Belgrad Ormanı, İstanbul Avrupa Yakası’nda yer alan doğal oluşumlu, kentin günümüze ulaşan en önemli yeşil alanlarından biri. Çatalca Yarımadası’nın doğu ucunda, doğusunda İstanbul Boğazı, kuzeyinde ise Karadeniz ile çevrili Belgrad Ormanı, Bizans ve Osmanlı döneminde İstanbul’a içme suyu sağlayan en önemli kaynaktı. Günümüzde ise mesire yerleri, su kemerleri, doğal yaşamı ve huzurlu ortamı ile İstanbullular için gerçek bir cennet.

İsmini Kanuni Sultan Süleyman’ın Belgrad seferi dönüşü beraberinde getirdiği Belgradlıların yerleştirildiği Belgrad Köyü’nden alan Belgrad Ormanı, bol bol oksijen alıp doğa yürüyüşleri yapabileceğiniz, bisiklet turları yapabileceğiniz, çocuklarınızın keyifli vakit geçirebileceği İstanbul’da yer alan bir cennet.

Belgrad-Ormani-Istanbul

71 çeşit kuş ve 18 memeli hayvan türünü barındıran, onlarca çeşit ağaca ev sahipliği yapan Belgrad Orman, İstanbul dışına çıkmadan doğanın içinde olmak için eşsiz.

Belgrad Ormanı, İstanbul

Belgrad Ormanı, İstanbul’un özel konumu dolayısıyla çok çeşitli iklim, toprak ve yer şekillerini barındırıyor. Bu çeşitlilik, çok sayıda farklı türde bitki ve hayvanın orman dâhilinde yaşamasına imkân sağlarken İstanbul şehir merkezine en yakın orman alanı olmasıyla da çok sayıda bilimsel araştırmaya olanak sağlıyor.

Bu özelliği ile de Türkiye’nin en çok araştırılan ormanlarından biri olma unvanına sahip Belgrad Ormanı’nda, ilkbaharda yeşilin, sonbaharda ise kırmızı ve sarının tüm tonlarını görmek mümkün.

Belgrad Ormanı Görülecek Yerler ve Yapılacak Şeyler

Belgrad Ormanı’nda görülmesi gereken önemli yapılar arasında hemen tüm mesire alanlarının yakınlarında bulunan bentler, yani su kemerleri. Osmanlı döneminde 1600-1800’lerde yapılmış 6 bendin yer aldığı Belgrad Ormanı’nda, mutlaka görülmesi gereken içlerinde en büyüğü olan Büyük Bent.

İçlerinde en genç bent olan Sultan Mahmut Bendi de görülmeye değer. Aynı zamanda orman içerisinde bulunan gölün kenarındaki tahta iskele, az kişi tarafından keşfedilmiş, fotoğraf severlerin gözdesi.

Belgrad Ormanı’na ana kapıdan girdiğinizde, sola ayrılan yoldan 3 km ilerlediğinizde, yol sizi yürüyüş parkına ve Neşet Suyu Mesire Alanı’na götürüyor. Sağ taraftan ilerlerseniz de bentler ve piknik alanları karşınıza çıkıyor. Tüm yolların birbirine bağlandığı Belgrad Ormanı’nda yapılacak en güzel şeylerden biri de kuşkusuz spor yapmak. İstanbul’un en güzel parkurlarının bulunduğu ormanda, en uzun yürüyüş yolu 6,5 km uzunluğa sahip.

Büyük Bent’in yanında bulunan parkurun yanı sıra, ormanda bulunan mesire ve piknik alanlarında getirdikleriniz atıştırabilir veya çevredeki büfe, kefe veya restoranlardan yararlanabilirsiniz. Ancak, hepsinin tabelalarla gösterildiği mesire alanlarının hafta sonları hayli kalabalık olduğunu aklınızda bulundurun.

