BerlinAlmanya’nın en büyük şehri ve başkenti. Köklü tarihinin kalıntılarını yirminci yüzyıl çizgisiyle birleştiren, yaratıcılık, ahenk ve hoşgörüyle ülkesini geleceğe taşıyan Berlin; farklı kültürleri, dinamizmi, tarihi dokuları, müzeleri ve sanat galerileriyle günümüz Avrupa’sının en modern başkentlerinden biri.

Köklü tarihi mirasını günümüze kadar taşımayı başaran Berlin, Prusya döneminin görkemini gözler önüne seren sarayları, Berlin Duvarı Anıtı, kenti geçmişte ikiye bölen Brandenburg Kapısı ve modern mimarisiyle birleşen restore edilmiş eski binalarıyla hiçbir zaman eskimeyeceğini gözler önüne seriyor.

brandenburg-gate
Brandenburg Kapısı

Berlin’de Görülecek Yerler

Spree ve Havel Nehirlerinin güzelliği, kentin kalbinde kilometrelerce uzanan yemyeşil park ve bahçeleri, çevresindeki büyülü gölleri, dolup taşan barları ve canlı sanat galerileriyle heyecanlı olduğu kadar, kendine özgü mesafeli duruşunu koruyan ve bu özelliğiyle dikkat çeken bir şehir.

1. Berlin Müzeleri

berlin-muze-adasi
Berlin Müzeler Adası

Berlin Müzeleri, bu kenti ziyaret etmek için başlıca nedenlerden. Müzeler Adası içerisinde yer alan Almanya’nın ünlü müzelerindeki koleksiyonlar dünya çapında önem taşıyor. Avrupa’nın en önemli kültürel enerji merkezlerinden olan ve farklı kültürlerden ilham alan Berlin’de dünyaca ünlü olanlar ve tematik müzelerle birlikte 180 müze yer alıyor. Özel bir ilginiz yoksa ve Berlin’de geçireceğiniz zaman kısıtlıysa, önceliğiniz dünyanın en değerli arkeolojik buluntularına ev sahipliği yapan Bergama MüzesiEski Müze ve Yeni Müze olmalı.

İlgi alanınıza göre tercih yapabilir, yaşamını kaybeden Alman Yahudilerine adanan Yahudi Müzesi ile Doğu ve Batı Berlin arasındaki ittifak birliklerinde görev yapanların karşılaşma noktası olarak kullanılan Charlie Kontrol Noktası‘nı ziyaret edebilirsiniz.

Göz At: Berlin Müzeleri

2. Berlin Mimari Rotası

berlin-katedrali
Berlin Katedrali

Berlin’in mimari konusunda bu konuyla yakından ilgilenenler için adeta bir cennet. Modern mimari ile tarihi çizgilerin iç içe geçtiği yapılar, yalın olduğu kadar cüretkar, heybetli olduğu kadar da anıtsal bir çerçeve çiziyor. Geniş meydanlar ve yemyeşil parklarla birleştiğinde ise ortaya oldukça karakteristik bir kent çıkıyor. Berlin’deki mimari denemelerin en iyilerinden olan Tiergarten’daki Reichstag; Spree Nehri kıyısından yükselen Berlin Katedrali; yirmi birinci yüzyıl modern mimarisinin en çarpıcı örneği PostDamer Platz; Branderburger Kapısı, Alexanderplatz, Friedrichstrasse, Televizyon Kulesi ve Funktrum.

Göz At: Berlin Mimari Rotası

3. Sanat Rotası

charlottenburg-berlin
Charlottenburg Sarayı

Sanatsal ve mimari yönü birbirini tamamlayan Berlin, 440 civarında galeri ve yaklaşık 3000 sergi ile sanat sahnesinde Avrupa’nın lideri. Berlin Duvarı’nın birçok sanatçı tarafından boyanan Doğu Yakası Galerisi ile Mitte, Savignyplatz, Auguststraße, Tiergarten Potsdamer Strasse bölgelerindeki sanat galerileri; Barok sanatının en canlı örneklerinden olan görkemli Charlottenburg Sarayı ve Prusya sanatının en ihtişamlı örneklerine sahip Potsdam, Berlin’in aristokrat mimari ve sanatını görmek için doğru adresler.

Almanya’nın ilk neoklasik yapısı olarak öne çıkan Bellevue Sarayı ile Çağdaş Sanat MüzesiMaxim Gorki, Deutsches, Berliner Ensemble Tiyatroları ile Deutsche ve Komische Operaları şehrin ziyaret edilmesi gereken önemli sanat merkezleri.

Göz At: Berlin Sanat Rotası

4. Yeşil Berlin Rotası

tiergarten-berlin
Tiergarten

Berlin sanat ve mimaride kendine özgü bir çizgiye sahip olmasının yanı sıra kentin ortasından geçen Spree ve Havel Nehirleri, üzerine kurulduğu Teltow ve Barnim Yaylaları, çevresindeki Tegeler See ve Großer Wannsee Göllerinin etrafında kurulmuş şirin kasabalarıyla doğa ile iç içe bir kent. Şehrin akciğeri Tiergarten ve Botanik Bahçe görülmeye değer. Berlin Hayvanat Bahçesi ise dünyanın en güzel şehir içinde yer alan hayvanat bahçelerinden birisi. Berlin gölleri gezisi, Wansee’de başlayacak gezide önce botla Wender Adası’na gidebilirsiniz, Tavuskuşu Adası’nı, Potsdam ve Albert Enstein’ın göl evinin bulunduğu Caputh’u mutlaka görmelisiniz.

Mügelsee ise şehrin ortasında yer alan başka bir göl. Pazar günü güneşli harika bir havaya rastladıysanız, Grunewald Ormanı’na gidin ve yürüyüş yaparak ağaçların arasında gizlenen saklı gölü keşfedin.

Göz At: Yeşil Berlin Rotası

5. Berlin Semtleri

gendarmenmarkt-berlin
Gendarmenmarkt

Berlin’in Mitte bölgesi tam anlamıyla kentin kalbi. Birçok müzenin yer aldığı Müzeler Adası, Brandenburg Kapısı, Unter Der Linden Caddesi, Reichstag ve Berlin Belediye Sarayı’na da ev sahipliği yapıyor. Avrupa’nın en etkileyici meydanlarından biri kabul edilen Gendarmenmarkt; Französischer Dom, Deutscher Dom ve Konzerthaus’u barındırıyor. Berlin’in en genç, bohem ve hip semti Prenzlauer Berg, kafeleri, restoranları, gece hayatı ve özel tasarımcıların butikleri ile yükselen bölge. Tiergarten Berlin’in Central Park’ı ve en hareketli bölgelerinde.

Birleşmeden sonra inşa edilen DaimlerCity, Sony Centre ve Beisheim Centre gibi yirmi birinci yüzyıl mimarisinin en çarpıcı örnekleri ise Postdamer Platz’da. Berlin’in en ünlü meydanı olan Alexanderplatz, Dünya Saati ve Dostluk Çeşmesi gibi sembollere ev sahipliği yapıyor. Marlene Dietrich’in mezarının bulunduğu Schöneberg & Wilmersdorf, on dokuzuncu yüzyıla ait ev ve kafelerle dolu.

Berlin‘in gezilecek yerleri bunlarla sınırlı değil. Görülmesi gereken yerlerin dışında kenti yürüyerek gezmek ve kimsenin bilmediği, kendini gizlemiş özel yerleri keşfetmek tam da Berlin’de yapılacaklar listesine dahil.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here