Bergen, uzun tarihi boyunca ülkesinin yönetimsel başkenti konumunda olmuş, Orta Çağ’dan kalma tarihi dokuların yoğunluğuyla göz dolduran, kendine has atmosfere sahip bir şehir. 1070’te Kral Olaf Kyrre tarafından keşfedilen ismi, Norveç dilinde “yedi dağın arasında kalan ova” anlamına gelen Bergen, Norveç’in ticaret, kültür ve sanat alanlarında da en gelişmiş merkezlerinden biri.

Ülkesine has tüm özelliklere sahip olması nedeniyle mini Norveç olarak adlandırılan şehir, Norveç’e dair keşfedilmeyi bekleyen tüm sorularınızı yanıtlayacak kadar dolu bir şehir. Norveç’in batı sahillerinde bulunan ve UNESCO Dünya Miras Alanı kapsamında yer alan büyüleyici fiyortlara ev sahipliği yapan Bergen, batı Norveç fiyortlarını ziyaret etmek isteyenlerin geçiş noktasında bulunuyor.

Bergen Gezilecek Yerler

1. Bryggen

Bergen-Gezilecek-Yerler

Bryggen, Bergen Limanı kıyısında yer alıyor. Orta Çağ’da kentin ticaret merkezi olan rengârenk bitişik ahşap evleriyle gülümseyen şirin tarihi semt. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde koruma atında yer alan bölgede dönemin ticarethaneleri olan evlerde günümüzde kafe, restoran ve sanat atölyeleri olarak hizmet veriyor.

2. Bergen Limanı

Bergen-Port

Bergen Limanı, 1350-1750’lilerde dönemin ünlü ticaret topluluğu olan Hansa Grubu’na ait ticari gemilerin sıklıkla uğradığı yer. Günümüzde ise renkli evlerin çevrelediği limanın sonunda, şehrin en ünlü alışveriş duraklarından biri olan, içerisinde taze meyve, sebze, balık ve hediyelik eşyaların satıldığı Balık Pazarı kuruluyor.

3. Hansa Ticaret Birliği Müzesi

Hansa-Museum

Hansa Ticaret Birliği Müzesi, Bergen’in en eski ahşap dokularından birinde ziyaretçilerini karşılıyor. Dönemin zengin bir Hansa tüccarına ait olan yapıda, Orta Çağ’da Hansa Birliği’ne üye olan bir tüccarın günlük hayatına ve iş yaşamına dair ayrıntılı bilgiler sunuluyor.

4. Bryggen Müzesi

Bryggens-Museum-Bergen

Bryggen Müzesi, Bergen’in eski ahşap yapılarından birinin üzerine inşa edilen bir arkeoloji müzesi. Müzede, Bryggen’in geçmişine doğru keyifli bir yolculuğa çıkabilir, sergilenen arkeolojik buluntuları, yerel objeleri ve deniz ticaretine ilişkin bilgi ve belgeleri görebilirsiniz.

5. Azize Mary Kilisesi

St-Mary-Church-Bergen

Azize Mary Kilisesi, Bergen’de halen kullanılan en eski yapı özelliğine sahip olan 12’inci yüzyıl tarihli taş bir kilise. Roma mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan kilise, Bergen’in alçak kırmızı çatılı binalarının arasında göğe yükselen mavi uçlu ikiz kuleleriyle dikkat çekiyor.

6. Bergenhus Kalesi

Bergenhus-Kalesi

Bergenhus Kalesi, Norveç’in günümüze dek gelmeyi başaran en iyi korunmuş kalesi. Yapıldığı tarih olan 13. yüzyıldan itibaren Norveç krallarının saray olarak kullanılan yapı, İkinci Dünya Savaşı esnasında zarar gördüğünden, savaşın ardından yenilenmiş.

Rosenkrantz Kulesi

Rosenkrantz Kulesi, Bergenhus Kalesi’nin hemen yanında, 1270’lilerde inşa edilmiş. Günümüzdeki halini 1560’larda yapılan genişletme çalışmaları esnasında alan kule, Vali Erik Rosenkrantz’in adını almış.

İsa Kilisesi

İsa Kilisesi, Bergenhus Kalesi sınırları içerisinde yer alan ve 13.yüzyılda bahçesi kraliyet mensuplarının mezarlığı olarak kullanılan bir kilise. Kafeteryasında soluklayabileceğiniz kalenin bahçesi, şehir parkı olarak Bergenliler arasında hayli popüler. Öyle ki, görkemli kale ve deniz manzarasının keyfini sürmek için birebir.