Belgrad-Ormani

Belgrad Ormanı Mesire Yerleri

İstanbul’un geriye kalan en önemli yeşil alanlarından biri olan Belgrad Ormanı’nda oturma mekanları, yürüyüş parkurları, spor sahaları, kafe ve restoranları ve çocuk oyun alanlarıyla, İstanbul’da doğa ile baş başa, keyifli ve huzurlu bir gün geçirebileceğiniz 10 mesire alanı bulunuyor.

Doğal oluşum olması dolayısıyla da tam bir hazine niteliğinde olan orman, ulaşım bakımından avantajlı oluşu ile de İstanbulluların nefes almak için uğradıkları kaçış noktalarından biri.

1. Ayvat Bendi Mesire Alanı

ayvat-bendi-tabiat-parki

Belgrad Ormanı içerisindeki 9 tabiat parkından biri olan Ayvat Bendi Mesire Alanı, ismin 1765’te III. Mustafa döneminde yaptırılan Ayvat Bendi’nden alıyor. Kağıthane Deresi’nin kollarından biri olan Ayvat Deresi üzerinde bulunan bendin bulunduğu alan, ormanın en güzel manzaralarından birine ev sahipliği yapıyor.

Piknik ve dinlenme için uygun bir alan olmasının yanı sıra, tabiat fotoğrafçıları için ideal bir bölge. Osmanlı zamanında İstanbul’un su ihtiyacını karşılamak için yapılan Kurtkemeri de ilgi çekici.

2. Irmak Mesire Alanı

2011’de hizmete giren Irmak Mesire Alanı, belediye tarafından tüm ihtiyaçlarınızın karşılanabileceği şekilde planlanan, çocuklar için de oyun alanlarının yer aldığı bir alan. Yetişkinler için de basketbol, futbol, voleybol gibi spor aktiviteleri yapabilecekleri sahaların bulunduğu alanda, birçok su kemeri yer alıyor.

Mimar Sinan tarafından yapılan çoğu su kemerinden en büyüğü olan Büyük Bent’i de görebileceğiniz Irmak Mesire Alanı içerisinde restoran ve büfe de yer alıyor. Ayrıca bu bölgede pek çok hayvan görmek de mümkün.

Levent’ten 42 M No’lu otobüsle gelebileceğiniz alana, diğer ulaşım alternatifi de Yenikapı-Hacıosman metro hattıyla Hacıosman’a, oradan da 42 HM ile son durağa kadar gelmek. Bu noktadan sonra Bahçeköy’e geldiğinizde taksiyle Irmak Mesire Alanı’na ulaşabilirsiniz.

3. Neşet Suyu Mesire Alanı

NEset-Suyu-Tabiat-Parki

Müderris Neşet Bey’in adının verildiği Neşet Suyu Mesire Alanı, su kaynaklarının yanı sıra, otoparkı ve uygun piknik alanlarıyla bakımlı ve oldukça güzel bir yer. Spor kulüplerince nefes açma ve kros gibi çalışmalarıyla değerlendirilen bölge, koşu parkuruyla sporcuların uğrak mekânı.

Levent-Maslak-Bahçeköy ya da Kemerburgaz istikametinden giriş yapılan Belgrad Ormanı tabelalarını takip ettiğinizde ulaşabileceğiniz Neşet Suyu Mesire Alanı’na, her iki yönden yaklaşık 3 km’lik bir asfalt yoldan sonra Neşet Suyu’nda olabilirsiniz.

4. Kirazlıbent Mesire Alanı

Piknik alanlarının yukarı kısmında yer alan Kirazlıbent Mesire Alanı, 2. Mahmut’un 1800’lerde yaptırdığı bentin bulunduğu alanda yer alıyor. Toprak yollarda uzun doğa gezilerinin tam yeri olan Kirazlıbent, doğa fotoğrafçılarının uğrak adresi.

Bahçeköy’ün içinden sola dönüp Kemerburgaz’a devam eden yol üzerinde, Irmak Mesire Yeri’nin karşısında bulunan Kirazlıbent Mesire Alanı’nda, toprak yolda yapacağınız yürüyüşlerle bu harika bölgeyi keşfedebilirsiniz.

