Belgrad, yakın geçmişte sardığı savaş yaraları ile küllerinden yeniden doğan bir zümrüdü anka kuşu misali günümüzün en güzel Avrupa şehirlerinin başında geliyor. Danube ile Sava nehirlerinin birleştiği harika bir bölgede yer alan Belgrad, Sırbistan’ın başkenti ve ülkenin göz bebeği. Art Nouveau yapılarından sosyalist bloklara, Osmanlı eserlerinden Habsburg izlerine dek farklı mimari ve kültürel zenginliğe sahip.

Sırbistan’ın kültür, ekonomi, bilim ve eğitim merkezi olan Belgrad büyük parkları, tarihi binaları ve nehir kenarındaki yerleşim alanlarıyla dikkat çeken bir şehir. Obrenović hanedanlığına ev sahipliği yapan Stari Dvor, Kalemegdan, Veliko Ratno Ostrvo, Gročanska ve Ciganlija Adaları, Yugoslavya’nın en büyük müzesi olan Narodni Muzej ve elbette ülkenin medarı iftiharı Nikola Tesla Müzesi ile dünyanın en büyük Ortodoks kiliselerinden biri olan Hram Svetog Save, kentin başlıca görülecek yerleri.

Belgrad-Gezilecek-Yerler

Belgrad Gezilecek Yerler

Sırpça ismiyle beyaz şehir anlamına gelen Beograd, stratejik konumu sebebiyle antik çağda 44 kez yerle bir edilen, Orta Çağ’da Bizans İmparatorluğu, Franklar, Birinci Bulgar Devleti, Macaristan Krallığı ve Sırp Despotluğu hakimiyetine girdikten sonra 1521’de Osmanlı İmparatorluğu’nun sancaklarından biri olmuş bir şehir. 1918’de Yugoslavya’nın başkenti olan ve 2006’da ülke tamamen dağılana dek bu görevini sürdüren kent, doğal güzellikler, yeşil alanlar, farklı mimari örnekleri ve çok daha fazlasına sahip.

1. Belgrad Kalesi

Belgrad-Kalesi

Çok eski zamanlardan beri insanlar stratejik bir savunma bölgesi olmasından dolayı Sava ve Danube Nehirlerinin birleştiği Belgrad Kalesi ve çevresinde yaşadılar. Sonra bu savunma çöktü ve ilk olarak İskoçlar, sonra Romalılar işgal etti. Ardından Hunlar ve Barbarlar. Kale çok iyi bir durumda ve bölgede oldukça büyük bir yer kaplıyor. Kalenin kendi savunma yapıları haricinde bir kilise, müze ve çok güzel birçok parkı da bulunuyor.

2. Skadarlija Caddesi

Skadarlija-Caddesi-Belgrad

Skadarlija Caddesi sadece 400 metre olmasına karşın Belgrad’ın en ünlü caddesi. Şehir merkezinde Despot Stefan Bulvarı ile Dusanova Caddesinin buluştuğu bölgede yer alan cadde boyunca eski evleri görebilirsiniz. Oldukça bohem bir atmosfere sahip olan cadde Paris’teki Montmarte’yi andırıyor. Aslına bakarsanız 19. Yüzyılda burası çingene meydanı olarak biliniyordu. Şairler akşamları eski bir Sırp şair olan Dura Jaksic’in evinde toplanıyor ve aynı zamanda burada sirk gösterileri de yapılıyor. Sokaklara taşan kafe ve restoranlar aralarında çok ünlü kişilerin de bulunduğu insanları ağırlıyor.

3. Ada Ciganlija

Ada-Ciganlija-Belgrad

Sava Nehrinde bulunan yapay bir yarımada olan Ciganlija, sahilleri ve spor etkinlikleri ile çok ilgi çeken bir yer. Plajları ve etkinlikleri öylesine keyifli ki, yaz aylarında günde 100 bin kişi ağırlıyor. Belgrad’ın denizi lakabını alan yarımadada, içerisinde ceylan, tavşan ve tilki bile görebileceğiniz kadar vahşi yaşama yakın, yoğun bir ormanlık arazi de bulunuyor. Spor sevenler için tam bir cennet olan Ada Cihanlija, tenisten ragbiye, kürekten yapay snowbord tesislerine dek pek çok şeyi kapsıyor.

4. St. Sava Tapınağı

saint-sava-in-belgrad

St. Sava Tapınağı (Temple of Saint Sava), 134 metre yüksekliğindeki kubbeleriyle Belgrad’ın semalarını kaplıyor. Daha da yukarıya ulaşabilmesi için kubbenin tepesinde 12 m’lik bir haç bulunuyor. Günümüzde halen kullanılan en büyük Ortodoks kilisesi olan St. Sava, Orta Çağ’da Sırp Ortodoks kilisesini bulan ilk kişi olan Aziz Sava’ya adanmış. Kendisinin de gömülü olduğu Viacar Platosu’nda yer alıyor. Beyaz mermer ve granit üzerine yapılan kilisenin yapımına 1935’te başlandı ancak 2. Dünya Savaşı’nda durup 1985’te devam etti. Halen yapım aşamasında olmasına rağmen Belgrad’ın en popüler yerlerden biri.

