Belçika, Kuzey Almanya ile Latin Güney kültürü arasında kaldığından, dil bakımından Almanca ve Fransızcanın çok yaygın olarak kullanıldığı bir ülke konumunda. Hatta öyle ki neredeyse ülkeyi bölebilecek kadar güçlü bir etken.

Ancak bu etken ülkenin Avrupa’nın günümüzdeki en canlı şehirleri, muhteşem sanat etkinlikleri, moda ve gastronominin en önemli merkezlerinden biri olduğu gerçeğini değiştiremiyor. Şehir merkezlerinin dışına çıkıldığında ise karşınıza altın kumsallar ve yemyeşil ormanların yanında muhteşem göller ve yer altı mağaraları karşınıza çıkıyor.

Belçika gezi rehberi
Grand Palace, Belçika

Adını Kelt ve Cermen karışımı bir halk olan Belgae’lerden alan Belçika, tarihte ticari ve kültürel açıdan bir refah merkezi olarak biliniyor. Çoğunlukla Avrupa Birliği yönetimini üstlenmesiyle tanınan ülke Orta Çağ’dan kalma yapıları ve Rönesans eserleriyle de büyük ilgi görüyor.

Belçika, Avrupa’nın kuzeybatısında yer alan ülkelerden biri. Fransa, Almanya, Lüksemburg ve Hollanda gibi ülkelerle sınır komşuluğu olan ülke yaklaşık 31 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulu.

Belçika Gezi Rehberi

Tarihi Kelt ve Cermen kabilelerine kadar uzanan Belçika önce Franklar tarafından yönetilen Merovenj Hanedanı’na, sonra da Karolenj İmparatorluğu’nun eline geçti. Bunun ardında feodal beylikler şeklinde bağımsızlıklarını kazanan soylular tarafından yönetilen ülke 16 ve 18. Yüzyılları arasında Hollanda Krallığı elinde kaldı.

1830’da çıkan Belçika Devrimi ile ülke Katolik ve tarafsız Belçika olarak bağımsızlığını ilan etti. 1831’de I. Leopold’un kral olarak atanmasıyla birlikte ülke parlementer sisteme sahip bir monarşiye dönüştü. 1839 yılından beri varlığını sürdüren ülke resmi adıyla Belçika Krallığı olarak anılıyor.

NATO kurucu üyeleri arasında yer alan Belçika, Hollanda ve Lüksemburg ile birlikte Benelüks grup devletlerini kurdu. Avrupa Birliği’nin de kurucu üyeleri arasında buluna ülke, Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu’nun da kurucularından.

Nüfusu çoğunlukla Flemenkler, Almanlar ve Fransızlardan oluşan ülkede yaklaşık 11 milyon insan yaşıyor. Ülke nüfusunun %97’si şehirlerde yaşıyor. 30 bin kilometrekarelik alana sahip Belçika bu haliyle dünyanın en yoğun nüfuslu ülkelerinden biri. Ülkede resmi bir dil yok. Felemenk topluluklarının yaşadığı kısımlarda Felemenkçe, Fransız topluluklarının yaşadığı kısımlarda Fransızca, Almanya’ya yakın kısımlarda ise Almanca konuşuluyor.

19. yüzyılda Endüstri Devrimi’ne katılan ilk Avrupa ülkesi olan Belçika 2007’de dünyanın en büyük 15. ticaret ülkesi seçildi. Belçika, doğal, uyumlu şehirlere sahip olup en huzurlu ülke sıralamasında ilklerde yer alıyor.

Dünyanın birçok ülkesinde bulunan kalelerin toplamından daha fazlası Belçika’da bulunuyor. Kilometrekare başına neredeyse bir kale düşüyor. SPA sözcüğü adını Belçika’nın termal su turizmi ile ünlü olan Spa şehrinden alıyor.

Belçika Gezi Rehberi: Brugge
Brugge, Belgium

Brüksel ülkenin başkentliğinin yanı sıra Avrupa Birliği’nin de başkentliğini yapıyor. Ayrıca NATO Merkez Karargahı da Brüksel’de bulunuyor. Ülkenin Brüksel’den sonra ikinci büyük şehri ve dünyanın elmas üretiminin de başkenti sayılan Antwerp.

Belçika’nın Ardennes bölgesinde yer alan ve 500 kişilik nüfusuyla dünyanın en küçük şehri olan Durbuy, günümüze kadar korunarak getirilen Orta Çağ yapılarıyla adeta insanı büyülüyor. Brüksel’in güneyinde yer alan Waterlookasabası, Napolyon’un son savaştığı ve mağlup olduğu yer olarak tarihe geçti.

