Berlin, modern mimarisiyle birleşen restore edilmiş eski binaları, canlı sanat galerileri ve dolup taşan barları inanılmaz heyecanlı bir şehir çizgisi yaratıyor. Doğu Berlin, moda ve gece hayatının en yoğun olduğu yer olsa da Berlin’in geri kalanı Avrupa’nın diğer başkentlerine göre daha sakin ve turizmden biraz daha uzak bir atmosfere sahip.

Yıl boyunca pek çok turist ağırlayan Berlin’de, kentin bugüne kadarki mimari gelişim sürecine tanıklık eden bir rota çizmek isterseniz, mimari ve sanat çizgisinin izini sürebilirsiniz. Berlin’deki mimari turunuza başlamadan önce derin bir nefes alın. Dünyanın ileri gelen mimarları, eşyalara yeni bir görünüş kazandırdıkları yalın meydanları, yormayan ancak zarif yapıları yeni perspektiflerle şekillendirmişler.

Berlin Mimari Rotaları

Eğer özel ilginiz varsa, Mimarlık kültürü ve şehir tasarımı üzerine odaklanan Aedes Architecture Galerie ve düzenli olarak sergiler, çalıştaylar ve kamuya açık etkinlikler düzenlendiği Platoon Kunsthalle gibi mimarlık galerileri de tam size göre.

1. Berlin Duvarı

berliner-mauer

1961’de Batı Almanya Meclisi kararıyla örülen, kırk altı kilometre uzunluğundaki Berlin Duvarı (Berliner Mauer), Doğu ile Batı Almanya arasında, yıllarca “Utanç duvarı” (Schandmauer) olarak anıldı. 1989’da yıkılan duvarın yeri yeşillendirilerek park haline getirilmişse de, temsili olarak anıtsal amaçlı birkaç metrelik duvar halen bulunuyor.

2. Reichstag

reichstag-berlin

Tarihte Reichstag Yangını olarak bilinen olayların yaşandığı, günümüzde de halen Almanya Parlamentosu‘nun bulunduğu ve Adolf Hitler’in Almanya’nın başına geçişine kadar Almanya Parlamentosu’nun toplandığı yerin ismi.

3. Berlin Katedrali

berliner-dom

İtalyan olgun Rönesans ve Barok stillerinin ön planda olduğu görkemli kubbelere sahip Berlin Katedrali (Berliner Dom), içinde hiçbir zaman bir piskopos yaşamadığı için gerçek anlamda bir katedral olarak kabul edilmiyor. Kilise bölümünün üzerindeki Katedral Müzesi’ni (Dommuseum) gezebilir, kubbesinden benzersiz Berlin manzarasını izleyebilirsiniz.

4. PotsDamer Platz

potsdamer-platz

Brandenburg Kapısı ile Reichstag’ın bir kilometre güneyinde ve Tiergarten Parkı’nın hemen yakınlarında yer alan Potsdamer Platz, Berlin’in en ünlü kent meydanı. Almanya’nın yeniden birleşmesinden bu yana birçok kentsel dönüşüm projesinin merkezi olan Potsdamer Platz, adını Potsdam kentinden alıyor.

5. Brandenburg Kapısı 

brandenburg-berlin

Berlin’in ana şehir sembolü olan ve on iki sütuna, altı giriş kapısına ve altı çıkış kapısına sahip Brandenburg Kapısı (Brandenburger Tor), soğuk savaş boyunca, Batı Berlin’de Reichstag’ın aksine Doğu Berlin’de bulunmuş. Kapı 1961’e, Berlin Duvarı yapılana kadar açılmamış.

6. Alexanderplatz

alexanderplatz-berlin-germany

Halen sosyalizmin simgelerinin de yer aldığı Alexanderplatz, Berlin’in en merkezi meydanı. Mitte sınırları içerisinde yer alan meydan Spree Nehri ile Berlin Katedrali’nin yakınlarında bulunan canlı bir bölge.

7. Friedrichstrasse

friedrichstrasse-berlin

Berlin’in en ünlü ve hareketli caddesi olan Friedrichstrasse, aynı zamanda pek çok ünlü mağazanın da bulunduğu alışveriş caddesi. Bu bölgenin bir ucu Chechpoint Charlie’ye, bir ucu Unter den Linden’e uzanıyor.

8. Televizyon Kulesi

fernsehturm-berlin

Berlin kent merkezinde yer alan Televizyon Kulesi (Fernsehturm), Berlin’in sembollerinden. Alexanderplatz’a oldukça yakın olan kule, 368 metrelik uzunluğuyla, Almanya’nın en uzun yapısı.

9. Berliner Funktrum

berliner-funkturm

Berlin’in uluslararası fuar merkez alanının içerisinde yer alan Berliner Funkturm, televizyon ve radyo baz istasyonu. Diğer adı “Langer Lulatsch” olan ve yüksekliği 146,78 metre olan yapının içerisindeki restorandan kuş bakışı Berlin’in manzarası izlenebiliyor.

10. Potsdam

potsdam-berlin

Berlin’in güneybatısındaki Havel Nehri üzerinde bulunan Potsdam, Prusya krallarının eski rezidansı olarak biliniyor. Birbirleriyle birleşen gölleri ve kültürel manzaralarıyla büyüleyen Potsdam, Almanya’nın aristokrat sayfiyesi haline gelmiş. Kendine özgü mimarisi, tarihi ve kültürüyle mutlaka görülmeli.

Berlin’de mimari, sanatın bir dalı olarak değil, sanki tamamı ile kendisi olarak kentte vücut buluyor. Kaldı ki kentin sanat rotası da mimariyle birbirini tamamlıyor.

1 YORUM

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here