5. Kömürcübent Mesire Alanı

komurcubent-tabiat-parki

1620’de Topuz Deresi üzerine inşa edilen Kömürcübent’in ismini alan Kömürcübent Mesire Alanı havzası birçok canlıya ev sahipliği yapıyor. Sık ve yemyeşil ağaçların arasında bulunan piknik alanlarında keyifli bir hafta sonu geçirebilir, hemen yanında bulunan geyik üretim tesislerindeki geyikleri görebilirsiniz.

Belgrad Ormanı’nın Bahçeköy girişinden sonraki Neşet Suyu ve Falih Rıfkı Atay Mesire Alanlarını takip ederek ulaşabileceğiniz Kömürcübent, yaban hayvanları koruma sahasıyla sınırlı.

6. Mehmet Akif Ersoy Mesire Alanı

İstiklal Marşı’nın yazarı Mehmet Akif Ersoy’un adını taşıyan Mehmet Akif Ersoy Mesire Alanı, oldukça güzel planlanmış bir piknik alanına sahip. Sarıyer’e yakınlığıyla avantajlı olan alan bir de futbol sahasına sahip.

Maslak’tan 10 dakika, Sarıyer’den ise 7 dakikada ulaşabileceğiniz Mehmet Akif Ersoy Mesire Alanı, Bahçeköy’e vardığınızda sağ taraftan aşağıya Sarıyer’e inen Çayırbaşı Caddesi üzerinde yer alırken, tam karşısında İETT durağı bulunuyor.

7. Falih Rıfkı Atay Mesire Alanı

Ünlü edebiyatçı Falih Rıfkı Atay’ın adını taşıyan Falih Rıfkı Atay Mesire Alanı, 200 dönümlük alana yayılıyor. Ahşap oturma yerleri ile donatılmış piknik alanları bulunan mesire yerinde su kaynakları ve bir de futbol sahası yer alıyor. Falih Rıfkı Atay Mesire Alanı, ormanın Bahçeköy girişinden hemen sonra gelen Neşet Suyu’na da komşu. Kemerburgaz-Göktürk-Kurtkemeri’ni takip ederek de alana ulaşabilirsiniz.

8. Bentler Mesire Alanı

Osmanlı döneminde inşa edilen Topuzlu, Valide Bande ve Mahmut bentlerinin bulunduğu ve ismini de bu bentlerden alan Bentler Mesire Alanı’nda bir piknik büfesi bulunuyor. Ormanın Bahçeköy girişinden hemen sağ tarafta başlayan asfalt yolu ile çok rahat bir ulaşıma sahip Bentler Mesire Alanı içerisinde uzanan yürüyüş parkurları ve bisiklet yolunda spor yapabilirsiniz.

9. Binbaşı Çeşmesi Mesire Alanı

Oturma alanları, çocuk parkları ve yürüyüş parkurları ile aileleriyle birlikte gelecek olanlar için ideal olan Binbaşı Çeşmesi Mesire Alanı, Bahçeköy-Kemerburgaz yolu üzerinde yer alıyor. Rivayete göre, Osmanlı’nın son yıllardaki savaşlarda bir bölük asker bölgeye sığınmak zorunda kalır.

Giderek artan açlık ve susuzluk nedeniyle asker huzursuzdur ancak kamp yerinden ayrılmak da mümkün değildir. Bunun üzerine günlerce çare arayan bölük komutanı binbaşı, geceden sabaha kadar açtığı kuyudan su çıkarmayı başarır ve bölgeye de adını vermiş olur.

10. Fatih Çeşmesi Mesire Alanı

fatih-ormani-piknik-alani

Fatih Sultan Mehmet’in adıyla anılan çeşme etrafında bulunan Fatih Çeşmesi Mesire Alanı, Bahçeköy’den Kemerburgaz’a giden yol üzerinde yer alıyor. Fatih Sultan Mehmet Çeşmesi’nin bulunduğu alanda, bir kafe-restoran da burada hizmet veriyor.