5. Knez Mihailova Caddesi

Knez-Mihailova-Belgrad

Avrupa’nın her şehrinde çok önemli ve çekici özelliğe sahip bir cadde bulunuyor. Tarihi binaları, alışveriş mekânları ve farklı atmosfere sahip bir cadde olan Knez Mihailova Caddesi, 1 km uzunluğa sahip. Tarihi Osmanlı dönemine dek uzanan ve zenginlerin buraya ev yapmaya başladığı 19. yüzyıla kadar büyük bir önemi olmayan caddenin çevresindeki tarihi binalar 1869’da yapılan Srpska Kruna Oteli, 1870’te yapılan 46, 48 ve 50 No’lu evler ve 1835’te yapılan Greca Kraljica Kafe çok ünlü.

6. St. Mark Katedrali

St-Mark-Katedrali-Belgrad

Crkva Svetog Marka ya da diğer adıyla St. Mark Katedrali 1835’te ahşaptan yapılma bir kilisenin devamı olarak 1940’ta tamamlandı. Belgrad’ın Taşmeydan bölgesinde Parlamento Binası’nın çok yakınında bulunuyor ve ülkedeki en büyük kiliselerden bir tanesi. Kilisenin girişinin dış tarafında kilisenin adının verildiği Aziz Mark’ın bir mozaiğini görebilirsiniz. Kilisede yüzlerce yıllık tarihi hazineler bulunuyor ve aynı zamanda da birçok hükümdarın da lahitleri yer alıyor.

7. Nikola Tesla Müzesi

Nikola-Tesla-Muzesi-Belgrad

Yaklaşık 100 yıl kadar önce Nikola Tesla elektriği alternatif akıma dönüştüren sistemi, elektrik bobinini ve daha birçok önemli buluşa imza attı. Jenerasyonlar sonra bu buluşlar onun adına yapılan bir arabaya da adını verdi. Ayrıca Belgrad’da onun bu muhteşem çalışmalarını göstermek amacıyla bir müze de yer alıyor. Nikola Tesla Müzesi‘nde bu çalışmalara ait binlerce doküman, kitap, fotoğraf ve çizimler bulabilirsiniz. Ayrıca müzede buluşlarının bilgisayarla yapılmış modellerini de interaktif olarak deneyimleyebilirsiniz.

8. Gardos Kulesi

Gardos-Kulesi-Belgrad

Gardos Kulesi diğer antik benzerlerine nazaran çok daha genç bir eser. 1896’da inşa edilen kule en az antik örnekleri kadar etkileyici. Milenyum kulesi ya da 400 yıl önce ölen bir Macar Kahraman olan Janos Hunaydin kulesi olarak da bilinen yapıda kalenin bazı kalıntılarına rastlamak mümkün. Orijinalinde bu kulelerden 5 tane bulunuyordu ve Macaristan’ın 1000 yıllık bölgedeki hükümdarlığını kutlamak adına yapılmıştı. Belgrad’dan 20 km uzaklıktaki Zemun’da bulunuyor.

9. Çiçek Evi

House-Flowers-Belgrad

Josip Broz Tito, 2. Dünya Savaşı’nda Yugoslavlara önderlik etti sonradan da Yugoslavya’nın başına geçti. Uluslararası arenada çok saygı duyulan lider 1980’de yaşamını yitirdi ve karısı ile birlikte Çiçek Evi (House of Flowers) olarak da bilinen anıt mezara gömüldüler. Etrafını çiçekler kaplıyordu ancak artık bu çiçeklerin yerini beyaz taşlar aldı. 1975’te Tito için bir kış bahçesi olarak yapılmıştı ve öldükten sonra buraya gömülmeyi de kendisi istedi. Bu anıt mezar günümüzde Yugoslav tarihinin en önemli parçalarından birini oluşturuyor.

10. Avala Kulesi 

avala-tower-belgrad

Avala Kulesi 1965’te yapıldı ancak 1999’daki NATO bombardımanında yok oldu. 2010’da tekrar yapılan kule Balkanlardaki en yüksek telekomünikasyon kulesi olma özelliğine sahip. Orijinal kule, gözlem güvertesiyle bölgenin gurur kaynağıydı. Halktan sağlanan fonla birlikte kule tekrar yapıldı. Belgrad’ın dışındaki Avala Dağı’nda yer alan Avala, 206 metre yüksekliği ile Sırbistan’ın en yüksek beşinci yapısı.

Belgrad’daki yazlık kulüpler genellikle Sava Nehri etrafında, kışlık kulüpler ise şehrin diğer bölgelerinde bulunuyor. Kafana adı verilen müzikli restoranları da tercih edebilirsiniz. Sırbistan’ın kültür, ekonomi, bilim ve eğitim merkezi olan Belgrad’ı keşfedin!

1 YORUM

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here