19. yüzyılda başlayan zarif dekoratif süslemelerin öne çıktığı, kıvrımların ve bitkisel desenlerin sıklıkla kullanıldığı Art Nouveau (Yeni Sanat) akımının öncülüğünü, Brükselli mimar Victor Hortayaptı. 1894 yılında Belçika’nın Charleroi şehrinde dünyaya gelen, bilim adamı ve rahip Georges Lemaitre 1927 yılında Brüksel bilim toplantısında Big Bang (Büyük patlama) teorisini öne sürdü.

Dünyanın en büyük sergisi olan Kumdan Heykel Festivali her yıl Belçika’nın Blankenberge şehrinde düzenleniyor. Belçika’da düzenlenen en eğlenceli müzik festivallerinden biri de Tomorrowland. Belçika’nın ünlü çizgi roman karakterleri olan The Smurfs (Şirinler), Lucky Luke ( Şanslı Lük) ve Tintin (Tenten) dünyada oldukça ünlü. Dünyada eğitim oranı en yüksek ülkeler arasında yer alan ülkede eğitim 6 yaşından 18 yaşına kadar bütün çocuklar için zorunlu.

Belçika Gezilecek Yerler

Belçika genel olarak seyahat edilmesi çok kolay olan bir ülke. İngilizcenin çok yaygın oluşu, küçük bir ülke oluşu, turistler için muhteşem bir şekilde tasarlanmasının da bunda etkisi tabii ki çok büyük ancak yine de önceden yapacağınız kısa bir ön araştırma ile çokça zaman kazanabilir ve daha rahat bir seyahat geçirebilirsiniz.

Brugge, on yedinci yüzyıl mimarisi ve Yeni Sanat Akımı başyapıtlarıyla öne çıkan bir şehir. Kuzeyinde bulunan Antwerp’te Rönesans döneminden kalma eski şehir merkezinin öncü (avangart) tasarım ile birleşmesini görebilirsiniz. Brugge ve Gent’in kalbinden geçen su kanalları ve Orta Çağ’dan kalma merkezleri mutlaka görülmesi gereken yerler.

Güneye doğru Ardennes’e gidilip kayalıkların tepesinde ortaya çıkan Namur Kalesi’nden muhteşem bir kasaba manzarası izlenebiliyor. Hans-sur-Lesse Kasabası’nda ise eski çağlardan kalma mağaralar ve doğal kaya oluşumları çok fazla ilgi çekiyor.

1. Brüksel

Belçika Gezi Rehberi: Brüksel
Brüksel, Belçika

Başkent Brüksel ufak ancak içinde çokça fazla kişilikleri bulunduran bir şehir. Bünyesinde barındırdığı Avrupalı bürokratlar, Kongo, Türkiye ve Fas’tan gelen göçmenler sayesinde her türlü kültürü bir arada görmek mümkün. UNESCO’nun listesinde bulunan Grand Palace ve sevimli çiş yapan çocuk heykelinden, muhteşem Avrupai binalara ve modern Ixelles Bölgesi‘ne kadar görülecek çok fazla şey var.

2. Ghent

Belçika Gezi Rehberi: Ghent
Belçika Gezi Rehberi: Ghent

Ghent Doğu Flanders Bölgesi‘nin başkenti olmakla beraber çoğunlukla Brüksel’in turizm gücünün gölgesinde kalıyor. Tarihi mekanları ve bölgeleri ile kuzeydeki kardeşine göre biraz daha sade kalıyor bu yüzden ilk öncelik mutlaka Brugge’de olmalı ve oradan vakit kalırsa ziyaret edilmeli. Ghent’de hayat çok daha hızlı akıyor ve çok önemli bir liman olmasının yanında endüstrinin de merkezi halinde. Belki dış görünüş olarak diğerleri kadara çarpıcı olmasa da bu açığını sosyal ve kültürel zenginliği ile kapatmayı başarıyor.

Genellikle Brugge’ün turist olmayan hali olarak bilinen Ghent’de en az Brugge kadar çok su kanalına ve tarihi binalara sahip. Ayrıca ek olarak da üniversite öğrencilerinin de şehre kattığı enerjiyi de eklediğimizde karşımıza mutlaka görülmesi gereken bir başka şehir daha çıkıyor. Kaçırmamanız gereken en önemli mekânlar ise Sint-Baafskathedraal’da bulunan on beşinci yüzyıla ait bir resim olan The Adoration of Mystic Lamb, Graslei Kanalı ve şehrin ruhunu yansıtan Gravensteen Kalesi.