Bol su kaynakları, piknik alanları ve canlı florasıyla ziyaret edebileceğiniz Kurtkemeri Mesire Alanı ise, Kemerburgaz istikametinden gelen yolun Belgrad Ormanı’na dahil olduğu noktada bulunuyor.

Belgrad Ormanı giriş ücreti

Adres: Doğa Koruma ve Milli Parklar Mühendisliği-Bahçeköy Orman Fidanlığı Bahçeköy, Sarıyer, İstanbul
Telefon: +90 (212) 226 13 14

Giriş Ücretleri:
Otomobil 12 TL
Minibüs 35 TL
Midibüs 60 TL
Otobüs 110 TL
Motosiklet 8 TL
ATV 8 TL
Yaya giriş ücreti 4 TL

Belgrad Ormanı nerede

Belgrad Ormanı’na nasıl gidilir

Balkan Yarımadası’nın en doğu ucunda yer alan Belgrad Ormanı’nın doğal sınırları kuzeyde Karadeniz, doğuda ise İstanbul Boğazı ile çevrili. Orman dokusu Karadeniz kıyılarına 4 km, Boğaziçi kıyılarına ise 3 km kadar yaklaşıyor.

Sarıyer ve Eyüp ilçeleri arasında yayılım gösteren Belgrad Ormanı, orman sınırları bakımından 5,442 hektarlık arazi, kuzeyde Virankule ve Arapdere meşe baltalıkları; doğuda yine Virankule serisinin bir bölümü ile Sarıyer ilçesine bağlı Bahçeköy yerleşimi ve Bilezikçi Çiftliği, güneyde Fatih Ormanı ve Eyüp ilçesine bağlı Kemerburgaz, batıdaysa Arapdere serisinin devamı ve Kemerburgaz-Ağaçlı sırt yolu ile sınırlandırılmış durumda.

Özel aracınızla gelmeyi düşünüyorsanız, Çayırbaşı’na 5 km, Büyükdere’ye 6 km, Taksim’e ise yaklaşık 20 km mesafede yer alan ormana ulaşım iki önemli aks üzerinden sağlanıyor. Bunlardan ilk olan Taksim-Sarıyer-Kilyos hattı, ormana çeşitli yönlerden yan yollarda bağlı. Bahçeköy-Kilyos ve Gümüşdere-Ayazma yolları da birinci aksın ormanın kuzeyine ulaşımı sağlayan önemli bağlantıları.

Şehir merkezinden Belgrad Ormanı’na en hızlı ulaşım ise, Çayırbaşı-Bahçeköy ve Fatih Ormanı-Bahçeköy yollarından sağlanıyor. İkinci önemli ulaşım aksı ise Alibeyköy-Kemerburgaz-Terkos hattı. Bu aksın ise Kemerburgaz-Bahçeköy ve Kemerburgaz-Kurtkemeri olmak üzere iki önemli bağlantısı mevcut.

Aracınızla, Maslak-Sarıyer istikametine doğru gidip, Tarabya sapağından U dönüşü yaparak Bahçeköy tabelalarını takip edebilirsiniz. Takip edeceğiniz yol sizi ormanın girişine kadar götürüyor.

Toplu taşımayı kullanmayı düşünürseniz, 42T, 42R, 42M, 42HM veya 153 No’lu otobüs hatlarını kullanabilirsiniz. Diğer yandan direk otobüslerle de ulaşabileceğiniz Belgrad Ormanı’na, yalnızca cumartesi ve pazar günleri Beşiktaş’tan geçen D2 Beşiktaş Belgrad Ormanı otobüsü ile gitmeniz mümkün. Ortalama 2.5 saatte bir hareket eden otobüslerin sabah ilk seferi 06.30’da başlıyor.

Belgrad Ormanı‘nda ayrıca, çok sayıda kuş türü, sürüngen ve memeli hayvan görmek mümkün. Kızıl geyik, kızıl tilki, yaban domuzu ve altın çakal türlerinin yaşama alanı olan ormanda, meşe, ayın, gürgen ve kestane ağaçları altında muazzam bir hafta sonu geçirebilirsiniz.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here