Sırbistan‘ın başkenti ve en büyük şehri olan Belgrad, Güneydoğu Avrupa‘nın en büyük şehirlerinden biri. Tuna ve Sava üzerinde, en büyüğü Ada Ciganlija olmak üzere 16 adanın bulunduğu, tarihi çekirdeğini ise Kalemegdan’ın oluşturduğu Belgrad’da, Sava’nın sol yakasında 19. yüzyıldan itibaren Novi Beograd kuruldu.

Tuna ve Sava Nehirlerinin birleştiği platoda kurulu Belgrad’ın merkezi Knez Mihajlova ve çevresi olarak biliniyor. Zemun Bölgesinin bittiği yerden başlayıp, Modern Sanat Müzesi’ni takiben Brankov Köprüsü ile sonlanan Danube Kanal Boyu ise nehir üzerine kurulu teknelerdeki çeşitli barlar ve gece kulüplerinden oluşuyor. Asıl gece hayatının ve restoranların kalbi olan bölge ise, Skandarlija.

Belgrad Nerede

Belgrad nerede

Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra Zemun ve Krnjača ile Ovča gibi yerleşimlerle birleştirilen Belgrad, tarih boyunca Batı ve Doğu dünyasının kesişme yollarında bulunan bir coğrafyada yer alıyor.

Belgrad, tipik Orta Avrupa kenti görünümünde mimari özelliklere sahip Zemun kent merkezinden modern mimari özellikleri sergileyen Yeni Belgrad’a kadar birçok farklı mimarinin buluştuğu bir kent olma özelliği taşıyor. X. ve VIII. Pan-Avrupa koridorları üzerinde bulunan kentin otoyol ağı kuzeyde Novi Sad ve Budapeşte‘ye, güneyde Nis‘e ve batıda Zagreb‘e kadar uzanıyor.

Sava ve Tuna üzerinde Branko ve Gazela gibi 7 köprüye sahip kente Türkiye’den ulaşım çok kolay. Şehir merkezine 18 km uzaklıktaki ülkenin en büyük ve en işlek havalimanı olan Nikola Tesla Havalimanı’na İstanbul’dan direkt, Ankara’dan da İstanbul aktarmalı uçak seferleri bulunuyor.

Şehir merkezine ulaşmak için terminal önünden kalkan taksilerle kentin 6 ayrı bölgesine ulaşım mümkün. Havalimanından şehir merkezine otobüsle ulaşmak için gitmek istediğiniz bölgeye göre Mini Bus Line A1 ve PTC Belgrade Line 72 olmak üzere iki ayrı otobüs hattından birini tercih edebilirsiniz. Tercih edebileceğiniz bir diğer ulaşım seçeneği olan araç kiralama için ise, Terminal 2 binasında bulunan araç kiralama ofislerinden yararlanabilirsiniz.

Belgrad Kalemegdan Nasıl Gidilir
Kalemegdan, Belgrad

Belgrad 118’i kent merkezi içinde 300’ü banliyölerde olmak üzere 418 otobüs hattı, 12 tramvay ve 8 troleybüs hattı ile geniş bir toplu taşıma ağına sahip. Beovoz olarak adlandırılan bir banliyö treni hattının da bulunduğu Belgrad’daki ana tren garı kentin Sırbistan’ın diğer kasabaları ve diğer Avrupa başkentleri ile ulaşımını sağlıyor. Belgrad Otogarı’ndan da birçok otobüs hattıyla ülkenin diğer noktalarına ve birçok Avrupa hattına ulaşım mümkün.

Sırbistan’ın güzel başkenti Belgrad kent merkezine araçla 10 dakikalık mesafede olan Ada Ciganlija’da bisiklet kiralayabilir, golf sahaları arasında dolaşabilir, voleybol ve basketbol oynayabilir, Sava Nehri kenarında bronzlaşıp kano yarışları yapabilirsiniz. Keşfedin!

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here