3. Antwerp

Belgium Travel Guide: Antwerp
Antwerp, Belgium

Tarz ve cesur görünüşü ile Belçika’nın ikinci büyük şehri Antwerp, geçmişinden kalan mirasını fazlasıyla taşıyor. Modern Antwerp son modayı bir Orta Çağ şehri ve renkli gece hayatıyla muhteşem bir şekilde harmanlamış durumda. Geleceği düşünen doğası ve seçici kimliği ile öne çıkan bu şehirde yemek yemek adeta bir klasik. En son model ürünlerin sergilendiği dükkânlar ve henüz meşhur olmamış ama olmak üzere olan kaliteli markalar da yine bu şehirde bulunuyor. Elmaslardan bahsetmedik mi? Dünyanın işlenmemiş elmaslarının %80’i ve kesilenlerinden %50’sinin burada satıldığını söylemekte fayda var.

İlk olarak göze Grote Markt’ın Rönesans mimarisi çarpıyor ve ardından da şehrin kalbinin attığı tarihi bölge. Muhteşem bir katedral olan Onze-Lieve-Vrouwekathedraal’de Rubens’in birçok eserini bulunuyor. Tarihi merkezin güneyi ise modanın kalbinin attığı yer. En son trendleri ve şehrin hareketli Moda Müzesi‘ni görmek isteyenler burayı tercih ediyor. Günü bitirirken Scheldt Nehri‘nin kenarında dinlenerek tüm günün yorgunluğunu atabilirsiniz.

4. Ostend

Ostend, Belgium

Bir zamanlar Avrupalı aristokratların uğrak yeri olan şehir, sahilleri ve kıyı kasabasıyla geçmiş yılların zarafetinin solgun bir anısını yansıtıyor. Restore edilen Mercator Deniz Gemisi‘ni görebilir ve günlük taze deniz ürünlerinin satıldığı mekânlarda akşam yemeğinin tadını çıkartabilirsiniz. Şehrin iki sanat müzesi güçlerini birleştirerek yepyeni bir müze açarak ziyaretçilerini bekliyor.

5. Liège

Liège, Belçika
Liège, Belçika

Nüfusu yaklaşık 190,000 kişi olan Liege ülkenin “Tutku Şehri” (La Cite Ardente) olarak anılıyor. Günümüzde gelişen endüstrinin etkisinde fazla kalmış gibi gözükse de on dokuzuncu yüzyıldaki ihtişamlı günlerine geri dönüş yapıyor gibi gözüküyor. Liege her zaman özgür bir ruha sahip olmuş ve “fakir adam evinde kraldır” mottosunu halen yaşatıyor olmalarından sebep o eski ateşini hiç kaybetmemiş.

Belçika’nın en iyi müzelerinden biri olan The Musée de la Vie Wallonne, Cour des Mineurs 1 tekrar açılmış ve hizmete girmiş.

Belçika çikolatasıyla dünyaca ünlü. 400 yıldır çikolata üretilen ülkede yılda 220 bin ton çikolata üretiyor. Dünyada üne sahip üç çeşit Belçika gofreti var. Daha büyük olan ve çilek ya da dondurmayla yenen Brüksel gofreti, daha ince olan ve kahvaltıda yenen Galettes ve en çok tercih edilen Liege gofreti. Brüksel Uluslararası Havalimanı dünyanın en büyük çikolata satış noktası olarak biliniyor.

Fransız patates kızartması Fransızlar’a ait olmasına rağmen Belçikalılar bu yiyeceğin kendilerine ait olduğunu iddia ediyor ve iki ülke arasındaki tartışma hala devam ediyor. Dünyanın ilk bira akademisi 1999 yılında, Belçika’nın Limburg Eyaleti’nde bulunan Herk-de-Stad’ta açıldı. Ülke 1100’den fazla bira çeşidine sahip.

Belçika nerede

Belçika Avrupa’nın kuzeybatısında bulunuyor. Güneyinde Fransa, doğusunda Almanya, güneydoğusunda Lüksemburg ve kuzeyinde de Hollanda’ya komşu. Kuzey kıyı şeridi 60 km uzunluğunda bulunuyor.

Ülke üç farklı bölgeye ayrılmış: güneyde Fransızca konuşan Wallonia, kuzeyde Felemenkçe konuşan Flanders ve ikisinin tam arasında kalan Brüksel. Flanders ve Wallonia’da kendi içlerinde on bölgeye ayrılıyor: Flanders içinde Batı ve Doğu Flanders, Flemish Brabant, Antwerp ve Limburg; Wallonia’da ise Hainaut, Walloon Brabant, Namur, Liege ve Lüksemburg.

