Berlin, kültür, sanat ve festivallerin Avrupa’daki en önemli adresi. Yaklaşık 440 galeri ve 3000 sergi ile Berlin, sanat sahnesinde Avrupa zirve lideri. Pek çok milletten yaklaşık altı bin sanatçı Berlin galerilerinde tanıtılıyor. Kentte kurulmuş dört sanat yüksekokulu tarafından da genç kültür emekçileri eğitiliyor.

Müzeler Adası, Kültür Forumu ve Dahlem‘deki müze ve koleksiyonlar dünya çapında önem taşıyor. Berlin, sanat alanında dünyanın en önemli şehirlerinden; üç opera, filarmoni, birçok tiyatro, konser salonu ve kütüphanenin yanı sıra, festival haftaları ve tiyatro günleri, tüm sanatseverleri Berlin’e çekiyor.

museum-island-berlin
Museum Island

Berlin Müzeler Adası

Müzeler Adası (Museumsinsel), Berlin’in Mitte bölgesinden geçen Spree Nehri’nin üzerinde bulunan küçük bir adanın kuzey kısmında yere alan kocaman bir müzeler kompleksi. Müzeler Adası’nın beş evi, UNESCO dünya mirasına ait dünya çapında ünlü bir mimari kompozisyon oluşturuyor.

On dokuzuncu yüzyıl tablo ve heykellerinden oluşan en güzel koleksiyonlarını sergileyen Eski Ulusal Galeri; Pergamon mihrabı, Milet Roma Pazar Kapısı ve Babil Ischtar Kapısı gibi değerli antik hazinelerle parlayan Bergama Müzesi; Yunanlılara, Romalılara ve Etrulyalılara ait sanat ve heykelleri kapsayan ve restorasyonu bir sanat dehası olan Eski Müze görülmesi gereken yerler arasında.

pergamon-museum-berlin
Bergama Müzesi, Berlin

Bizans sanatını görebileceğiniz Bode Müzesi; iki bin yıllık Alman tarihine bakış atmak için Alman Tarih Müzesi; Alman Yahudilerine adanan ve onların geleneğini yansıtan Berlin Yahudi Müzesi ile sosyalizm döneminin günlük hayatını ortaya koyan DDR Müzesi Berlin’deki en önemli müzeler olarak öne çıkıyor.

Göz At: Berlin Müzeleri

Dünya üzerindeki en büyük dinozor iskeletine ev sahipliği yapmakta ve bilgisayar simülasyonları aracılığı ile ilkel zamanı tekrar yaşatan Doğa Tarihi Müzesi; eski ve yeni teknolojiler özellikle çocuklar için görsel olarak aktarılan Alman Teknik Müzesi görülmeli.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here