7. Bergen Sanat Müzesi

Bergen-Art-Museums

Bergen Sanat Müzesi, Bergen kent merkezindeki Lille Lungegårdsvann Gölü kıyısında yer alıyor. Müzede sergilenen ünlü Rasmus Meyer Koleksiyonu, Oslo dışında sergilenen en iyi Edvard Munch çalışmaları ve diğer gözde Norveçli ressamların eserleri sergileniyor.

8. Bergen Dekoratif Sanatlar Müzesi

Bergen-Art-Museum

Bergen Dekoratif Sanatlar Müzesi, Norveç’teki en büyük Çin resimleri koleksiyonunu barındıran ve dekoratif sanat eserleri ile farklı tasarım ürünlerini modern ve radikal sergiler eşliğinde sunmasıyla ünlü.

9. Bergen Akvaryumu

Bergen-Akvaryumu

Bergen Akvaryumu, Bergen Yarımadası’nın en uç noktasında yer alıyor. Akvaryum içerisinde, Avrupa’nın en kapsamlı deniz faunası bulunuyor. Deniz endüstrisi, kutup denizlerinde yaşam ve su sürüngenleri gibi farklı sergilere de ev sahipliği yapan akvaryumun en heyecanlı bölümü ise şüphesiz penguenlerin ve denizaslanlarının gözlem alanı!

10. Damsgård Malikânesi

Damsgård Malikânesi, 1770’lerde dönemin Savaş Bakanı için inşa edilmiş. Hem iç hem de dış dekorasyonu ve mimarisiyle göz dolduran Rokoko stilindeki Damsgård Malikânesi’nin bahçesi ise, 18. yüzyılda çeşmeler, heykeller, özel bitki ve çiçeklerle bezenerek tasarlanmış. Günümüzde ise halen nefes kesici bir güzelliğe sahip.

11. Bergen Bilim Merkezi

Vilvite-Bergen

Bergen Bilim Merkezi (Vilvite), hem çocukların hem de yetişkinlerin keyif aldığı eğlenceli bilim bir merkezi. Yüze yakın deney alanı ve interaktif elektronik aletlerin yer aldığı merkezde, tematik sergi ve gösteriler ile, detaylı bilgiler sunan özel sergi alanları yer alıyor.

12. Nygårds Parkı

Nygards-Park-Bergen

Nygårds Parkı, Norveç’in en popüler parklarından biri. 1800’lerde İngiliz bahçeleri stilinde tasarlanan parkta doğayla iç içe yemyeşil bir alanda sakin zaman geçirmek veya Bergenliler gibi piknik ve barbekü yapmak mümkün. Dilerseniz, çimenlerde yayılarak kitap okuyabilirsiniz.

13. Old Town

Old-Town-Bergen

Old Town (Gamle Bergen), Bergen’in nostaljik atmosferini yaşatmak amacıyla sonradan inşa edilmiş 50 ahşap evden oluşan bölge. Eski Şehir içerisinde 18, 19 ve 20. yüzyıllara ait Bergen evlerinin yanı sıra, tarihin değişik dönemlerine özgü işyeri ve mağazalarla zamanda keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

14. Gamlehaugen Sarayı

Gamlehaugen-Sarayi-Bergen

Gamlehaugen, Bergen şehir merkezinin 2 km güneyinde yer alıyor. Gamlehaugen banliyösü içerisinde bulunan Gamlehaugen Sarayı, ülkenin İsveç himayesinden kurtuluşunda büyük role sahip eski başbakanın konutuyken günümüzde ise kraliyet ailesinin evi olarak kullanılıyor. Saray ve muhteşem güzellikteki yemyeşil bahçesi, rehberler eşliğinde gezilebiliyor.

15. Troldhaugen Evi

Troldhaugen-Bergen

Troldhaugen Evi, kent merkezinin güneyinde, mimarisiyle göze çarpan sevimli kır evi. Ünlü Norveçli besteci Edvard Grieg’e ait olan evde, bestecinin mezarı ve eserlerine adanan bir de müze bulunuyor. Zaman zaman da klasik müzik dinletileri düzenleniyor.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here