Belçika’ya nasıl gidilir

Belçika’nın küçük boyutları turistler için her şeyi inanılmaz kolaylaştırıyor. Yollar bazen kalabalık olsa da genel olarak kusursuz durumda ve demir yolları ise Avrupa’nın tartışmasız en iyisi.

Belçika gezi blogu
Brugge

Trenle: Belçika’nın en turistik bölgelerine Brüksel’den SNCB trenleri ile ulaşmak çok kolay ve günübirlik olarak kolaylıkla yapılabilir. Antwerp 29 dakika, Ghent 32 dakika, Brugge 55 dakika ve Liege sadece 60 dakika uzaklıkta. Bu süreler hızlı trenler olan InterCity (IC) trenleri için geçerli; InterRegio (IR) biraz daha yavaş ve Lokal (L) trenler ise şehrin kaplumbağaları, her istasyonda duruyorlar. (Tel. 02/528-28-28; www.b-rail.be)

Eğer tüm seyahatiniz tren ile olacaksa Rail Pass bileti oldukça işinize yarayacaktır. Uluslararası sınırlar haricindeki tüm bölgelere 10 gidişlik bir bilet olan Rail Pass tüm 1 ay boyunca geçerli ve fiyatı 109 €. Eğer ikinci sınıf bilet isterseniz de onun fiyatı da 71 €.

Bir diğer seçenek de indirimli hafta sonu biletleri. Cuma akşamı saat 7’den, pazar gece yarısına kadar geçerli olan biletler uluslararası tatiller söz konusu olduğunda uzatılabiliyor. Eğer 1-2 günlük biletlere ihtiyacınız varsa da mutlaka Minitrips biletlerine bakın. Bu biletler en bilinen turistik bölgelerin bir çoğunu kapsıyor ve yaşlılar ile küçüklere indirimler de sağlıyor.

Otobüsle: Brüksel, Brugge, Gent, Antwerp, Liege ve diğer önemli şehir ve kasabalarda mükemmel bir otobüs hizmeti var. Biraz karışık gözüken ama çabuk alışabileceğiniz bir sefer tarifesi ile tüm şehirler arası ulaşım sağlanabiliyor. Tabi ki trene göre daha yavaş olacağını hesaba katmanız gerek. Genellikle ulaşım trenlerle sağlanıyor ve otobüsler daha çok Ardennes gibi tren yolunun az olduğu bölgeler için kullanılıyor. Ücret ve tarifeleri STIB’in sitesinde bulabilirsiniz. (Tel. 070/23-20-00; www.stib.be)

Belçika Gezisi
Brugge, Belçika

Belçika’ya ne zaman gidilir

Belçika’nın havası nispeten İngiltere’nin güneyi gibi, dolayısıyla gitmek için en iyi zaman ilkbahar ve sonbahar. Bu dönemlerde havalar daha sıcak olduğundan şehir sakinlerini bahçelerinde içkilerini yudumlarken görebilirsiniz. Ama mutlaka gidilmesi gereken bir başka zaman da Noel zamanı olan Aralık ayı. Arnavut kaldırımı sokakların yılbaşı için süslendiği bu dönem kaçırılmaması gereken bir başka zaman.

Yazları sıcaklıklar 25-30 derece arasında ve güneşin tamamen kaybolması gece saat 22.30’u bulabiliyor. Ağustos ortalarında sıcak hava dalgaları daha sık olmaya başlıyor bu yüzden bol bol sıvı tüketmeyi ve su içmeyi unutmayın. Kış ayları kısa ve karanlık saat 17.00 gibi iniyor. Kuzey Kutbundan gelen soğuk rüzgarlar biraz vücudu acıtacak kadar olabilir. Özellikle de kıyı kesimlerinde sıcaklık eksi 5 dereceye kadar düşebiliyor; kar ise Ocak ayında görülmeye başlıyor.

3 YORUMLAR

  1. Yazılarınız için teşekkürler Kemal Bey hepsini ayrıntılı bir şekilde okuyorum önümüzdeki mart ayında Belçika gezimiz planlıyoruz uçak biletlerini aldık.maalesef kurların yükselmesi nedeni ile mümkün olduğunca giderleri düşürmeye çalışıyoruz.size tren biletleri ile ilgili birşey soracaktım rail pass önermişşiniz o sayfayı gezerken key card ile karşılaştım bize faydası olur mu yada ben yanlış mı anlıyorum 10 biniş 23 euro geliyor bu konuda bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim.

  2. Tomorrowland Festivali’ne gitmek istiyorum. Belçika’da beni cezbeden en önemli şey bu 🙂

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here