecit’in annesi Bezmialem Valide Sultan tarafından başlatılıp, Sultan Abdülmecit tarafından tamamlanmış. Osmanlı mimarisinde pek rastlanmayan yuvarlak pencere düzeniyle dikkat çeken cami, 1855’den beri ibadete açık halde bulunuyor.

3. Dolmabahçe Sarayı

Dolmabahce-Sarayi-BesiktasDolmabahçe Sarayı, İstanbul’da Osmanlı’dan kalma en önemli yapılardan biri. 1839’de Sultan Abdülmecid tarafından yaptırılan saray, muhteşem mimarisi, birbirinden güzel süslemeleri ve nadide eser koleksiyonuyla büyüleyici bir güzelliğe sahip. 1927-1938 yılları arasında Cumhuriyetimiz’in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk tarafından da kullanılmış olan Dolmabahçe Sarayı, 1984 yılından beri müze-saray olarak kullanılmaya devam ediyor.

4. Deniz Müzesi

Istanbul-Deniz-Muzesi

İstanbul Deniz Müzesi, içerisindeki yirmi binden fazla eseriyle Türkiye’deki en büyük denizcilik müzesi olarak hizmet veriyor. Ülkemizde kurulan ilk askeri müze olan yer, 1897’de küçük bir binada Müze ve Kütüphane İdaresi adıyla temelleri atıldı. Müze deposu olarak başlangıçta hizmet veren İstanbul Deniz Müzesi, 27 Eylül 1948’de daha kapsamlı olarak ziyarete açıldı. Toplamda 3 katlı alana yayılmış olarak 4 büyük salon ve 17 sergileme alanından oluşan müzede etkileyici saltanat kayıkları, el yazmaları, gemi modelleri, süslü sancaklar, bahriyeli kıyafetleri, haritalar, tablolar, tuğralar ve armalar, görkemli kadırgalar ile silahlar sergileniyor.

5. Sinan Paşa Pasajı

Beşiktaş’ta en çok ziyaret edilen yerlerden biri olan Sinan Paşa Pasajı, Sinan Paşa Mescidi Sokağı üzerinde bulunuyor. Kıyafetten çantaya, ayakkabıdan kitaba, bilgisayar oyununa kadar geniş ürün yelpazesiyle hizmet veren pasaj İstanbul’da alışveriş için sıkça ziyaret edilen yerlerin başında geliyor.

6. Ihlamur Kasrı

Ihlamur-Kasri-Besiktas

Beşiktaş’taki en güzel yapılardan biri olan Ihlamur Kasrı, Beşiktaş ve Nişantaşı arasında yer alıyor. Abdülmecit tarafından yaptırılan kasır, birbirinden ihtişamlı 4 odadan oluşuyor. Günümüzde bir mesire alanı olarak kullanılan kasırda oturup güzelce vakit geçirebileceğiniz bir kafeterya da bulunuyor.

7. Yıldız Sarayı

Yildiz-Sarayi-Besiktas

Beşiktaş’ta Osmanlı’dan kalma etkileyici yapılardan biri olan Yıldız Sarayı, Yıldız Parkı ile Yıldız Hamidiye Camii’nin arasında konumlanıyor. Sultan III. Selim’in annesi Mihrişah Sultan için yaptırılmış olan saray, Osmanlı İmparatorluğu’nun yönetildiği dört merkezden biriydi. Günümüzde ziyarete açık olan sarayın bünyesinde Yıldız Sarayı Müzesi, Yıldız Saray Tiyatrosu ve Sahne Sanatları Müzesi olmak üzere 3 farklı müze bulunuyor.

8. Yıldız Parkı

Yildiz-Parki-Besiktas

İstanbul’un önemli yeşil alanlardan biri olan Yıldız Parkı, Çırağan Caddesi’nden Palanga Caddesi’ne kadar uzanıyor. Önceleri Çırağan Sarayı’nın arka bahçesi olarak bilinen korunun içinde Malta Köşkü ve Çadır Köşkü olmak üzere iki yapı bulunuyor. 1940 yılında Yıldız Parkı olarak ilan edilen koru rengarenk çiçekleriyle, yüzyıllık ağaçlarıyla, yapay gölleri ve havuzlarıyla şehrin kalabalığından uzaklaşıp biraz kafa dinlemek için oldukça iyi bir alternatif.

9. Çırağan Sarayı

Ciragan-Sarayi-Besiktas

Osmanlı Dönemi’nde pek çok sultana ev sahipliği yapan Çırağan Sarayı, Beşiktaş’taki en göz alıcı yapılardan biri. İlk olarak Nevşehirli Damat İbrahim Paşa tarafından inşa edilen yapı Kazancıoğlu Bahçeleri adıyla biliniyordu. Burada Meşale Şenlikleri düzenlenmeye başlayınca yapı, Farsça ‘ışık’ anlamına gelen Çırağan ismiyle anılmaya başladı. Pek çok kez yıkılıp yeniden yapılan Çırağan Sarayı son olarak 1910’ya Sultan Abdülaziz tarafından yeniden yaptırıldı. Günümüzde lüks oteller zincirlerinden biri olan Kempinski’ye hizmet eden yapı çok sayıda önemli toplantıya ve seçkin davete ev sahipliği yapıyor.

10. Ortaköy

Ortakoy-Besiktas

Antik Çağ’da Arkheion olarak anılan Ortaköy, Beşiktaş’a bağlı bir mahalle. Yüzlerce yıldır farklı kültürlere ev sahipliği yapan mahalle tarihi yapıları, restoranları, kumpircileri, gece kulüpleri, dükkanlarıyla İstanbul’un en çok ziyaret edilen yerleri arasında yer alıyor. Özellikle Ortaköy Camii ile tanınan Ortaköy’de Ayios Fokas Kilisesi, Etz Ahayim Sinagogu, Mimar Sinan HamamıEsma Sultan Yalısı, Naime Sultan Yalısı gibi önemli yapılar da görülebiliyor.

Çok sayıda gezilecek yere sahip olan Beşiktaş’ta ayrıca şehrin kalabalığından uzaklaşmak isteyenler için Naile Sultan Korusu, Bebek Parkı, Ulus Parkı ve Maçka Demokrasi Parkı ve nadide eserleri görmek isteyenler için Saray Koleksiyonları Müzesi, Jale Kuşhan Balmumu Heykel Müzesi, Resim ve Heykel Müzesi de bulunuyor.

1 YORUM

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here